کد سهامداری چیست؟

حرف اول نماد ها عموما بر اساس گروهی که در آن طبقه بندی شده اند انتخاب می شود. برای مثال نماد شرکت سایپا “خساپا” و برای شرکت پارس خودرو “خپارس” است.
بد نیست با چند اصطلاح رایج در بازار بورس آشنا شوید و موارد استفاده آن ها را بدانید. این اصطلاحات رایج، ابزار و زبان گفت و گوی بورسی شما به حساب می آید.
نماد شرکت، بیان کننده نام اختصاری آن شرکت است. شما می توانید شرکت را علاوه بر اسم کامل با نمادی که برای آن تعیین شده خرید و فروش کنید. برای مثال نماد شرکت ایران خودرو “خودرو” است.
حرف اول نماد ها عموما بر اساس گروهی که در آن طبقه بندی شده اند انتخاب می شود. برای مثال نماد شرکت سایپا “خساپا” و برای شرکت پارس خودرو “خپارس” است.
همچنین برای مثال نماد شرکت های دارویی با «د» شروع می شود دارو سازی عبید “دعبید” یا سیمان کردستان با نماد “سکرد” شناخته می شود یا گروه ساختمانی را با «ث» می شناسیم مانند سرمایه گذاری مسکن “ثمسکن”. البته لازم به ذکر است که گاها ممکن است نمادی با حرف اول گروهش شروع نشود مثلا فولاد خراسان را با “فخاس” می شناسیم و ذوب آهن اصفهان را با نماد “ذوب”.
این ها نمونه هایی از نمادهای شرکت های مختلف در بازار بورس هستند که دانستن برخی از آن ها به صورت تجربی با توجه به رایج بودنشان به خصوص در سهام بزرگ می تواند مناسب باشد. شما می توانید به جای نماد از نام شرکت نیز استفاده کنید که هر دو نوع در بازار مرسوم است.
سهامدار؛ شخص حقیقی و حقوقی است که مالک کسری از شرکت می شود و در سود یا زیان شرکت سهیم خواهد بود.
هر سهامدار، دارای کد ویژه و منحصر به فردی است که به منظور جلوگیری از تشابه اسمی و حفظ امنیت برای هر فرد کاملا خاص و یکتاست.
این کد شامل ۵ عدد و ۳ حرف اول فامیل فرد می باشد برای مثال یک سهامدار فرضی با نام حسین رضایی دارای کد بورسی “رضا۱۲۳۴۵” می باشد. هر شخص حقیقی یا حقوقی برای ورود به بازار سرمایه و سرمایه گذاری نیازمند یک کارگزار به عنوان واسط است و بدون حضور این شرکت های واسط اجازه معاملات نخواهد داشت.
معاملات نیز از طریق سامانه های موجود در کارگزاری ها صورت می گیرد و نظارت سازمان بورس بر معاملات برای حفظ منافع سهامداران نیز از همین طریق میسر خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz