روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۴/۲۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 218
  • 416
  • 1,296,609
کاهش ۲۰ درصدی وسعت دریاچه ارومیه پایش ماهواره ای ۳ دریاچه دیگر

علی صادقی نائینی، معاون سازمان فضایی ایران، با بیان اینکه ایستگاههای هواشناسی در سطح زمین، دمای هوا را مورد تحلیل دائمی قرار می دهند، اظهار داشت: سازمان فضایی ایران در کنار اطلاعات هواشناسی با تصاویر ماهواره ای دمای زمین و اتفاقات مرتبط با آن نظیر خشکسالی، حریق و گردوغبار را مورد پایش دائمی قرار می دهد.
وی درباره سنجش سطح آب دریاچه ارومیه از طریق تصاویر ماهواره ای گفت: اطلاعات نشان می دهد وسعت دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته در این بازه زمانی تغییری نداشته، اما نسبت به دو سال گذشته شاهد کاهش وسعت این دریاچه هستیم.
معاون سازمان فضایی ایران با بیان اینکه برای تعیین سطح دریاچه ارومیه، مکانیزمی غیر از تصاویر ماهواره ای نداریم، افزود: چرا که باید داده ها به صورت یکپارچه گزارش شود و اطلاعات ماهواره در هر منطقه در شعاع یک در یک کیلومتر، وضعیت را رصد می کند. اما اطلاعات ایستگاه هواشناسی برای یک نقطه، اطلاعات دقیقی از دما در شعاع محدود می دهد.
معاون سازمان فضایی ایران گفت: سطح دریاچه ارومیه از ۴۰ سال پیش تاکنون پایش شده اما از ابتدای سال ۹۵ تاکنون هر دو هفته یکبار مساحت این دریاچه سنجیده می شود. آخرین گزارش‎ مربوط به پایان شهریورماه است که مساحت این دریاچه را حدود ۱۵۰۰ کیلومتر مربع اعلام می کند.
صادقی نایینی با اشاره به اینکه در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵ حدود ۲۰درصد وسعت دریاچه ارومیه کاهش داشته است، خاطرنشان کرد: فروردین و اردیبهشت ماه بیشترین سطح و شهریور و مهرماه کمترین سطح آب در این دریاچه وجود دارد. در فصل پاییز و زمستان نیز با توجه به بارش ها، سطح آب دریاچه بیشتر می‌شود.
معاون سازمان فضایی ایران با اشاره به دریافت اطلاعات ماهواره ای از وضعیت سطح آب دریاچه های مهارلو، طشک و بختگان نیز گفت: در حال حاضر با استفاده از تصاویر ماهواره ای و با کمک فناوری سنجش از دور، در فواصل منظم این پایش انجام شده و سطوح آبی آنها استخراج می شود. بررسی ها نشان می دهد که آب این سه دریاچه براساس پایش های ماهواره ای از سال گذشته به طور کامل خشک شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز