روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 482
  • 693
  • 1,436,631
کودک همسری ناقض حقوق کودکان است

ازدواج زود هنگام یکی از تراژدی های در کشور ما و حتی در جهان است. کودک همسری ناقض حقوق کودکان است و حذف دوران کودکی از یک انسان حق ما نیست.
نشست رونمایی کتاب سمینار ازدواج کودک در سکونتگاه های فقیرنشین در خانه وارطان برگزار شد. در این نشست به مساله کودک همسری و رد طرح کودک همسری از سوی کمیسیون قضایی مجلس پرداخته شد.
شهناز سجادی، دستیار ویژه حقوق شهروندی معاونت زنان ریاست جمهوری گفت: ازدواج زودهنگام یکی از تراژدی های عصر امروز در کشور ما و حتی در جهان است.کودک همسری ناقض حقوق کودکان است و حذف دوران کودکی از یک انسان حق ما نیست.
وی گفت: در شورای فقهی و حقوقی معاونت زنان برای رصد خلاء های قانونی به ویژه در حوزه زنان و کودکان در تلاش هستیم و در تلاشیم تا مسئله کودک همسری را این بار به صورت لایحه ارائه بدهیم. قرار نیست تمام مطالبات حقوق زنان فورا پاسخ داده شود اما آن قدر باید مطالبه گری کنیم تا در بعضی از قوانین اصلاح انجام شود.
وی گفت: در قانون ما یک فرد غیر رشید ( زیر ۱۸ سال) به خاطر غیر عقلایی بودن حق تصرفی در اموالش ندارد، نمی تواند گواهینامه بگیرد، نمی تواند رأی بدهد پس چطور می تواند ازدواج کند. این در حالی است که کنواسیون حقوق کودک ۱۸ سال را بلوغ فکری کودک می داند.
سجادی با بیان اینکه فقر فرهنگی، مالی، اعتیاد، نداشتن آگاهی والدین، رسوم قومی و محلی از دلایل کودک همسری است ادامه داد: حتی در قرآن سن ازداوج مشخص نشده و به بلوغ و رشد عقلی اشاره کرده است. اگر زمانی دختران در ۹ سال پریود و بالغ می شدند در جامعه الان این سن بالاتر رفته است.
وی تاکید کرد: طبق سرشماری مرکز تحقیقات سازمان ثبت احوال سن ازدواج بین ۱۰ تا ۱۴ سال در سال ۸۵ شش درصد و در سال ۹۵ چهار درصد اعلام شده است. این در حالی است که نسبت سنی ازدواج دختران بین ۱۵ تا ۱۹ سال در کل کشور ۲۱ درصد و بین ۲۰ تا ۲۴ سال ۵۵ درصد بوده است. در سال ۹۶ اما ۲۴۷ مورد طلاق برای زنانی ثبت شده که ۱۳ ساله بوده اند.
سجادی افزود: چطور در یکسری از موارد دختر ۹ ساله کوچک است اما طبق قوانین کیفری به خاطر ارتکاب جرم باید مجازات شوند. چرا که در قانون ما سن مسئولیت کیفری بر اساس بلوغ است یا باید ازدواج کند. تناقضات در قوانین ما یک بام و دوهوا است.
دستیار ویژه معاونت زنان ریاست جمهوری تاکید کرد: زمانی بستن کمربند رسم نبود اما با فشار قانون فرهنگ شده است. این قانون است که فرهنگ می سازد. ما با اصلاح قوانین و رفع خلاءها در جامعه می توانیم فرهنگ بسازیم.
سجادی با اشاره به یکی از مخالفت ها با طرح کودک همسری گفت: یکی از مخالفان درباره علت مخالفتش می گفت چون مادربزرگش ۹ سالگی ازدواج کرده با طرح کودک همسری مخالف است اما این فرد حاضر است درباره سن پدربزرگش و رنج هایی که مادربزرگش کشیده هم حرف بزند.
آیا حاضر است فرزند خودش در ۹ سالگی ازدواج کند؟
وی ادامه داد: دختر ۹ ساله از جهت بهداشتی قابلیت بارداری ندارد و قطعا در آینده این ازدواج ها صدمات و آسیب های زیادی در پی خواهد داشت. ازدواج در سن ۹ سال برای جامعه ما نیست برای عربستان است و مشکل اینجاست که عده ای نمی خواهند سن بلوغ را تغییر بدهند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز