روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 12
  • 639
  • 1,435,048
کودک همسری و رشد جمعیت تضاد آراء ، اختلاف آمار

شورای عالی ثبت وقایع حیاتی استان محملی است برای بررسی روندهای اساسی جامعه در بعد جمعیتی اش . هرچند این جلسات نیز مانند بسیاری از جلسات استانداری تبدیل به محلی برای ارائه گزارش های کلیشه ای شده است ، اما استاندار جدید آذربایجان شرقی، در نخستین جلسه این شورا ، اراده خود مبنی بر تغییر رویه جلسات این چنینی را تشریح نمود. هرچند در خود این شورا از چند سال پیش ، همیشه تضادهای فکری مهمی وجود داشته است که به عرصه آمارهای مورد استناد نیز کشیده شده است.
یکی از این اختلافات فکری قابل تامل در این شورا، اختلاف دیدگاه مدیرکل ثبت احوال استان با اهالی دانشگاه در موضوع کودک همسری بود. جودی مدیرکل ثبت احوال استان معتقد است کودک همسری به آن معنا که آسیب اجتماعی باشد، اصلا دراستان وجود ندارد و کل آمار ازدواج هایی که در دوران کودکی در استان ثبت شده است، ۳ عدد بوده است، این در حالی است که در آمریکا ۳۰۰۰ ازدواج زیر ۱۰ سال ثبت شده است. وی معتقد است این بحث موضوعی سیاسی است و اغلب دستمایه سیاه نمایی اوضاع کشور و استان قرار میگیرد . از نگاه جودی، این امر ، طبیعی و البته در چهارچوب مسائل شرعی است و البته باید از این منظر تفسیر و تحلیل گردد.
اما در مقابل، دانشگاهیان کودک همسری را موجب بروز آسیب های اجتماعی می دانند و معتقدند استان آذربایجان شرقی یکی از بالاترین نرخ های کودک همسری در کشور را دارد. یکی از نمایندگان استان قبلا به ارائه آماری در خصوص کودک همسری پرداخته و گفته بود نزدیک ۳۰۰۰ ازدواج زیر ۱۴ سالگی در استان انجام شده است که به جد باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد. البته در جلسه بانوان با حضور معصومه ابتکار معاون زنان و خانواده رییس جمهور در تبریز، این موضوع بعنوان یکی از آسیب های اجتماعی استان مورد بررسی قرار گرفت.
کودک همسری و ارائه آمارهای متفاوت برای آن از دو سو ، تنها مقوله ای نبود که در شورای عالی ثبت وقایع حیاتی مورد اختلاف بود چراکه رشد جمعیتی موضوع دوم محل اختلاف بود.
در حالیکه مسئول رسمی ثبت وقایع حیاتی نرخ رشد جمعیت استان را ۱٫۱۵ درصد اعلام نمود اما دقایقی بعد این آمار تلویحا از سوی جمعیت شناسان دانشگاهی رد شد چرا که آنها معتقدند نرخ رشد جمعیت استان ۹۷ صدم درصد یعنی کمتر از یک درصد بوده است.
تجرد قطعی سومین مبحث آماری قابل تامل در این شورا بود که مورد اشاره قرار گرفت. رشد ۵ برابری تجرد قطعی (عدم ازدواج دختران تا پایان عمر) در طول چند سال اخیر، یکی دیگر از نگرانی های کارشناسان موضوع جمعیت بود. چرا که از سویی با کودک همسری و از سویی با تجرد قطعی دختران مواجهیم که تعادل جمعیتی و حتی جامعه شناختی و روان شناختی جامعه را در آینده ای نه چندان دور میتواند با مخاطره مواجه نماید.
دراین جلسه اما آمار طلاق برای شهر تبریز بیش از ۳۸٫۵۴ درصد برای سال ۹۶ اعلام گردید که تقریبا زنگ های یک فاجعه اجتماعی را برای تصمیم گیران به صدا در می آورد. البته رتبه ۲۴ ام استان در نرخ رشد جمعیت نیز نشان دهنده جامعه ای پیر در اینده ای نه چندان دور است که باید مورد توجه تصمیم گیران قرار گیرد.
در جمع بندی این نشست، پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی، با تاکید بر داده های جمعیت شناختی که بسیار مهم اند و بعضا تناقض آمیز نیز هستند اظهار داشت ، باید تمرکز مان را روی تحلیل داده ها قرار دهیم و با بررسی علمی داده ها ، راهکارهای علمی برای موضوعات اجتماعی ناشی از این روندهای جمعیتی ارائه گردد. وی با اظهار تاسف از اینکه تغییرات جمعیتی در گذشته ها مورد توجه نبوده است گفت: اینکه استان آذربایجان شرقی مهاجر فرست ترین استان کشور است محل بحث است و باید به این نکته دقت شود که در مهاجر فرستی اغلب، نیروهای متخصص استان به سایر نقاط کشور و یا خارج از کشور میروند که هزینه های زیادی برای استان تحمیل مینماید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز