روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 414
  • 1,575
  • 1,392,850
کلاهبرداری از ۱۷۰ دختر به بهانه استخدام و خواستگاری

فضای مجازی طی سال‌های اخیر به محلی برای جولان مجرمان تبدیل شده و اغلب مجرمان سنتی هم برای اجرای نقشه‌های مجرمانه شان به این فضا کوچ کرده‌اند.اری از سوی دیگر اعتماد سریع برخی افراد بخصوص دختران در این فضا به افراد، بازار این مجرمان را داغ نگه داشته است.
کلاهبرداری، اخاذی، هتک حیثیت و سوءاستفاده از جمله جرایمی است که در شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد و هر روز هم تکرار می‌شود. از سوی دیگر ارتباط مجازی در این فضا باعث می‌شود هویت افراد در آن مشخص نشود و مجرمان براحتی با هویت‌های جعلی اقدامات مجرمانه خود را پیش ببرند. در تازه‌ترین پرونده، مجرم سایبری که به بهانه استخدام یا ازدواج، دختران جوان را در شبکه‌های اجتماعی فریب داده و از آنها کلاهبرداری می‌کرد، دستگیر شد. متهم با این شگرد ۱۷۰ نفر را فریب داده بود.
سرهنگ فرامرز شاکری، رئیس‌ پلیس فتای کردستان در تشریح این پرونده گفت: پس از طرح سه شکایت جداگانه در مورد کلاهبرداری در شبکه‌های اجتماعی، پرونده با دستور قاضی ویژه رسیدگی به جرایم سایبری در اختیار پلیس فتا قرار گرفت. تحقیق از شاکیان پرونده نشان داد، مدتی قبل از طریق فضای مجازی و شبکه اجتماعی تلگرام با فردی ناشناس‌ که خود را شخصی با نفوذ و مسئول جذب‌ و استخدام ‌در یکی از نهادهای دولتی‌ و متخصص در زمینه کاریابی معرفی کرده بود‌، آشنا‌ شده بودند.
متهم به بهانه استخدام از طعمه‌هایش مبالغی را همراه کپی مدارک شناسایی آنها گرفته بود. چند روز بعد که مالباختگان برای پیگیری وضعیت استخدام خود بامتهم تماس گرفتند، او پاسخگوی تماس‌هایش نبود.
وی افزود: با استفاده از‌ شگردهای خاص پلیسی و اقدامات اطلاعاتی ماموران‌ اداره مبارزه با جرایم سایبری‌، متهم که در شبکه‌های پیام‌رسان تلفن همراه، دختران جویای کار را در دام خود گرفتار کرده بود، شناسایی شد. در ادامه با هماهنگی قاضی ویژه رسیدگی به جرایم سایبری دادسرای سنندج‌، متهم بازداشت و تمامی سامانه‌های‌ رایانه‌ای وی توقیف‌ و برای بررسی‌های اولیه پلیسی تحویل اداره فنی‌ و بررسی ادله دیجیتال پلیس فتا شد. چندین سری مدارک هویتی قربانیان و کارت‌های بانکی متعدد نیز کشف شد.
رئیس پلیس فتای کردستان خاطر نشان کرد: متهم ابتدا منکر قضیه بوده اما پس از مواجهه با دلایل ‌و مدارک‌ به جرم خود اعتراف کرد و گفت که با ساختن چندین اکانت در شبکه‌های اجتماعی طعمه‌های خود را از بین کاربران زن انتخاب‌ می‌کرد و‌ با‌ وعده ‌استخدام ‌در ادارات دولتی‌ آنها را به دام می‌انداخت. او خود را مسئول جذب نیروی انسانی در سازمان‌های دولتی معرفی می‌کرد. او در برخی پرونده‌ها، از طعمه خواستگاری کرده و به بهانه ازدواج، اعتماد او را برای منافع مالی و ضداخلاقی جلب می‌کرد.
وی ادامه داد: در نهایت با توجه به اعتراف متهم به جرایمش، او با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی روانه زندان شد.
هشدار: پرسه در اینترنت
رئیس پلیس فتای کردستان در این باره هشدار داد: با توجه به هویت پنهان‌ در فضای مجازی، شهروندان‌ از اعتماد به افراد با هر عنوانی خودداری کرده و اطلاعات شخصی و خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز