روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 308
  • 807
  • 1,127,795
کوجووار به نامش رسید، هوا هم می خواهد

منصوریبعد از ۱۲ سال انتظار، بالاخره کوجووار به حق خود رسید و بعد از ابلاغ کمیته نامگذاری معابر و اماکن تبریز، نام جعلی کجاباد از نقشه ها و مکتوبات و تابلو های این منطقه زدوده خواهد شد. کجاباد البته در این داستان تلخ تنها نیست، از زمان پهلوی اول هزاران کوی و برزن آذربایجان زیر ستم یکسان سازی فرهنگی یا همان آسیمولاسیون ، نه تنها اسامی بلکه بخشی از هویت خود را هم از دست دادند. این ظلم آشکاری بود بر تاریخ و فرهنگ آذربایجان که پان ایرانیست ها تلاش می نمودند تا با محو آثار همه تفاوت های فرهنگی ، به زعم حماقت های اندیشه ای خود فرهنگ یک ملت را خلق نمایند و این در حالی بود که اقوام و فرهنگ های مختلف این مرز و بوم در طول هزاران سال از مبانی ارزشمند انسجام، یکپارچگی و وحدت ایران بوده است و چه اینکه این اقوام غیر فارس زبان مانند ترک ها و بلوچ ها، لر ها و ترکمن ها بوده اند که بیشترین تلاش را برای حفظ تمامیت ارضی این کشور در طول تاریخ ایفا نموده اند .
باری ، کوجووار نام تاریخی خود را باز می یابد تا از یک انقطاع فرهنگی زبانی در بخشی از آذربایجان عزیز ممانعت گردد. دکتر بهزادی در کتاب خود می نویسد نام روستای قدیمی و محله امروزی غرب تبریز ( کوجوار ) از دو جزء ( کوجو + وار ) تشکیل یافته است در زبان مردم قدیم منطقه ( کوجو و کوجی ) نوعی پارچه پشمی بسیار جالب خوش بافت ( شبیه جاجیم ) با رنگ های متنوع اصیل طبیعی پشمی بود که به عنوان بالاپوش – روانداز – بارانی – پالتو – بورغه – چوخا و … استفاده می شد و همچنین به اسباب و آلتی را هم می گفتند که در بافندگی ، تارها را پس و پیش می کند.
می دانیم که ( وار ) هم به معنای بودن و موجود بودن ، تولید و به عمل آوردن است پس ( کوجووار) به معنای محلی است که در آن بهترین نوع پارچه پشمی مورد نیاز کشاورزان و دامداران و کاروانیان تولید و به بازار مصرف عرضه می شد و به مرور زمان ( کوجوار – کُجوار ) خوانده و نوشته می شود .
بهرحال هرچند با تاخیری ۱۲ ساله از زمان تصویب تغییر نام مجعول کجاباد به کوجووار، بالاخره هفته پیش این مصوبه کمیسیون نامگذاری معابر و اماکن عمومی ابلاغ شد و کجووار بخاطر آلودگی های کارخانجات بزرگ پیرامونش، هرچند به آب و هوای سابق خود هنوز نرسیده است اما به نام خود رسید.

غلامرضا منصوری

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
سهند Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین پر امتیازترین
باخبر شدن از
سهند
میهمان
سهند

مبارک است!
ممنون از روزنامه ساقی آذربایجان و بالاخص نویسنده محترم!

سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز