روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 110
  • 761
  • 1,434,507
کشور آمادگی شفافیت آرای نمایندگان را ندارد

علی مطهری در همایش «دانشجو، سمبل آرمانگرایی» در دانشگاه قم افزود: وقتی نماینده شهرستانی رای می دهد و تحت اذیت گروه های فشار قرار می گیرد، در نماز جمعه به او حمله می کنند، شیشه های دفتر کارش را می شکنند، در حالی که باید حریت نماینده را حفظ کنیم؛ حریت نماینده بالاتر از شفافیت است.
وی در ادامه با بیان اینکه از همان ابتدای امضای برجام بخشی از نظام ما از جمله در مجلس، نیروهای مسلح و نهادهای دیگر مایل به اجرای آن نبود تاکید کرد: اگر حکومت در مساله برجام یکپارچه بود، خروج از برجام به این آسانی ها امکانپذیر نبود.
نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه تردیدی نیست که در دولت کنونی نیز سخت گیری ها در دانشگاه ها کم نشده، بیان کرد: در دولت روحانی نیز وزیر علوم و اطلاعات نتوانستند فضا را باز کنند، ترس ها و نگرانی های بیجا از جلسات دارند که هیچ توجیهی ندارد.
مطهری با اشاره به اینکه بعضی احکام سخت گیرانه ای که در دادگاه ها صادر می شود ضرورتی ندارد، گفت: به رئیس قوه قضاییه گفته ام که باید به میزان تاثیر یک عمل نگاه کنید، اینکه فردی در جمع ۱۰ نفره ای حرفی بزند، نمی شود به او اتهام اخلال در امنیت ملی زد.
مطهری در خصوص بازنشستگی پس از ۳۰ سال خدمت نیز گفت: اجازه های خاص رهبری در مورد نیروهای مسلح است و در این زمینه انتساب به رهبری وجود ندارد؛ ما هم شنیده ایم که برخی رفته اند صحبت کرده اند و اجازه کتبی و شفاهی گرفته اند.
وی تاکید کرد: هنوز برای ما روشن نیست که آیا چنین چیزی بوده یا نه؟ اگر بوده دلیل آن چیست؟ اگر استثنایی خارج از قانون قرار دادند باید توضیح دهند.
وی با اشاره به اینکه اف ای تی اف به نفع کشور است، بیان کرد: قانون مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم قانون مالی است و از سال ۸۶ لایحه آن به مجلس آمد و ربطی هم به اف ای تی اف ندارد.
مطهری افزود: قانون الحاق به کنوانسیون مبارزه با فسادهای سازماندهی شده نیز در مجلس تصویب شده و فکر می کنم الان در مجمع تشخیص مصلحت است.
وی اضافه کرد: سی اف تی قانون الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم است که به نفع کشور می باشد، این الحاق مختص به ایران نیست؛ مساله جهانی است.
وی با اشاره به اینکه این قانون باعث شفافیت در امور بانکی می شود، ادامه داد: سالهاست که اصلاحات بانکی انجام نشده، هماهنگی با نظام بانکی جهانی نداریم و به دلیل تحریم ها سالها در انزوا بوده ایم؛ در حالی که بسیاری از مشکلات امروز ربطی به تحریم ها ندارد و به دلیل نواقص نظام بانکی است.
وی با بیان اینکه مرجع تعیین تروریسم در دنیا سازمان ملل است و حرف آمریکا و ایران ملاک نیست، تصریح کرد: سازمان ملل داعش، النصره، طالبان و القاعده را تروریسم می داند؛ اضافه شدن گروه جدید به این لیست مراحلی دارد و به این آسانی ها نیست.
مطهری بیان کرد: همه کشورهایی که سی اف تی را امضا کرده اند می گویند اینطور نیست که این قانون دست و پای ما را ببندد؛ اگر ایران ملحق نشود نمی تواند با بانک های خارجی همکاری کند؛ نگرانی ها در این زمینه بیجاست.
وی تاکید کرد: این که فکر کنیم دیوار به دور خودمان بکشیم و از همه مجامع بین المللی خارج شویم، فکر درستی نیست؛ اگر اینطور باشد باید از سازمان ملل هم خارج شویم.
وی در ادامه تصریح کرد: اخیرا گفتند گردش مالی مواد مخدر در کشور ۳۰ هزار میلیارد تومان است؛ معلوم نیست این سودها مال کی است و از کجا به کجا می رود، برخی ادعا کرده اند در ترانزیت مواد مخدر پول کلانی جمع شده و در انتخابات استفاده شده که باید روشن شود.
مطهری با بیان اینکه نمی توانیم پولشویی را انکار کنیم، تاکید کرد: منظور ظریف هم همین بود؛ اینهمه سرو صدای غیرطبیعی ناشی از این ضرری است که به اینها می خورد؛ وزیر خارجه نمی تواند توضیح دهد اینها کی هستند، ولی ۳۰ صفحه اسناد را به قوه قضاییه فرستاده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز