روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 477
  • 1,575
  • 1,392,913
کدام مسئول بابت حادثه قطار استعفا می‌دهد؟

برخورد دو قطار مسافربری که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ نفر از هموطنان شد تلخی حادثه تروریستی در عراق را که آن هم به کشته شدن شماری از شهروندان ایرانی انجامید، دو چندان کرد.
با وجود اینکه در قرن بیست و یکم به سر می‌بریم و استفاده از فناوری‌های ویژه تا حد زیادی حوادث اینچنینی را کاهش داده یا در صورت بروز تعداد قربانیان آن را کم می‌کند، اما باز هم در گوشه و کنار دنیا شاهد بروز حوادثی هستیم که بر اثر آنها تعداد قابل توجهی از انسان‌ها جان خود را از دست می‌دهند. آنچه در کشور‌های دیگر در سال‌های اخیر دیده‌ایم این بوده است که به دنبال وقوع چنین حوادثی مقامات عالیرتبه استعفا می‌دهند.
نمونه روشن آن استعفای نخست وزیر کره جنوبی به دنبال وقوع حادثه برای یک کشتی مسافربری بود. حوادث در همه جای جهان رخ می‌دهد، اما مساله‌ای که در این بین اهمیت دارد رفتار ما در قبال حادثه پیش آمده است. در چنین مواردی حداقل دو مساله باید مورد توجه قرار گیرد. اول اینکه باید اطلاع‌رسانی دقیق و به موقعی درباره آن انجام شود و مساله دومی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که وقتی چنین حوادثی رخ می‌دهد مسئولان باید از مردم معذرت خواهی کرده و استعفا دهند.
این عمل نشان‌دهنده این است که یک مقام مسئول خود را مسئولیت‌پذیر می‌داند و با استعفای خود علاوه بر اینکه قصور و کم‌کاری را می‌پذیرد، خود را به دلیل حادثه رخ داده ناراحت و متاسف نشان می‌دهد. در ایران هر از گاهی حوادثی نظیر آنچه روز گذشته در سمنان رخ داد اتفاق می‌افتد، اما تنها واکنش مسئولان این است که عنوان می‌کنند بررسی‌های لازم انجام می‌گیرد.
در بسیاری موارد شاهد این بوده‌ایم که این به اصطلاح «بررسی‌های لازم» آنقدر طول می‌کشد که آب‌ها از آسیا می‌افتد و بعد هم مشخص نمی‌شود مقصر چه کسی بود و برخورد‌ها به چه صورتی بوده است. اتفاقی که منجر به کشته شدن بیش از ۴۰ ایرانی شد، اتفاقی عجیب و غریب بود که در آن وجود مشکل و کم کاری بعید نیست.
همه جا برای قطار حادثه پیش می‌آید، اما تصادف دو قطار واقعا اتفاق عجیبی است. اگر قطار از ریل خارج شده بود، می‌توانستیم عنوان کنیم یک مشکل فنی یا خطای انسانی رخ داده، اما تصادف دو قطار مجموعه‌ای از مشکلات را نشان می‌دهد. باید در مدتی کوتاه مشکل بررسی و گزارش دقیق ارائه شود، ضمن اینکه همان‌طور که عنوان شد کمترین کاری که باید انجام شود این است که در نخستین فرصت مسئولان مربوطه به نشان قبول ضعف و کاستی و همدردی با حادثه دیدگان از سمت خود کناره‌گیری کنند؛ اتفاقی که می‌تواند بسترساز رفتار‌های درست در قبال حوادث مشابهی که احتمال دارد در آینده رخ دهد باشد. همان کاری که مدیرعامل راه آهن کشور انجام داد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز