روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 696
  • 849
  • 1,360,608
کاوه سودا در مسیر حسابرسی زیست محیطی

بر اثر سهل انگاری مسئولان کارخانه کاوه سودا در زمان افتتاحش ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان بناب و ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی مراغه به کلی از بین رفت که شاید تا سال ها نتوان خاک این قسمت ها را احیا کرد. این نخستین عبارتی است که در بحث کارخانه کاوه سودا بر زبان ها جاری می شود.
کارخانه کاوه سودا درجوارشهرک صنعتی مراغه واقع شده که با مساحت ۱۳۰ هکتاربرای تولید کربنات سدیم بوده است اما بعدا کارخانه کاغذ سازی را خریداری کرده و مساحت ۲۰۰هکتار از آن کارخانه برای هدایت پساب صنعتی اختصاص داده و۵۰ هکتار دیگر در ضلع جنوبی به کارخانه الحاق گردیده و۵ هکتار هم از شهرک صنعتی. البته ‌تمام این الحاقات صرفا برای هدایت پساب صنعتی ودو پسماند ویژه واحد اختصاص داده شده به میزان مصرف واحد از سد علویان ۱۳۰۰۰مترمکعب در روز است.
کارشناسان زیست محیطی معتقدند EC(آلایندگی میکروبی ) آب سد علویان حدود ۲۰۰بوده ولی خروجی پساب ۲۰۰۰۰۰می باشد و میزان پسماند واحد روزی ۱۳۰۰تن می باشد که حدود ۶۰درصد پسماند صنعتی و ویژه استان را به خود اختصاص داده است و pH پسماند نیز بین ۱۲الی ۱۴ متغییر می باشد که در سطح خاکهای زراعی دپو می گردد که با هر بارش میزان آلایندگی خاک را افزایش می دهد.گفته می شود بارها بااین واحدها برخورد صورت گرفته است . درج این اخبار و تفاسیر در رسانه ها اما سبب شد تا اداره محیط زیست استان نسبت به احساسات افکار عمومی واکنش نشان دهد .
عباس نژاد در واکنش به اخبار این روزها گفته است : پساب این شرکت بر اساس طرح اولیه در لاگن ها، رسوب گیری و ترسیب شده و سپس پساب خنثی شده از طریق لوله به محل های مشخص شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه دریاچه اورمیه هدایت می شود و بر این روند سازمان آب منطقه ای نیز نظارت مستمر دارد.
وی افزوده است: با توجه به بررسی های کارشناسی صورت گرفته، پارامترهای فیزیکی و شیمیایی این پساب با پارامترهای فیزیکی و شیمیایی دریاچه اورمیه مطابقت نزدیک داشته و به همین علت مجوز انتقال به حاشیه دریاچه صادر شده است.
معاون نظارت و پایش مدیر کل حفاظت محیط زیست استان هم چنین گفت: برای جلوگیری از نشت احتمالی پساب، تاکنون تعداد ۶ لاگن از لاگن های موجود این واحد ایزوله شده و مابقی نیز در دست اقدام است و تا پایان سال ۹۸ تمامی لاگن های کارخانه کاوه سودا ایزوله خواهند شد.
آب های زیرزمینی اطراف کارخانه کاوه سودا نیز هر سه ماه یک بار توسط سازمان آب منطقه ای کنترل می شود و بر اساس آخرین نتایج ارسالی از این سازمان مشکلی در آب های زیرزمینی مشاهده نشده و تاکنون گزارشی رسمی در خصوص آلودگی آب های زیرزمینی منطقه وصول نشده است.
وی اضافه کرد: کارشناسان و کارکنان محیط زیست آذربایجان شرقی بر حسب وظایف سازمانی و ایجاد گشت های پایش شبانه همواره بر فعالیت واحدهای صنعتی و تولیدی و خدماتی نظارت مستمر داشته و با اثبات هرگونه آلایندگی در این واحدها موضوع را وفق ضوابط مورد عمل سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری و برخورد لازم را انجام خواهد داد.
حال باید منتظر بمانیم تا نتیجه بازرسی ها از این کارخانه را اداره محیط زیست استان منعکس نماید تا رسانه ها در باره اطلاعات تاسف بار و البته هشدار دهنده ای که در دست شان دارند قضاوت نمایند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز