روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 514
  • 798
  • 1,334,013
گردشگری

 ایران  ارزان ترین مقصد گردشگری در جهان

مجمع جهانی اقتصاد برای سومین سال پیاپی صنعت گردشگری ایران را به عنوان مقرون به صرفه ترین صنعت در جهان برای گردشگران خارجی اعلام کرد.
این مجمع چند ماه پیش در گزارش شش ماهه خود امتیاز ایران در زمینه مقرون به صرفه بودن قیمت ها برای گردشگران خارجی را ۶۶٫۶ برشمرد و جایگاه این کشور را قبل از کشورهای مهم برای گردشگری همچون مصر، مالزی، روسیه، ترکیه، یونان، اسپانیا، آمریکا، فرانسه و ایتالیا قرار داد.
۱۰ کشور آخر این فهرست شامل پرو، استرالیا، دانمارک، سنگال، نروژ، ایسلند، باربادوس، انگلیس و سوئیس هستند.
معیار سنجش مجمع جهانی اقتصاد برای قیمت های مقرون به صرفه، شامل مخارج رفت و آمد (قیمت های بلیت، تاکسی، سوخت و غیره) و هزینه های مربوط به مقاصد گردشگری (قیمت های اقامت در هتل، غذا، خدمات و غیره) بوده است.
ایران همچنین در زمینه برخورداری از منابع فرهنگی، تعداد اماکن طبیعی ثبت شده در میراث جهانی، گونه های شناخته شده حیوانی، مناطق محافظت شده و جذابیت سرمایه های طبیعی، رده سی و هشتم را در ارزیابی مجمع جهانی اقتصاد به خود اختصاص داد.
ایران در این طبقه بندی از چند کشور اروپایی شامل جمهوری چک با رتبه ۴۲، دانمارک با رتبه ۴۳، مجارستان با رتبه ۴۵، رومانی با رتبه ۴۶ و نروژ با رتبه ۴۷ پیشی گرفت.
گزارش مجمع جهانی اقتصاد در مجموع نشان داد که سفر به ایران و رتبه صرفه اقتصادی این کشور برای گردشگران ظرف دو سال گذشته به میزان چهار امتیار ارتقا یافته است.
این مجمع، ایران را به عنوان نود و سومین کشور با فاکتورها و سیاست های مناسب برشمرد که امکان توسعه پایدار بخش گردشگری و سفر را فراهم می کند.
این فاکتورها، ایمنی و امنیت، سلامت و بهداشت، منابع انسانی، بازار کار و آمادگی در زمینه اطلاعات و فناوری ارتباطات عنوان شده است.
کشورهایی با بهترین عملکرد برای گردشگری در فهرست مجمع جهانی اقتصادی، شامل اسپانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلیس، آمریکا، استرالیا، ایتالیا، کانادا و سوئیس هستند.
در همین حال، کشورهایی با بدترین عملکرد گردشگری شامل بنین، لسوتو، نیجریه، مالی، سیرالئون، موریتانی، کنگو، بروندی، چاد و یمن عنوان شده اند.

فضاسازی ورودی‌های شهر سرعت‌گیرهایی در جذب گردشگر

از آنجا که ورودی شهر بیان کننده و شناسنامه عینی هویت و شخصیت شهر به حساب می‌آید و اولین نقاطی هستند که بیشتر مسافران با آن برخورد دارند بخش عمده تصویر شهر، در لحظه ورود به شهر شکل می‌گیرد، لذا پرداختن به مسئله ورودی شهر و توجه به کیفیت خوانایی امری اجتناب ناپذیراست.
امروزه گردشگری بـه عنوان یکی از پر درآمدترین فعالیت‌های اقتصادی محسوب می‌شـود کـه کشورهای مختلف دنیـا بـرای جذب هر چه بیشتر توریست بـه رقابت با یکدیگر مـی‌پردازنـد.
در کنار پارامترهای تاثیرگذار بسیاری کـه می‌تـوان برای توسعه گردشگری نـام بـرد، فضاسازی شـهری در چنـد دهه گذشته تـا بـه حـال نقـش فعالـی را در توسعه بـازار گردشـگری شهری ایفـا کرده است.
با توجه بـه اهمیت تبلیغ بـرای ایجـاد جذابیت‌های مورد نظر گردشگران، با بـا ایجاد نمادسازی و ایجاد برند خاص برای شهر و نیز توسعه مبادلات فرهنگی زمینه حضور گردشگران و متعاقب آن درآمدزایـی بـرای شـهر را فراهم می‌کند.
همچنین امروزه با گسترش و توسعه شهرها، مبادی ورودی آن به مسیرهای سریع السیر، برای تردد وسایل نقلیه موتوری تبدیل شده و زمین‌های مجاور آنها به کاربری‌های مزاحم و ناسازگار با محیط اختصاص یافته که بی‌نظمی و اغتشاش بصری این فضاها را تشدید می‌کنند.
از آنجا که ورودی شهر بیان کننده و شناسنامه عینی هویت و شخصیت شهر به حساب می‌آید و اولین نقاطی هستند که بیشتر مسافران با آن برخورد دارند بخش عمده تصویر شهر، در لحظه ورود به شهر شکل می‌گیرد، لذا پرداختن به مسئله ورودی شهر و توجه به کیفیت خوانایی امری اجتناب ناپذیراست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز