روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 758
  • 857
  • 1,394,051
کشف ارتباط بین «رنگ مو» و خطر بروز «سرطان پستان»

یافته‌های یک مطالعه جدید شواهدی دال بر وجود ارتباط میان استفاده از بعضی محصولات رنگ کردن مو با افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان پیدا کرده است. این یافته‌ها همچنین نشان داده است که اثر این فرآورده‌های آرایشی بین زنان دارای پوست سفید و سیاه متفاوت است.
سرطان پستان، سلول‌های ناحیه سینه و پستان را درگیر می‌کند و دومین سرطان شایع در سراسر جهان به شمار می‌رود که در میان زنان بیش از مردان رواج دارد. این سرطان در سال ۲۰۱۲، در نزدیک به ۱/۷ میلیون از زنان جهان تشخیص داده شده و بر اساس برخی آمار، زنان سیاهپوست بیش از زنان سفیدپوست در معرض خطر مرگ ناشی از آن قرار دارند.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از مدیکال‌نیوزتودی، تحقیقی تازه از سوی محققان دانشگاه راتگرز در نیوجرسی صورت گرفته که جزئیات بیشتری از آن در نشریه Carcinogenesis انتشار یافته است.
در گزارش این تحقیق، دست‌اندرکاران توضیح داده‌اند که شواهد متناقضی در این باره وجود دارد که آیا استفاده از محصولات رنگ مو به دلیل دربرداشتن مواد شیمیایی سرطانزا می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان باشد یا خیر.
برخی مدارک منتج از آزمایش روی حیوانات، و برخی دیگر بر اساس مطالعه درباره اثر این فرآورده‌های آرایشی روی انسان‌ها به دست آمده است.
در این تحقیق جدید، پژوهشگران اطلاعات مرتبط با این موضوع را در ۴۲۸۵ زنی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند که داده‌هایش در Women s Circle of Health Study گردآوری شده و هدفش بررسی سرطان پستان در زنان سیاهپوست بود. از این تعداد، ۲۲۸۰ زن (۱۵۰۸ سیاهپوست و ۷۷۲ سفیدپوست) مبتلا به سرطان پستان و ۲۰۰۵ تن نیز (۱۲۹۰ سیاهپوست و ۷۱۵ سفیدپوست) بری از ابتلا به این سرطان بودند. بازه سنی زنان شرکت‌کننده در تحقیق نیز بین ۲۰ تا ۷۵ ساله بود.
این داده‌ها شامل اطلاعات گسترده دیگری همچون سابقه استفاده از مواد هورمونی، مصرف دخانیات و الکل، استفاده از ویتامین‌ها، فعالیت‌های بدنی، استفاده از محصولات آرایشی رنگ کردن مو و… می‌شد که از عوامل احتمالی موثر بر سرطان پستان تلقی می‌شوند.
تجزیه و تحلیل نتایج تحقیق مشخص کرد که ارتباطی معنادار میان بروز خطر سرطان پستان در صورت استفاده از بعضی محصولات ارایشی همچون رنگ مو و یا حتی استفاده از اتوی مو وجود دارد.
مردان هم ممکن است به سرطان پستان مبتلا شوند؛ چنان که برخی از آنها با سلول‌های درگیر سرطان پستان به دنیا می‌آیند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز