روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 656
  • 749
  • 1,337,141
گاردین: تلاش عربستان برای کاهش نفوذ ایران در عراق

در گزارش روزنامه گاردین آمده است: ریاض به دنبال آن است تا با توافق با بغداد، عراق را به جبهه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بازگرداند و نفوذ ایران، رقیب منطقه‌ای خود در عراق را کاهش دهد.
بنا بر این گزارش، دیدارهای انجام شده میان مقامات ارشد سعودی و عراقی طی شش ماه گذشته بر روی جدا کردن عراق از رقیب منطقه‌ای دیرین سعودی‌ها است. از سال ۲۰۰۳ نفوذ ایران در عراق همواره رو به افزایش بوده است.
عراق و عربستان یکدیگر را رقبای منطقه‌ای می‌دانند اما سفر اخیر مقتدی صدر، رئیس جریان صدر عراق و رهبر شیعه این کشور به عربستان و پس از آن به امارات، یخ روابط را شکست که البته طی چند ماه اخیر همواره به دلیل سفرهای مقامات ارشد این دو کشور بهبود یافته بود.
از نگاه روزنامه گاردین، سفر مقتدی صدر به عربستان یک گام مهم برای بازگشتن عراق به جبهه کشورهای عربی خلیج فارس بوده است.
سعد الجبری، وزیر خارجه پیشین عربستان در این رابطه مدعی است: بازگشت عراق به جمع کشورهای عربی باعث محدود شدن تلاش‌های ایران در فرقه‌گرایی در عراق می‌شود. روابط گسترده‌تر میان عراق و عربستان باعث افزایش حمایت منطقه‌ای از عراق توسط کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خواهد شد. این یک امر ضروری پس از بازپس‌گیری موصل است.
عربستان به دنبال فرصت است تا با بازسازی مناطق جنگ‌زده عراق جایگاه خود در عراق پس از داعش را تثبیت و نفوذ ایران را نیز محدود کند.
الجبری همچنین افزود: مقتدی صدر یک رهبر برجسته بانفوذ قابل توجه است و او می‌داند که بازگشت عراق به جمع کشورهای عربی برای آینده کشور امر ضروری است.
وی ادامه داد: وضعیت عراق برای همه منطقه در جوانب امنیتی، اقتصادی و سیاسی اهمیت دارد و این مسلم است که رهبران سعودی از طریق دیپلماسی خواستار حمایت از عراق در این شرایط خاص هستند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز