روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
گردشگران از ایــــران تمیزی می‌خواهند، نه هتل ۵ ستاره!

«گردشگر به‌دنبال هتل ۷ ستاره نیست، همین که هتل‌های ۳ ستاره را تمیز نگه دارند کفایت می‌کند. گردشگر به‌دنبال ملافه و اتاق تمیز است. آنها پاکیزگی و مسؤولیت‌پذیری می‌خواهد، نه ستاره.»
سعید اعظم‌ واقفی – فعال گردشگری و تورگردان ـ با اشاره به رشد مثبت تقاضا برای سفر به ایران در برخی کشورهای اروپایی، به ایسنا گفت: جا دارد برای توسعه زیرساخت‌ها تلاش بیشتری کنیم. متاسفانه در این حوزه تا به حال ناکارآمد بوده‌ایم، چرا که زیرساختِ کمّی و کیفی برای پذیرش گردشگرانِ بیشتر نداریم.پاکیزگی در گردشگری اهمیت زیادی دارد، این موضوع ساده‌ای است که متاسفانه بیشتر هتلداران به آن کم توجه‌اند، برخی از آنها فقط دنبال دکوراسیون هستند، اتفاقا موفق هم بوده‌اند، ولی وقتی حمام اتاق‌هایشان را چک می‌کنید، می‌بینید که استاندارد و پاکیزه نیستند. باید در کنار توسعه زیرساخت گردشگری، به این نکات هم اهمیت داد.
ما با کشوری مثل ترکیه در رقابتیم که گاه نرخ تورهایش نصف قیمت سفرِ ایران است. چرا نمی خواهیم قبول کنیم سفر به ایران گران است وی ادامه داد: در یکی از پروازهای اسپانیا از ۱۵۰ مسافر، ۶۰ نفر گردشگر خارجی بودند که اتفاقا بیشترشان بدون تور و شخصی برای سفر اقدام کرده بودند. این نشان می‌دهد تقاضا وجود دارد و حتی درحال افزایش است و نباید از این موضوع غافل شد.
واقفی افزود: در چنین شرایطی قیمت خدمات سفر در ایران بالا و اصلا قابل مقایسه با رقبایی چون ترکیه نیست. البته یکی از دلایل این اتفاق، کمبود زیرساخت و خدمات سفر در کشور است. اگر به جای پنج هتل ۵ ستاره، ۲۰ هتل ۳ ستاره داشیم و انحصار هم وجود نداشت، از سر اجبار سراغ این تعداد اندک اقامتگاه نمی‌رفتیم. اگر تعداد محصول افزایش یابد یقینا قیمت خدمات هم کمتر می شود.
این فعال گردشگری سپس به تاثیر قیمت هتل در نرخ تمام شده سفرِ ایران اشاره کرد و افزود: معمولا ۶۰ درصد قیمت یک تور صرف هزینه‌های اقامت می‌شود.
از سوی دیگر، قیمت حمل و نقل، راهنما، غذا و سایر خدمات را باید محاسبه کرد. توراپراتور ایرانی سود سرشاری روی تور ورودی ندارد. ما با چنین شرایطی در بازار جهانی رقابت می‌کنیم و در مقابل کشوری مثل ترکیه که گاهی نرخ تورهایش به نصف قیمت سفر ایران می‌رسد، حرفی برای گفتن نداریم، ولی نمی‌دانم چرا نمی خواهیم قبول کنیم سفر به ایران گران است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز