روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 664
  • 849
  • 1,360,576
کشاورزان روستای سرای برای نجات قنات آب، دست به دامان مسئولین شدند

کشاورزان روستای سرای برای نجات قنات آب، دست به دامن مسئولین شدند.
درپی خشک شدن دریاچه ارومیه، قنات جزیره اسلامی نیز درحال خشک شدن و از بین رفتن است که کشاورزان برای نجات از بحران کم آبی دست به دامان جهاد کشاورزی و مسئولین منطقه شدند.
اهالی روستاهای جزیره اسلامی که از خشک شدن دریاچه ارومیه تاکنون تاوان زیادی را پرداخت کرده اند و تبعات و اثرات خشک شدن آن امان مردم را بریده است وبا هزاران مشقت زندگی خود را در این مکان ادامه می‌دهند و حاضر به ترک روستا نیستند و تلاش زیادی می کنند تا اجازه ندهند خشک شدن این دریاچه، زندگی آنها را نیز به کام نابودی بکشاند. بدین جهت تاکنون این قشر زحمتکش با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم کرده و این مشکلات را تحمل می کنند تا آبادی و زمین های زراعی خود را حفظ نمایند.
اهالی روستاهای جزیره اسلامی، خصوصاً اهالی آسیب پذیر روستای سرای که اکثراً کشاورز و دامپرور می باشند و درآمد وامرار معاش خود را از این طریق بدست می آورند. و قنات های این روستا برای ساکنین ارزش حیاتی داشته که اگر مسئولین ذیربط به موقع به داد این روستائیان زحمتکش نرسند فشار مشکلات روز افزون شده و صبر وتحمل آنها را از بین خواهد برد. و ناچار به مهاجرت و ترک خانه و کاشانه خود خواهند شد.
البته همه به این امر واقف هستیم که پیشگیری بهتر از درمان است زیرا بعداز ترک روستا دیگر بازگرداندن اهالی غیر ممکن خواهد بود و باید هزینه گزافی از طرف دولت پرداخت شود و آب از دست رفته دیگر به جوب باز نمی گردد.کشاورزان روستای سرای جزیره اسلامی جهت رهایی از این بحران با تنظیم طوماری که به امضای اهالی رسیده است از مسئولین ذیربط درخواست دارند تا با لوله گذاری قنات آنها از نابودی کشاورزی و دامپروری این روستا جلوگیری کنند. البته یادآوری میگردد
کارشناسان جهاد کشاورزی هزینه احیای این قنات را نود میلیون تومان برآورد کرده اند که پرداخت آن برای اهالی کم درآمدی که نان خود را بزحمت بدست می آورد، غیرممکن می باشد.
جلال حق شناس: خبرنگار شهر ایلخچی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز