روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۷/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 166
  • بازدید دیروز: 3,301
  • کل بازدید ها: 839,509
کاهش آسیب‌های اجتماعی مستلزم بهبود وضعیت اقتصادی جامعه

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس فقر اقتصادی را عاملی موثر در بزهکاری و وقوع قتل های فجیع در کشور دانست و گفت: برای کاهش آسیب های اجتماعی باید وضعیت اقتصادی جامعه بهبود یابد.
سلمان خدادادی، با بیان اینکه افزایش قتل های فجیع و دلخراش در کشور بیانگر شیوع آسیب‌های اجتماعی است و چنین مسائلی وجدان عمومی جامعه را خدشه‌دار و جریحه‌دار می‌کند، اظهار داشت: در آسیب شناسی چنین حوادث تلخی مجموعه‌ای از عوامل خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی باید در نظر گرفته شده و در واقع باید با علل وقوع چنین قتل‌هایی مبارزه کرد و پرداختن به معلول‌ها گره‌ای از آسیب‌هایی اجتماعی باز نمی‌کند.
نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وقوع قتل‌های فجیع تنها مختص کشور ما نیست بلکه در تمام جوامع و کشورها با آن مواجه هستیم، تصریح کرد: روزانه در کشور شاهد بروز چنین آسیب‌هایی هستیم اما بسیاری از آنها رسانه‌ای نشده و در واقع جزو مسائل عادی و پیش افتاده تلقی می‌شود.
وی مسائل روانی، فرهنگی، اجتماعی و به ویژه فقر اقتصادی را در وقوع قتل‌های فجیع موثر دانست و گفت: در هر جامعه‌ای که با کاهش درآمد عمومی، افزایش فقر و شیوع بیکاری مواجه هستیم آمار معتادان و افراد بزهکار افزایش و زمینه شیوع آسیب‌های اجتماعی و قتل فراهم می‌شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه برای پیشگیری از وقوع قتل‌های فجیع باید وضعیت اقتصادی مردم بهبود یابد، تصریح کرد: بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش درآمد ملی و فردی نیازمند رفع بیکاری، افزایش سرمایه گذاری و بهبود وضعیت تولید داخل است و باید به طور جدی در جهت بهبود وضعیت جامعه گام برداشت زیرا با این اقدام با کاهش آمار معتادان و بزهکاران در جامعه مواجه هستیم
خدادادی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری به طور مداوم بر برنامه ریزی برای مدیریت آسیب های اجتماعی تاکید دارند، افزود: اولویت و محور مهم معظم له مدیریت آسیب های اجتماعی است زیرا با کنترل و مبارزه با آسیب های اجتماعی وضعیت روانی جامعه بهبود می یابد.
برخی قتل‌ها ریشه در آداب و رسوم غلط دارد
وی با یادآوری اینکه برخی قتل‌ها ریشه در آداب و رسوم غلط و نادرست دارد، گفت: باید فرهنگ سازی مناسبی در این رابطه از سوی رسانه‌ها انجام شود زیرا فرهنگ سازی نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد.
امروزه جامعه نسبت به برخی مسائل اجتماعی بی‌تفاوت شده است
خدادادی با انتقاد از اینکه امروزه جامعه نسبت به برخی مسائل اجتماعی بی تفاوت شده است، تصریح کرد: به عنوان مثال ماجرای ربودن بنیتای ۸ ماهه از سوی پلیس اعلام و در فضای مجازی به صورت وسیع نیز منتشر شد و با وجودی که خودروی حامل این نوزاد در خیابان شلوغی پارک شده بود اما به دلیل اینکه حساسیت های لازم در میان مردم به وجود نیامد نسبت به شناسایی مکان این خودرو از سوی عموم غفلت شد و در نتیجه با مرگ دلخراش این نوزاد معصوم روبرو شدیم و به نظر می رسد این بی‌تفاوتی‌ها بیانگر پایین آمدن حساسیت عموم نسبت به وقوع جرم و جنایت و آسیب های اجتماعی در جامعه باشد.
قبح برخی آسیب‌های اجتماعی در جامعه از بین رفته است
وی تصریح کرد: در گذشته نگاه جامعه به آسیب و معضل طلاق بسیار منفور بود اما در حال حاضر شاهد برگزاری جشن طلاق در کشور هستیم و به نوعی قبح برخی آسیب های اجتماعی در حال از بین رفتن است در حالی که جامعه باید نسبت به برخی آسیب‌ها واکنش جدی نشان دهد و حساسیت لازم در عموم نسبت به چنین مسائلی به وجود آید تا شاهد کاهش خشونت‌ها، قتل های فجیع و بزهکاری در کشور باشیم.
حساسیت مردم و مسوولان در رابطه با آسیب‌های اجتماعی
باید افزایش یابد
خدادادی با تاکید بر اینکه حساسیت مردم و مسئولان در رابطه با آسیب های اجتماعی باید افزایش یابد، ادامه داد: هر چه میزان کنترل اجتماعی آسیب ها بیشتر باشد با کاهش آسیب ها مواجه خواهیم شد.
مجلـس باید به عنـوان یک نهاد رسمـی و قانونـگذاری
به موضوع افزایش قتل‌های فجیع ورود کند
نماینده مردم ملکان در مجلس دهم، با بیان اینکه مجلس باید به عنوان یک نهاد رسمی و قانون گذاری به موضوع افزایش قتل های فجیع ورود کند، تصریح کرد: نباید بی تفاوت از کنار این دست مسائل گذشت در این رابطه اگر خلاء قانونی دیده شود به طور قطع مجلس در جهت تنقیح و تصویب قوانین اقدام خواهد کرد.
دولت و مجلس باید تقویت نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی را برای افزایش امنیت اجتماعی در کشور در دستور کار قرار دهد
سلمان خدادادی با یادآوری اینکه مجلس و دولت باید تقویت نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی را برای افزایش امنیت اجتماعی در کشور در دستور کار قرار دهند، گفت: با تقویت نیروهای انسانی کارآمد و تامین تجهیزات پیشرفته و به روز در نیروی انتظامی می توان امنیت اجتماعی در کشور را افزایش داد و دولت و مجلس باید به این مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز