روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۶/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 1,242
  • بازدید دیروز: 1,131
  • کل بازدید ها: 527,876
کمک ١١ هزار میلیارد تومانی به شهرداری ها

معاون عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان از طریق مالیات بر ارزش افزوده و دولت به شهرداری‌ها کمک شده که این رقم یک پنجم هزینه‌ای است که شهرداری‌ها انجام داده‌اند.
هوشنگ خندان دل در همایش منتخبین پنجمین دوره شوراهای اسلامی کلان شهرهای کشور اظهار کرد: حدود ۶۰ درصد از منابع مالی شهرداری‌ها به ساخت و ساز شهری بستگی دارد که این امر موجب ایجاد ساختمان های بلند مرتبه در معابر نامناسب و در نتیجه کاهش احساس آرامش شهروندان است.ما لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها را آماده و تقدیم دولت کرده‌ایم تا وابستگی آنها به ساخت و ساز شهری کمتر شده و درآمد شهرداری‌ها کمتر تحت تاثیر نوسانات قرار گیرد.در موضوع مدیریت شهری باید از تمرکز گرایی در دولت فاصله بگیریم.در حال حاضر ۳۶ درصد جمعیت شهری کشور در ۸ کلان شهر، ۳۶ درصد دیگر در ۷۸ شهر بالای ۱۰۰ هزار نفر و کمتر از یک میلیون نفر ساکن اند و ۲۸ درصد باقی مانده در بیش از ۱۱۰۰ شهر توزیع شده اند.
خندان دل ساختارهای سازمانی و نیروی انسانی در شهرداری‌ها را یکی دیگر از مسائل حوزه شهری دانست و گفت: در برابر صد هزار پست سازمانی مصوب در شهرداری‌ها،‌ ۳۰۰ هزار شاغل در شهرداری‌ها داریم. حجم زیاد نیروی انسانی در شهرداری‌ها نه تنها موجب مصرف مالی بلکه حتی موجب ناکارآمدی هم خواهد شد. برای ساماندهی نظام اداری و ساختارهای سازمانی و نیروی انسانی شهرداری ها لایحه دیگری تقدیم دولت شده که اکنون در دولت تصویب و تقدیم مجلس شده است. ما باید از تمرکز گرایی در دولت فاصله گرفته و مدیریت شهری را متکی بر شوراها و نهادهای عمومی غیر دولتی مثل شهرداری‌ها قرار دهیم تا بهره‌وری نیروی کار و کارایی نظام اداری بهبود یابد.
وی ادامه داد: در دولت یازدهم تصمیم گرفته شد کمیسیونی به نام کمیسیون خاص کلان شهرها و شهرداری ها برای رسیدگی به موضوعات شهری ایجاد شود. وزارت کشور هم برای زمینه سازی شفاف و مناسب حل این مشکلات چاره را در این دید که قواعدی تنظیم شود. در این زمینه لوایح مختلفی از جمله قانون شهرداری و مدیریت شهری،‌ لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها،‌ لایحه اصلاح ساختارهای سازمانی و نیروی انسانی شهرداری‌ها توسط وزارت کشور تهیه شد. لایحه قانون شهرداری‌ها و مدیریت شهری اکنون در صحن دولت مطرح است.
وی با بیان اینکه حجم منابع قابل توجهی در عرصه مدیریت شهری تحت نظارت شوراها به مصرف می‌رسد گفت: این اطمینان باید برای مردم به وجود آید که در مصرف این منابع مالی نظارت خوبی انجام می‌شود. تهیه صورت های مالی این اطمینان را برای شهروندان ایجاد می‌کند که منابع مالی به درستی مصرف می‌شود.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
سامانه پیامکی
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
تصویر روز