روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 166
  • 659
  • 1,437,727
کلیسای فراموش شده

گزارش فرهنگی

روستای خانقاه با ۳۴ خانه که سکنه آن بین ۱۴۰ تا ۳۰۰ در زمستان و تابستان متغیر است ، از توابع بخش مین جوان شهرستان خداآفرین میزبان آثار باستانی مهمی است که متاسفانه تا کنون هیچ بهایی به آنها داده نشده است .
این بناهای تاریخی که نشان از قدمت تمدن این روستا دارد شامل یک مدرسه و یک کلیسا است که طبق برآوردها قدمتی چند صد ساله دارند. درحالیکه در کشورهای مدرن دنیا، حتی بناهای زیر ۱۰۰ صد سال هم مورد حفاظت و مراقبت قرار میگیرند و از آنها بنام گنجینه های معنوی جامعه نام برده میشود ، اما این آثار بدون هیچ نوع مراقبتی و حتی تلاش برای ثبت به حال خود رها شده اند.
در گفتگوئی با غفاری دهیار این روستا، از وی شنیدیم متاسفانه فقط دیوارهای مدرسه قدیمی ۵ کلاسه باقی مانده است و بقیه قسمت های این بنای ارزشمند از بین رفته است.
وی در مورد قدمت تاریخی این مدرسه اظهار داشت: این بنا حداقل از سه نسل پیش وجود داشته است و یقینا قدمتی بالای ۱۵۰ سال دارد.
غفاری در مورد کلیسای خانقاه نیز گفت: این کلیسا قدمتی بالای ۳۰۰ سال دارد . نسل به نسل نقل گریده است که ناقوس این کلیسا یک وسیله مهم ارتباطی بین اهالی بوده است و اگر یک بار این زنگ به صدا در می آمد معنای خبر تشکیل جلسه را داشت ، دو بار به معنای حضور مهمان و سه بار شنیدن ناقوس کلیسا به معنای اطلاع رسانی از فوت یکی از روستائیان داشته است.
تا چند سال پیش نیز ارامنه از نقاط مختلف جهان برای بازدید از آن به این روستا می آمدند اما با تخریب تدریجی این بنا ، ۴ سالی هست که دیگر کسی برای بازدید نمی آید.
از او پرسیدم آیا وجود چنین آثاری ، به سازمان های متولی مانند میراث فرهنگی و .. اطلاع رسانی شده است ؟ او در پاسخ گفت: به همه دستگاه های مسئول اطلاع رسانی کرده ایم . به میراث کلیبر خبر داده ایم اما متاسفانه حتی برای دیدن بنا هم نیامده اند چه برسد به اینکه اقدامی برای حفاظت آن انجام داده باشند.
وی با اظهار تاسف از این بی توجهی ها خاطرنشان ساخت: متعلقات این کلیسا مانند ناقوس و یا بخش هایی از درب این بنای تاریخی مورد سرقت قرار گرفته ، در اطراف آن زمین ها را کنده و میراث مدفون احتمالی را دزدیده اند.
برخی دلسوزان استان معتقدند سازمان میراث فرهنگی در خصوص حفظ و نگهداشت میراث تاریخی استان تا کنون نمره قبولی نگرفته است و اهمال و سهل انگاری این سازمان و بقیه نهادهای مسئول موجب اتلاف منابع ارزشمند تاریخی استان شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز