روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 681
  • 857
  • 1,393,974
گام های بلند شهرداری تبریز برای ترویج ورزش شهروندی

مدیریت شهری تبریز در سالیان اخیر توجه ویژه ای به توسعه سرانه فضای ورزشی تبریز از یک سو و ترویج ورزش همگانی در این شهر از سوی دیگر، نموده است.
در سالیان اخیر شهرداری تبریز در امر ورزش سه سیاست اصولی را پیگیری کرده است که ورزش قهرمانی و ورزش کارمندی، توسعه ورزش همگانی و افزایش سرانه ورزش شهر محورهای این سیاست اصولی بوده اند.احداث سالن های متعدد و چند منظوره ورزشی در مناطق مختلف شهرداری، احداث استادیوم های ۵ هزار نفری در چهار گوشه شهر، تجهیز پارکهای بزرگ و کوچک به وسایل و تجهیزات ورزشی از جمله اقداماتی شهرداری در این سالهای بوده است.
شهرداری تبریز در کنار اقدامات و فعالیت های سخت افزاری در زمینه ترویج و فرهنگ سازی در زمینه ورزش بخصوص ورزش شهروندی نیز گامهای موثری برداشته است.ایجاد ۴۰ ایستگاه ورزش صبح گاهی در سال گذشته مثال خوبی در این زمینه می تواند باشد. استقبال گسترده شهروندان از این ایستگاهها مهر تاییدی بر این حرکت موثر شهرداری تبریز در خصوص ورزش شهروندی بود. با ایجاد و تداوم اجرای ایستگاههای ورزش صبحگاهی با حمایت و مدیریت شهرداری تبریز تعداد زیادی از شهروندان از با این برنامه همراهی کردند.
در کنار آن ارائه خدمات ورزشی گسترده برای اوقات فراغت دانش آموزان بخصوص در ایام تابستان همواره بخش بزرگی از برنامه های مدیریت شهری تبریز در زمینه ورزش را به خود اختصاص داده است.
استفاده حداکثری از فضاهای شهری برای توسعه پارکها بخصوص پارکهای کوچک محله ای از یک سو و نصب تجهیزات ورزشی در این پارکها حرکتی برای ترویج و اشاعه ورزش در بین شهروندان بوده است.
شهرداری تبریز در کنار توسعه امکانات ورزشی، حمایت از تیم های ورزشی و تیم داری در رشته های مختلف ورزشی، توجه خاص و ویژه ای نیز به ورزش همگانی و شهروندی داشته است.در این راستا محله محور بودن برنامه ریزی ها برای توسعه ورزش شهروندی از نقاط قوت عملکرد مدیریت شهری تبریز در امر توسعه ورزش همگانی و شهروندی بوده است.تشکیل جمع ها و گروههای کوچک و بزرگ ورزشکار شهروندان که صبح و عصر در پارکها به فعالیت ورزشی مشغولند اکنون به وضوع در پارکهای مناطق مختلف تبریز قابل مشاهده است.
هر چند احداث ده ها سالن ورزشی چند منظوره، نصب تجهیزات ورزشی در پارکهای مختلف شهر، تبدیل زمین های خاکی فوتبال به زمین چمن مصنوعی و همچنین ساخت استادیوم های چند هزار نفری در نقاط مختلف شهر باعث افزایش سرانه ورزشی تبریز شده است اما با این حال به نظر می رسد باید روند توسعه زیرساختهای ورزشی تداوم یابد.
به تعبیر دیگر هر چند سرانه ورزشی در تبریز در نتیجه فعالیت ها و اقدامات شهرداری تبریز افزایش یافته است و فضاهای ورزشی سرپوشیده و سرباز توسعه چشمگیری داشته اند اما توجه به چند فاکتور مهم ضرورت توسعه بیش از پیش فضاهای ورزشی بخصوص فضاهای ورزشی سرپوشیده را دو چندان می نماید.
موقعیت اقلیمی و آب هوایی آذربایجان شرقی و بخصوص تبریز باعث شده است شهروندان ورزش دوست نتوانند از زمین های ورزشی روباز در بسیاری از اوقات سال به دلیل سرمای بیش از حد و یا گرما استفاده کنند.سرمای طاقت فرسای زمستان و دو ماه پایانی پاییز و همچنین گرمای ماههای خرداد تا شهریور عملا زمان مفید استفاده از فضاهای روباز ورزشی در استان را به ۴ ماه تقلیل داده است.
علاوه بر آن در ایام مناسب نیز این نوع مجموعه ها و محل های ورزشی روباز تنها در ساعات مشخصی از روز می توانند پذیرای مشتاقان ورزش باشند.
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که یکی از دلایل عدم موفقیت تیم های فوتبال استان و افول این تیم ها در میانه های فصل نیز عدم وجود محل تمرین و مسابقه مناسب در ایام زمستان و سرمای طاقت فرسای این فصل از سال است که تاکنون سیاستگذاران ارشد ورزشی استان به این مقوله توجهی نداشته اند.از سوی دیگر با توجه به مختصات فرهنگی جامعه، بانوان که نیمی از شهروندان را تشکیل می دهند نمی توانند به راحتی از امکانات موجود در زمین های ورزشی روباز استفاده کنند.تنها همین دو مورد ذکر شده می تواند دلایل قانع کننده ای بر توجه بیش از پیش به توسعه سالن های ورزشی سرپوشیده در شهر باشد.
توسعه و احداث سالن های ورزشی حتی با ابعاد کوچکتر از استاندارد های تعریف شده از یک سو، حمایت از جمع ها و گروههای ورزشی مردمی، ترویج و تشویق شهروندان برای مشارکت در رویدادهای ورزشی، توجه به ورزش شهروندی محله محور قطعا اقدامات و گامهای اساسی برای حرکت دادن شهروندان به سمت زندگی سالم، پرنشاط و توام با تندرستی خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز