روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۷/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 2
  • بازدید امروز: 79
  • بازدید دیروز: 3,301
  • کل بازدید ها: 839,422
کیفیت داروهای ایرانی را تضمین می‌کنیم

قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت گفت: کیفیت داروهایی که توسط دانشمندان ایرانی تولید می شوند را تضمین می کنیم.
دکتر ایرج حریرچی، با توجه به «پویش خرید کالای ایرانی» بر فرهنگ سازی استفاده از داروها و تجهیزات پزشکی ساخت داخل همزمان با برنامه ریزی برای ارتقای کیفیت تولید و افزایش بهره وری اقتصادی بویژه در سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» تاکید کرد و گفت: تقویت و پیشرفت کشور در گرو استفاده از تولیدات داخلی است.
وی با تاکید بر اینکه، ما در ابعاد پزشکی ، تولید تجهیزات و داروها به همت دانشمندان ایرانی و کسانی که در این رشته ها کار می کنند، ظرفیتهای بسیاری می بینیم و وظیفه ما حمایت از این دانشمندان است، افزود: پویش مصرف کالاهای ایرانی توسط ایرانیها یکی از موضوعات مهمی است که موجب تقویت اقتصاد مقاومتی در حوزه مصرف داور و تجهیزات پزشکی ایرانی در کشور است.
قائم مقام وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: خیلی خوشحالم که اعلام کنم ۹۷ و نیم درصد مصرف دارویی کشور از نظر عددی تولید داخل است که معادل میزان مصرف ریالی ۷۰ درصد دارویی کشور است .
سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: ما این تضمین را می دهیم که داروهایی که توسط دانشمندان ایرانی تولید شده کیفیت لازم را دارد و صدور داروهای تولید کشورمان به کشور روسیه و دیگر کشورهای همسایه نشانگر کیفیت مناسب داروهای ایرانی است .
وی تاکید کرد: این تایید کیفیت نه تنها توسط تولید کنندگان اثبات شده بلکه توسط وزارت بهداشت نیز با معیارهای دقیق و سخت گیرانه و همچنین پزشکان صورت گرفته است و امیداورم در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی و اقتصاد ملی، موضوع مصرف کالاهای ایرانی در مورد دارو و ملزومات پزشکی مصداق بیشتری پیدا کند.
معاون کل وزارت بهداشت افزود: یکی از اقدامات مهم دیگر این بوده که در سالیان اخیر تعداد قلم دارو در هر نسخه کاهش داشته و این اتفاق مهمی است .
وی گفت: در حدود ۱۵ الی ۲۰ سال گذشته تعداد میانگین دارو در هر نسخه از ۴ و بیست و پنج صدم به ۳ قلم در هر نسخه کاهش داشته و میزان نسخی که دارای فرم تزریقی هستند از حدود ۵۰ درصد به ۴۰ درصد کاهش داشته است.
دکتر حریرچی افزود: همچنین نسخی که حاوی یک نوع آنتی بیوتیک بوده اند به ۴۲ و نیم درصد کاهش داشته که قدمهای خوبی است اما کافی نیست و باید تلاش کنیم نسخی را که حاوی فرمی از داروهای تزریقی و کورتونهاست را با توجه به استانداردهای جهانی کاهش بیشتری دهیم.
دکتر حریرچی گفت: بطور مثال در استان مازندران و فارس که پزشک خانواده اجرا می شود ، پزشکان خانواده و همینطور در سطح دو و سه ارجاعی تعداد نسخ حاوی فرم های آنتی بیوتیکی و کورتون را کاهش داده اند و درخواست ما این است که این روند کاهشی را ادامه دهند چراکه مصرف درازمدت داروهای کورتونی، برای سلامت مضر است و تجویز آنها بر اساس استاندارهای علمی روز دنیا باید محدود شود.
معاون کل وزارت بهداشت در خصوص تجویز برخی از داروهای خارجی توسط برخی پزشکان گفت: تقاضاداریم پزشکان محترم در صورت تجویز داروی خارجی با سازمان غذا و دارو و شرکتهای دارویی در تماس باشند و از کیفیت آن دارو مطمئن شوند و بعد آن را تجویز کنند.
وی با اشاره به ضرورت تصحیح فرهنگ غلطی که هر پزشکی تعداد داروی بیشتر تجویز کند حتما طبابت بهتری دارد، گفت: در برخی موارد و برای سرماخوردگی که منشا ویروسی دارد نیز دیده می شود که بیمار تقاضای داروی تزریقی و آنتی بیوتیکی و یا داروهای خارجی می کند که این داروها هم برای مصرف کننده مضر است و هم هزینه های تحمیلی آن به اقتصاد کلان کشور لطمه وارد می کند.
دکتر حریرچی در پایان خاطرنشان کرد: از مردم می خواهیم که به پزشکان اعتماد کنند از درخواست و تجویز داروی خارجی و یا داروهای حاوی کورتون جدا” خودداری کنند و پزشکان عزیز نیز در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی از تجویز داروهایی که مشابه داخلی دارند، صرف نظر کنند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز