روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 627
  • 852
  • 1,331,867
گام های بلند ایران در گردشگری سلامت

با نگاهی به آخرین یادداشت رئیس انجمن جهانی گردشگری پزشکی، خانم رنه ماری استفانو، در مجلهMEDICAL TOURISM که با استناد به نتایج مطالعات دو موسسه تحقیق و توسعه مهم دنیا VISA و OXFORD ECONOMICS بیان شده است، در بازار فعلی تعداد۱۱میلیون گردشگر سلامت به قصد استفاده از خدمات پزشکی سایر کشورها، از خانه خود جابجا می شوند و گردش مالی بالغ بر ۴۳۵ میلیارد دلار را در سال در این صنعت رقم می زنند. این در حالی است که چشم انداز صنعت گردشگری سلامت در سال ۲۰۲۵، با رشد سالانه ۲۵%، مبلغ ۳ تریلیون دلار برآورد شده است.
در ایران نیز فعالین این عرصه با درک اهمیت بی بدیل این صنعت چند صد میلیارد دلاری و تلاش در جهت گرفتن سهم جمهوری اسلامی ایران از این بازار پر سود و جذاب، گامهای بلندی در جهت معرفی ایران اسلامی به عنوان یک مقصد ایده آل و با کیفیت و مقرون به صرفه برداشته اند. یکی از این فعالیت ها برگزاری کنگره های بین المللی و دعوت از صاحب نظران و فعالین سایر کشور ها برای عرضه پتانسیل های ایران می باشد. در همین راستا مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، به همت آقای دکتر کریمی، دومین کنگره توسعه روابط اقتصادی را در حوزه سلامت با محوریت کشورهای اسلامی در تاریخ ۵ تا ۷ اسفند ۱۳۹۵ در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما بر گزار کرد. این کنگره با حضور شایسته نمایندگان وزارت محترم بهداشت در عرصه گردشگری سلامت، معاون محترم رئیس جمهور، عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، معاونین وزرای بهداشت کشورهای عراق، افغانستان، قرقیزستان، گینه و روسای انجمن های گردشگری سلامت کشورها یی مانند مجارستان و ترکیه و برای اولین بار با حضور نماینده ویژه انجمن جهانی گردشگری پزشکی برگزار شد. برگزاری این کنگره گام مهمی در جهت شناساندن پتانسیل های گردشگری پزشکی بود و به جرات از دید نویسنده (دبیر پنل گردشگری سلامت این کنگره) با ارزش ترین و وزین ترین نشست سالهای اخیر در زمینه گردشگری سلامت بوده است.
مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی که با هدف رشد و شکوفایی پتانسیل ها و همکاری و تبادل توانمندی و نیازهای کشورهای اسلامی در زمینه سلامت تاسیس شده است، از دو بخش دولتی و خصوصی کشورهای مختلف دعوت شایسته ای به عمل آورد و با گرد هم آوردن صاحب نظران و تاثیرگزاران این صنعت در داخل و خارج کشور، زمینه بسیار مناسبی را در برگزاری پنل ها و نشستهای بخش های خصوصی و دولتی کشورهای مختلف فراهم کرد که در چند مورد چشمگیر منجر به عقد قرارداد در زمینه های دارو، تجهیزات پزشکی و بویژه گردشگری سلامت شد.
این کنگره در پنج پنل دارو و تجهیزات پزشکی – فناوری دانشگاهی – گردشگری سلامت – طب سنتی و سبک زندگی برگزار شد، که بویژه پنل گردشگری سلامت با حضور نماینده انجمن جهانی گردشگری پزشکی آقای آکوش فارکاش، مسئولین محترم وزارت بهداشت، معاونین وزرای بهداشت کشورهای همسایه، و عضو محترم هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و بخش های خصوصی، گردهمایی همدلانه ای را ایجاد نمود که بدون شک نقطه عطف صنعت گردشگری سلامت در سال های آتی محسوب خواهد شد.
در شرایطی که کشورهای اطراف حتی ترکیه، پرآشوب و ناآرام می نمایند، برگزاری چنین کنگره هایی با حضور نمایندگان انجمن های معتبر دنیا، نشان از امنیت و اقتدار کشور عزیزمان ایران داشته و حاکی از توان ما در جذب سرمایه گذاران و ایجاد زمینه برای این صنعت بین المللی چند صد میلیارد دلاری می باشد.
بدون شک حضور سفرای سایر کشورها و صاحب نظران صنعت گردشگری سلامت از انجمن های جهانی و مشاهده امکانات پزشکی بی بدیل و اشتیاق جمهوری اسلامی ایران برای حضور در بازارهای جهانی، صاحبان این صنعت را به فکر وا خواهد داشت، تا به رغم تبلیغات قدرتهای دنیا برای منزوی کردن کشور عزیزمان، به امکانات ارزشمند، و قیمت های وسوسه انگیز بسته های پزشکی ایران نگاهی دوباره داشته باشند، و جمهوری اسلامی را به عنوان یک مقصد معتبر برای پذیرش و درمان بیماران خارجی به رسمیت بشناسند.
در چنین فضایی و در صورت ادامه چنین گردهمایی هایی، کم کم سازمان های اعطای استاندارد و همچنین سرمایه گذاران و شرکت های بیمه گر بین المللی، با شناخت زیر ساختها و امکانات پزشکی و تبحر بالقوه پزشکان ایرانی، رغبت بیشتری برای حضور و کشف پتانسیل های گردشگری سلامت در ایران خواهند داشت که خود باعث جایگزینی درآمدهای نقد و هنگفت غیر نفتی به جای دلار های نسیه و متزلزل صنعت نفت خواهد شد.
اما باید به خاطر داشته باشیم، صرف داشتن امکانات و استعداد رشد در یک صنعت بین المللی، زمینه شکوفایی آن هرگز فراهم نخواهد شد، مگر اینکه جهت معرفی آن، سرمایه، انرژی، و برنامه ریزی لازم اختصاص یابد و به امر بازاریابی تخصصی و تبلیغات موثر و در پس آن شناخت موانع و رفع آنها، توجه کافی معطوف شود..
گردشگران سلامتی که در خانه های خود نشسته اند، و نیاز به استفاده از امکانات پزشکی باکیفیت و مقرون به صرفه دارند، از وجود مقصد استثنایی و فوق العاده ای مانند ایران بی خبرند و هرگز خبردار نخواهند شد، مگر اینکه ما به پشت در خانه های آنها برویم و درب آنها را به صدا درآوریم و با وقار و مستدل از امکانات خود برای ایشان بگوییم و نتایج درخشان حاصله در سیستم درمانی ایران را با ایشان بازگو کنیم. برای دستیابی به این مهم، علاوه بر برگزاری کنگره ها و نشست های تخصصی و نمایشگاهی و دعوت از همسایگان برای آشنایی با امکانات کشور و حضور در مجامع بین المللی، ایجاد یک پورتال جامع گردشگری سلامت که بسیار دقیق و به روز و حاوی اطلاعات کافی در زمینه خدمات گردشگری، پزشکی و سلامتی باشد، ضروری به نظر می رسد.
شرکت های تسهیلگر گردشگری پزشکی که در سراسر دنیا فعال هستند، دارای وب سایت های بسیار کارآمد و جذابی می باشندکه از آن در جهت معرفی امکانات پزشکی کشور خود به زبان مردم کشورهای هدف، استفاده کنند و بخش عمده ای از فعالیت های تبلیغاتی و ارتباطی و اجرایی خود را در قالب این وب سایت ها متمرکز کرده اند. ولی متاسفانه فعالین عرصه گردشگری پزشکی کشورمان در امر بازاریابی تخصصی از طریق وب سایت و شبکه های اجتماعی و نیز برگزاری نشست ها و نمایشگاه های بین المللی موثر در جهت معرفی داشته هایمان، خیلی موفق نبوده اند. بعد از شناسایی بازار های هدف و مارکتینگ مناسب، دولت و بخش خصوصی باید در مرحله دوم کار، یعنی حل مشکلات و رفع موانع و ایجاد بسترهای مناسب برای حضور فرهنگ ها و سلیقه های مختلف دنیا دست به دست هم بدهند.
با توجه به خوشنامی پزشکان ایران در سطح جهان و مقرون به صرفه گی و رقابت پذیری هزینه اعمال جراحی نسبت به اروپا و آمریکا و حتی آسیا به اعتراف نماینده ویژه انجمن جهانی گردشگری پزشکی در کنگره اخیر، ایران هدف بسیار جذابی برای بسیاری از گردشگران سلامت می باشد، اما متاسفانه به دلیل مشکلاتی مانند تاخیر در صدور ویزا، ضعف خدمات جانبی مانند حمل و نقل و هتل های گران و نامناسب و عدم آموزش آگاهانه و فرهنگ سازی در بین مردم برای پذیرش بیماران خارجی و همچنین عدم اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب، کشور عزیزمان علی رغم تمام پتانسیل ها و شایستگی جامعه پزشکی، سهم ناچیزی از گردش مالی صنعت گردشگری پزشکی دارد.عدم تعامل مناسب با سازمان های نام آشنا برای تمام مردم جهان، و محرومیت از استانداردهای بین المللی مانع از شرکت ایران در بازی قدرتها و شرکت های تسهیل گر و بیمه گر دنیا شده است و درنتیجه دستیابی به سهم بیماران گروهی از کشورهای مختلف را با مشکل مواجه کرده است.
لذا تشکیل کار گروه های تخصصی به دور از تنگ نظریها و منافع شخصی که از سهم طلبی و حرافی بپرهیزد و با مطالعه دقیق بازار این صنعت و کشف مزایای نسبی جمهوری اسلامی ایران و موانع و مشکلات، آستین همت را بالا زده و چرخ های این صنعت چند رشته ای را به حرکت درآورد، ضروری به نظر می رسد. کار گروه هایی که دانش، قدرت و منطق لازم برای پیگیری و رفع موانع را از سازمان ها و وزارتخانه های مرتبط داشته باشند. از موانع آشکاری که در این زمینه وجود دارد می توان به عدم صدور ویزای درمانی بدون انتظار از وزارت امور خارجه اشاره کرد که در همین کنگره دراین خصوص قول پیگیری از جانب آقای دکتر خالقی عضو محترم هیات رئیسه کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس داده شد.
همچنین حضور آقایان دکتر نائلی و دکتر محب پور از وزارت بهداشت و ایراد سخنانی در زمینه نقش بیمه های بین المللی در این صنعت و یکپارچگی و هماهنگی وزارت بهداشت در اخذ استانداردهایی مانند ACI و غیره، نشان از توجه و حساسیت این وزارتخانه محترم نسبت به صنعت گردشگری سلامت دارد.
لذا مقتضی است با بازبینی و اختصاص وقت و انرژی و منابع مالی بیشتر و برنامه ریزی کنگره ها و تبلیغات موثرتر بخصوص در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی، سرعت و توجه بیشتری به امر بازاریابی در این زمینه اختصاص دهیم و حداقل سهم مناسبی از کشورهای همسایه مانند افغانستان و عراق و آذربایجان بدست آوریم که در حال حاضر به جای انتخاب ایران به عنوان مقصد درمانی، به دلیل تعلل ما و تلاش بی وقفه و خدمات جانبی و هتلینگ خوب کشور هندوستان ، اکثرا این کشور را به عنوان مقصد انتخاب می کنند.
مطمئنا شایسته نیست در شرایطی که کشورهایی مانند کاستاریکا و… به دلیل برنامه ریزی و تبلیغات دقیق در جذب گردشگران سلامت حتی از آمریکا و اروپا موفق عمل می کنند و درآمدهای هنگفتی را نصیب دولت و ملت خود می کنند، کشور عزیزمان ایران با این پیشینه و توانمندی پزشکی فوق العاده فقط نظاره گر و شمارنده صفرهای ارقام میلیاردی درآمد سالانه حاصل از این صنعت باشد!!!
از آنجاییکه در بسیاری از کشورها مانند عراق، افغانستان، آذربایجان و بسیاری از کشورهای مسلمان آفریقایی، سازمان های مردم نهاد و خیریه و همچنین دولتها هزینه درمان بیماران را در کشورهای مقصد به عهده می گیرند، باید در نظر داشت که موفقیت در استفاده از این فرصت های طلایی بطور حتم به مذاکرات در سطوح بالا و پشتیبانی از سوی دولت تدبیر و امید و ارائه خدمات کیفی با هزینه مناسب از سوی بخش خصوصی نیازمند است.
شایان ذکر است مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی آمادگی دارد با دعوت از کلیه فعالین گردشگری سلامت در ایران و ایجاد کنسرسیوم هایی کار آمد و توسعه روابط ایشان با سایر کشورها روند بازاریابی و عقد قراردادها را در این صنعت تسهیل و تسریع بخشد.
گزارش از دکتر مریم محمد پور

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز