روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۳/۱۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 222
  • 374
  • 1,283,147
کلاه گشاد بوروکراسی بر سر استان

ساده ترین تعریف برای بوروکراسی همان کاغذبازی است. یعنی دستگاه های ادرای ومتولی امور مورد نیاز مردم، بجای توجه داشتن به ذات ماموریت و فلسفه وجودی خود ، پایبند مسائلی باشند که نفعی از آن عاید عامه نخواهد شد.
مثلا فرض کنید پرستاری در بیمارستان در مواجهه با مریض دچار حادثه رانندگی که وضعیت وخیمی هم دارد و وارد اورژانس شده ، از همراهان مریض میخواهد ابتدا فرم حادثه را پرکنند تا او پزشک را صدا کند چرا که در قانون آمده است که فرم حتما باید پر شده باشد. در اینجا پرستار متوجه نیست که آن فرم ابزاری است برای ارائه خدمت بهتر و نه اینکه عاملی برای دست اندازی به ارائه خدمات.
به استان خود برمی گردیم و تاثیر بوروکراسی بر عدم پیشرفت آن را مختصرا با دو مثال کوتاه شرح میدهیم.
سال ۹۲ رییس جمهور، طی ابلاغیه ای اعلام میکند بدلیل انباشت طرح های نیمه کاره باقیمانده از دولت قبل، افتتاح پروژه عمرانی جدید ممنوع است.
بعد از گذشت چند سال کاشف به عمل آمد استان ما و مدیریت ارشدش جزو آن دسته از مدیرانی بودند که بوروکراسی را به هرچیز دیگری ترجیح داده اند.
بودجه عمرانی استان سال به سال کم شد، بطوریکه بعد از ۴ سال متوجه شدیم یکی از دلایل افزایش بودجه استان های ترازپائینی چون مازنداران و گیلان و لرستان و … این بوده است که آنها هیچ اعتنایی به این قانون بی خاصیت نداشته اند و افتتاح طرح ها و پروژه های جدید به هر بهانه و با توسل به مفرهای ممکن، زمینه ای شده برای برخورداری آنها از هزاران میلیارد تومان منابع ارزشمند دولتی. منابعی که در نقش موتور محرکه ای بوده برای توسعه سریع آن مناطق . این امر درحالی رخ داده است که سهم استان ما از توسعه ، همان ماخوذ به حیا بودن و یا تقید مدیران ارشد استان به بورورکراسی بی خاصیت ادرای گزارش میشود.
مثال دیگری می زنیم. هفته پیش در شورای اشتغال استان ، رتبه استان در پرداخت وام های اشتغال زایی اعلام شد که البته چندان تعریفی نداشت. در بررسی رتبه ها، معلوم شد که بانک های عامل استان های دیگر بسیار بیشتر از استان ما وام پرداخت نموده اند. دلیل آن امر هم این بود که تازه دوماه پیش، بدلیل بسته بودن سامانه کارا، اداره کار استان ازپذیرش طرح های متقاضی وام جدید استنکاف کرده و دلیل آن هم این بوده است که می خواسته حسب دستورالعمل دولت پیش برود ، در عین حال استان های دیگر ، بدون توجه به این آئین نامه همچنان پذیرش طرح ها را در دستور کار داشته اند و در آخر سال سهم های شناور بیشتری از وام های دولتی را جذب نموده اند. منصفانه اگر نگاه کنیم، باید بگوئیم در جلسه مهرماه اشتغال استان، مجید خدابخش از مسئولین اداره کار خواسته بود تا همچنان طرح های درخواست تسهیلات را مورد پذیرش قرار دهند تا اگر از بانک ها فرجه ای ابلاغ شد ، مورد استفاده قرار گیرد.
بهرحال برای اثبات اینکه بوروکراسی تا چه حد میتواند مخل مبانی پیشرفت منطقه ای باشد بنظر این دو مثال کافی است.
اما باید نکته مهمی را مورد توجه قرار داد، آن هم اینکه بورورکراسی برای همه نقاط کشور وجود دارد اما این کفایت و درایت مدیران بومی و استانی است که لابلای این بوروکراسی ها میتوانند حق و حقوق شهروندان خود را تامین نمایند و مانع از این شوند که بوروکراسی توجیهی مزخرف باشد برای توسعه نیافتگی .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز