روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 202
  • 843
  • 1,352,675
گرانی گوشت و بی تدبیری مسئولان

این روزها بازار گوشت به طرز وحشتناکی به هم ریخته است .تاسف آور این است که کشورما که یکی از مستعدترین ممالک جهان برای دامپروری است بنا به همان دلایلی که می دانیم ، تبدیل شده است به یکی از بزرگترین واردکنندگان گوشت در جهان .
هم الگوی مصرف ایرانی به بیراهه رفته است و هم بی تدبیری های چند دهه ای در حوزه کشاورزی و دامپروری کار را به اینجا رسانده است. جائی که دامپروری دیگر نه تنها رشته کاری سود دهی نیست بلکه یکی از پر ریسک ترین حوزه های صنعتی (البته اغلب بصورت سنتی ) محسوب می گردد.
این روزها صف های طویل مردم برای دریافت یک کیلو گوشت یخ زده در مقابل فروشگاه ها و خودروهای سیار به خوبی نشان از آن دارد که سیاست اقتصادی در این حوزه ، با شکست مواجه گردیده است. صحنه های ناراحت کننده ای از درگیری های لفظی و فیزیکی در این صف ها و یا بسته شدن بی موفع فروشگاه های توزیع کننده گوشت یخ زده و بازگشتن دست خالی مردم به خانه ها و… انصافا در شان این ملت آن هم در ۴۰ سالگی انقلاب نیست. استان آذربایجان شرقی در این داستان البته در ردیف های جلویی اتهام است چرا که این استان همواره از پیشگامان دامپروری بوده است.
گوشت قرمز منجمد ابتدا از استرالیا، برزیل و آسیای میانه تامین می شد اما از آنجایی که این گوشت نیاز بازار را پاسخگو نبود، ستاد تنظیم بازار و سازمان پشتیبانی امور دام با امضای قراردادی با کشور رومانی در صدد واردات دام زنده و گوشت گرم از این کشور هستند و به گفته مسئولان، اقدامات لازم برای تامین این دام انجام شده و در هفته‌های آتی به بازار عرضه خواهد شد. البته کشورهایی چون قزاقستان و قرقیزستان نیز در مقاصد واردات دام زنده و گوشت قرمز قرار دارند.
اما توزیع گوشت منجمد وارداتی که ستاد تنظیم بازار و سازمان پشتیبانی امور دام متولی توزیع آن در بازار هستند باعث بروز اخلال در نظم توزیع و دست‌درازی‌هایی از جانب برخی دلالان به بازار گوشت شده و در همین راستا این دو نهاد به دنبال راه حلی برای حل بحران پیش آمده، بر آمدند.
گوشت‌های منجمد در راه حل اول این دو سازمان به صورت محدود در فروشگاه‌های مشخصی با ثبت کد ملی سرپرست خانوار توزیع می‌شد که منجر به صف‌های طولانی مقابل فروشگاه‌ها و مراکز عرضه شد و برخی رستوران‌داران و دلالان سودجو که اجازه خرید این گوشت را نداشتند با پرداخت مبلغی به افراد نیازمند از سهمیه آنها استفاده کردند.
حال قرار است توزیع گوشت منجمد تنظیم بازاری توسط دو سایت و با شرایط خاص توزیع شود تا هیچ واسطه‌ای اجازه دخالت در توزیع این گوشت را نداشته باشد و سرپرستان خانوار با درج شماره ملی و کد پستی خود در این سایت‌ها برای دریافت گوشت ثبت نام کنند.
مطالبه مردم
اما کنترل بازار توسط دولت مطالبه مهم مردم است.
از مصاحبه های میدانی خبرنگار روزنامه ساقی آذربایجان چنین برمی آید که اغلب مردم مهمترین دلیل بروز چنین وضعیتی را عدم نظارت دولت می دانند، هرچند تجربه نشان داده است فروش اینترنتی توان کنترل التهاب بازار را ندارد و این مجموعه مدیران استانی هستند که باید دو مساله مهم را مورد بررسی قرار دهند تا از التهاب بازار بکاهند و نگرانی مردم را مرتفع نمایند.
اهمیت شبکه توزیع
همچنانکه مدیرکل جهادکشاورزی نیز در کنفرانس خبری خود به درستی اذعان نمود باید در شبکه توزیع گوشت قرمز، تجدید نظر اساسی صورت پذیرد و کنترل صحیح تری به آن اعمال گردد. نباید اجازه داد دلال ها از فضای موجود سو استفاده نمایند و قیمت ها را روز به روز بالا ببرند. باید با متخلفین این امر به جد برخورد صورت پذیرد.
دومین مساله برخورد نظارتی جدی است. در جلسه ستاد تنظیم بازار ماه قبل که بدون حضور رسانه ها در استانداری تشکیل می گردد، استاندار تاکید کرده بود خروج دام زنده از استان ممنوع است . اما متاسفانه مشاهده می شود هم خروج دام زنده و هم گوشت قرمز از استان تداوم دارد و حتی اخبار منتشره نشان از آن دارد که حتی قاچاق دام ، آن هم دام های نوجوان مولد به شدت رونق گرفته است. اینها مسائلی نیست که یک شبه بتوان رتق و فتق نمود.
استانداری باید با همکاری مجموعه های سازمان بازرسی، نیروی انتظامی و دادستانی شهرستان ها اقدامات موثری برای کنترل بازار صورت دهند . چه اینکه اگر در مورد گوشت، نتوانند بازار را کنترل نمایند، یقینا در بقیه حوزه نیازمندیهای اساسی مردم ، به صورت دومینو وار دچار مشکلات اساسی خواهند بود.
دومیونیی که با فروریختنش دودش به چشم همه خواهد رفت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز