کمپ هایی که فقط با جسم معتاد سر و کار دارند!

چند سالی است که نسخه های مختلفی برای دردهای ناشی از اعتیاد از سوی مراجع و دستگاه های مرتبط پیچیده می شود که تاکنون بسیاری از آنها یا از چرخه اقدام خارج شده یا آنقدر نیاز به هماهنگی بین دستگاهی دارد که ممکن نیست روی میز اجرای مدیران قرار گیرد.
راه های مختلفی مانند دستگیری و مجرم دانستن معتاد تا ترک اجباری او در کمپ های ترک اعتیاد تا فروش شربت تریاک و انواع متادون ها در بازار، همه و همه راه های رفته این سالها بوده که متاسفانه نتوانسته دردهای عمیق اعتیاد در کشور را مرهمی باشد و برعکس برخی از آنها به افزایش مشکلات ناشی از اعتیاد نیز منجر شده است.
یکی از راه های بارها آزموده شده که همچنان نیز ادامه دارد، ترک های اجباری در کمپ های ترک اعتیاد بعد از جمع آوری معتادان از خیابان ها و پارک ها از سوی پلیس است که به رغم هزینه های زیادی که برای کشور دربردارد اما نتیجه مورد نظر را نداشته است.
یکی از دلایل عدم موفقیت طرح های اینچنینی، اجباری بودن آن است. این مسئله ساده ای است که هیچ کاری با اجبار به ساماندهی نمی رسد و تنها می تواند تاثیر مثبت مقطعی و کوتاه اما با هزینه بسیار داشته باشد اما باز هم مراجع تصمیم گیری در کشور ما این روش منسوخ شده را می پیمایند و تاکید دارند که باید دامنه آن هم به رغم شکست گسترده تر شود.
بنابر گزارشی که ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور داده است، بسیاری از معتادانی که در کمپهای ترک اعتیاد، ترک اجباری می کنند بعد از خروج از کمپ های ترک اعتیاد با اوردوز، فوت می کنند!.
پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در این خصوص گفت: اگر فرد پیش از ورود به این مراکز ۱ مثقال حدود (۵ گرم) ماده مصرف می‌کرده، پس از خروج و زمانی که دوباره به سمت مصرف می‌رود؛ دوباره‌‌ همان ۵ گرم قبلی را مصرف کند؛ فوری اوردوز کرده و جان خود را از دست می‌دهد، زیرا این فرد آگاه نیست که باید از مقدار کمتری مواد مثلا نیم گرم ماده استفاده کند که این مساله نیز در افزایش مرگ و میر معتادان نقش دارد.
این مسئله بارها از سوی کارشناسان هشدار داده شده که روش های تحمیلی درمان درد اعتیاد در کشور نیست و وقتی ما در پیشگیری از این معضل بزرگ اجتماعی هنوز ناتوان مانده ایم نباید، آسیبهای ناشی از ایجاد آن را با رویکرد ضربتی و دستوری مخفی کنیم چراکه این اقدامات شاید به زبان آمار و برای خوب نشان دادن کارنامه مسئولان کارکرد داشته باشد، اما راهکاری منطقی و علمی برای حل یکی از پیچیده ترین و در عین حال فراگیرترین مشکلات اجتماعی ایران نیست.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz