روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 108
  • 420
  • 1,435,564
کاهش بدهی خارجی ایران

بانک جهانی دیون خارجی ایران در پایان سال جاری را ۹/۳ میلیارد دلار برآورد و پیش بینی کرد صادرات نفت ایران در سال ۹۸ به ۱ میلیون بشکه در روز برسد.
بانک جهانی در جدیدترین ارزیابی خود از وضعیت اقتصادی ایران پیش بینی کرده است رشد اقتصادی ایران تحت تاثیر تحریم های آمریکا و به دلیل افت قیمت نفت در سال ۱۳۹۷ به منفی ۱/۶ درصد برسد.
بر اساس پیش بینی بانک جهانی، بخش کشاورزی ایران در این سال رشد ۳/۵ و بخش خدمات رشد ۲/۹ درصدی را تجربه خواهد کرد اما بخش صنعت با رشد منفی ۷ درصدی مواجه می شود.
مصرف بخش خصوصی در سال جاری ۰/۶ درصد کاهش می یابد و بخش دولتی نیز با افت ۱/۷ درصدی مصرف مواجه می شود.
همچنین پیش بینی شده است صادرات ایران در این سال ۱۱/۹ درصد کاهش یابد و واردات نیز با افت ۲۷/۱ درصدی مواجه شود.
بانک جهانی نرخ تورم ایران در سال ۱۳۹۷ را ۲۳/۸ درصد پیش بینی کرده است.
بر اساس این گزارش تراز حساب های جاری ایران در این سال همچنان مثبت خواهد بود و به معادل ۰/۶ درصد تولید ناخالص داخلی می رسد. اما تراز مالی دولت منفی ۴/۷ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد بود.
این نهاد بین المللی در ادامه گزارش خود با پیش بینی رشد منفی ۳/۷ درصدی و تورم ۳۱/۲ درصدی برای اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۸ پیش بینی کرده است صادرات نفت ایران در سال جاری به ۱/۵ میلیون بشکه در روز و در سال آینده به ۱ میلیون بشکه در روز برسد.
تولید نفت ایران نیز از ۳/۳ میلیون بشکه در روز در سال جاری به ۲/۸ میلیون بشکه در روز در سال ۱۳۹۸ خواهد رسید.
بانک جهانی پیش بینی کرده است متوسط قیمت نفت ۶۵ دلار در هر بشکه در سال آینده باشد و تراز حساب های جاری ایران در سال آینده به صفر برسد.
همچنین دیون خارجی ایران در سال جاری ۹/۳ میلیارد دلار و در سال آینده ۱۰/۱ میلیارد دلار پیش بینی شده است. در سال گذشته دیون خارجی ایران ۱۰/۹ میلیارد دلار گزارش شده بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز