روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 947
  • 1,054
  • 1,355,337
گرانی و نگرانی !

سالهاست شیوه ناپسند و تأمل برانگیزی در اقتصاد کشور رایج گردیده و طی آن در آستانه ایام خاصّی از سال ، قیمت کالاهای مورد نیاز مردم بطور لجام گسیخته افزایش می یابد و با وجود اعلام مسئولین امر مبنی بر عدم وجود هر گونه نگرانی از گرانی کالاهای مصرفی مردم، اما همین اظهارنظرها نیز نه تنها از لجام گسیختگی افزایش بی رویه قیمتها جلوگیری نمی کند بلکه خود مزید علت می گردد و اثر معکوس در بازار نشان می دهد.
مثلاً چند روز مانده به ایام ماه مبارک رمضان که ماه ضیافت الله است، بدلایل نامعلوم و البته معلوم! قیمت مرغ و گوشت و تخم مرغ و شیرینی جات خاص این ماه افزایش پیدا می کند . و یا در ایام بازگشت حجّاج بیت الله الحرام به کشور، همین مسئله دوباره تکرار می شود. همچنین در ایام نوروز و چند روز مانده به خریدهای نوروزی بازهم این مسئله نامبارک خود را نشان می دهد.
موردی که حتی با اصول اولیه اقتصاد و بازار هم ، سازگاری ندارد چرا که تقاضای بیشتر علی القاعده می بایست به کاهش قیمت ها در یک نظام بازرگانی سالم و مبتنی بر اخلاق حرفه ای منجر شود نه اینکه این افزایش تقاضا به افزایش قیمت منتهی گردد و همواره نوعی تعقیب و گریز پولی بین عرضه و تقاضا مطرح باشد.
اما از آنجایی که نظام اقتصادی کشور به گفته مسئولان، از سلامت لازم برخوردار نبوده و رانت های اقتصادی در تمام بخش ها سایه شوم خود را گسترده، تابدانجا که حتی برخورد با این فتنه های فساد و زالوهای اقتصادی به اقدامی محال وغیرممکن تبدیل می شود و امیدی به اصلاح این سیستم معیوب و بیمار نمی رود، مگر با یک انقلاب عظیم اقتصادی و مدیریتی در کشور، نقش جایگاههای نظارتی در کنترل قیمت ها و جلوگیری از شیوع این بیماری در لحظه لحظه زندگی آحاد مردم بسیار حائز اهمیت می نماید.
به نظر می رسد اگر چه به هر دلیلی نمی توان و یا نمی شود با رانت های شبکه ای اقتصادی که تبدیل به قدرت های سیاسی نیز شده اند و نمونه های این شبکه ها را در جریان اعتراضات بخشی از بازار در قبال اجرای طرح ارزش افزوده و شفاف سازی نظام مالیاتی و تقابل با سیاست های دولت و نظام دیدیم، اما لااقل می توان با نظارت های دقیق ـ کارشناسی ـ مستمّر و به دوراز تاثیر پذیری از همان رانت های خود ساخته، از بروز آثار شوم تحرکات مفسدان اقتصادی در زندگی روزمره مردم بویژه اقشار آسیب پذیر جامعه جلوگیری کرد.
یقیناً اگر نظارت و برخورد در مراحل اولیه هر انحراف در هر رده ای از سوی نهادهای ذیربط انجام می گرفت امروز نظام اسلامی که پایه هایش بر خون پاک جوانان وطن بنا نهاده شده است، اینچنین گرفتار آثار مخرّب شبکه های خود سر اقتصادی نمی شد همچنانکه عدم برخورد با کوچکترین سوء استفاده و تخلف مدیران دولتی و مسئولان در تمام بخش های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی می تواند آینده ای روش برای نظام اسلامی نمایان سازد و در غیراینصورت اگر مصلحت اندیشی هایی که به فدا شدن حق و حقیقت و مماشاتی که به دوستی های حقیرانه و منفعت طلبانه بین بخشی ختم شود میان دستگاه های مجری و ناظر، ساری و جاری گردد که متاسفانه در بسیاری از مواقع چنین بوده است، امیدی به بهبود امور وجود نخواهد داشت و آنگاه همه آحاد جامعه و بخصوص مسئولان به فراخور نقشی که در اجتماع دارند در قبال پروردگاه متعال و خون پاک شهدای این آب و خاک پاسخگو خواهند بود!

مسعود برزگر جلالی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز