روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 340
  • 659
  • 1,437,901
کاهش ۴ برابری خطر مرگ مادر در زایمان طبیعی

کارشناس مامایی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان این که مادران دارای سابقه زایمان سزارین می‌توانند بعد از ۱۸ ماه نسبت به عمل زایمان طبیعی اقدام کنند گفت: خطر مرگ و میر برای مادرانی که زایمان طبیعی بعد از سزارین داشته باشند چهار برابر کمتر از عمل سزارین مجدد است.
«فاطمه قاسمی» در گفت و گو با خبرنگار ان با بیان این که یکی از مهمترین اهداف وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ابلاغ طرح تحول سلامت ترویج زایمان طبیعی بوده است، اظهار کرد:‌ دستور العمل عمل طبیعی بعد از سزارین یکی دیگر از برنامه‌های تکلیفی وزارت بهداشت بود دانشگاه‌های علوم پزشکی است.
وی با اشاره به این که طبق دستور العمل مادرانی که خودشان تمایل داشته باشند می‌توانند در صورت امکان بعد از عمل سزارین، زایمان طبیعی انجام دهند، افزود:‌ پزشک و بیمارستان باید همکاری لازم برای عمل طبیعی را با مادران انجام دهند.
کارشناس مامایی دانشگاه علوم پزشکی یزد داشتن شرایط زایمان طبیعی را یکی از ضرورت‌های اجرایی در این خصوص دانست و بیان کرد:‌ بر اساس اطلاعات بدست آمده در شش ماه نخست امسال از حدود ۱۴ هزار تولد ۳۴ مورد زایمان طبیعی بعد از سزارین بودند.
قاسمی با بیان این که متأسفانه همکاری پزشک و بیمارستان برای انجام عمل زایمان طبیعی فراگیر نشده و فقط تعداد کمی از پزشکان برای انجام این مهم همکاری لازم را دارند، گفت:‌ زایمان طبیعی بعد از سزارین یک ریسک پزشکی است که فقط تعداد محدودی از پزشکان آن می‌پذیرند.
وی در ادامه ریسک سزارین مجدد را بیشتر از ریسک زایمان طبیعی بعد از سزارین عنوان کرد و افزود: پارگی رحم، چسبندگی جفت، خونریزی و عفونت ازجمله عوارض زایمان سزارین است که در مرتبه دوم این نوع زایمان بیشتر هم می‌شوند.
این کارشناس مامایی علوم پزشکی یزد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که مادران باردار باید بیش از پیش نسبت به آناتومی و فیزیولوژی بدن خود آگاهی داشته باشند،‌ تصریح کرد‌: اگر مادران بدن خود را بشناسند بیشتر و مطمئن‌تر می‌توانند کادر درمانی را موجباب به انجام زایمان طبیعی کنند.
قاسمی برگزاری کلاس‌های آموزشی پیش از زایمان را یکی از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی یزد برای ترویج زایمان طبیعی دانست و بیان کرد:‌ در استان یزد تمام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در حال برگزاری دوره‌های رایگان آموزش پیش از زایمان هستند.
این مسئول با اشاره به اهمیت شرکت در دوره‌های آموزشی پیش از زایمان، گفت: در این دوره‌ها مادران با روش‌های مختلف کاهش درد غیردارویی آشنا شده و هرچه اطلاعات و آگاهی مادران در مورد بدن خود بیشتر شود عمل آسان‌تر و بهتری خواهند داشت.
وی تأکید کرد:‌ خطر مرگ و میر برای مادرانی که زایمان طبیعی بعد از سزارین داشته باشند ۳/۸ درصد در ۱۰۰ هزار تولد زنده است ولی این آمار در عمل سزارین مجدد ۱۳/۴ درصد است.
این کارشناس مامایی با بیان این که خطر مرگ و میری مادری در عمل سزارین مجدد چهار برابر زایمان طبیعی بعد از سزارین است،‌ اظهار کرد: احتمال خارج کردن رحم در مادرانی که زایمان طبیعی دارند ۰/۱۷ درصد و در سزارین مجدد ۰/۲۸ درصد است.
وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ مادرانی که سابقه زایمان سزارین دارند در صورت تمایل می‌توانند بعد از ۱۸ ماه نسبت به عمل زایمان طبیعی اقدام کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز