روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 86
  • 702
  • 1,334,287
گشتی در گنجینه بکر گردشگری ایران

آذربایجان شرقی یکی از استان‌های بکر گردشگری است که از آن به‌عنوان گنجینه گردشگری ایران هم یاد می‌شود چراکه صدها روستا و شهر گردشگر پذیر و مکان تاریخی را در خود جای‌داده است.
آذربایجان شرقی بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین استان شمال غربی کشور محسوب می‌شود .
این استان دارای آب‌وهوای سرد کوهستانی بوده و بیشتر محدوده آذربایجان شرقی را کوه‌ها و ارتفاعات تشکیل داده‌ و برای همین است که شهریورماه بهترین زمان سفر به تبریز و آذربایجان شرقی است چراکه در این ماه خبری از سرمای اسفند و گرمای مرداد نیست.
اهمیت ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک آذربایجان‌ شرقی قدمتی به‌اندازه آشنایی انسان با تجارت و بازرگانی دارد چراکه از زمان جاده ابریشم تاکنون این استان محور ارتباط خاور دور با قلب آسیا بوده ‌است. همه این ویژگی‌ها در کنار داشتن بیش از ۵ هزار اثر تاریخی باعث شده تا این استان به قطب اصلی گردشگری در کشور تبدیل شود.
جاذبه‌های طبیعی از آبشارهای پرآب
تا قله‌های سر به فلک کشیده
آبشار آسیاب خرابه، آبشار سرکند دیزج، آبشار عیش ‌آباد، آبشار گل‌ آخور، بندر رحمانلو و تالاب قوری ‎گل ازجمله جاذبه‌های طبیعی آذربایجان شرقی هستند.
آسیاب خرابه در حدود ۲۷ کیلومتری هادی شهر قرار دارد. آبشار سرکند دیزج نیز آبشاری پرآب است و در دهستان میشوی جنوبی در فاصله ۲ کیلومتری روستای سرکند دیزج شبستر قرار دارد .
آبشار عیش ‌آباد یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی استان است که در حوالی روستای عیش ‌آباد از توابع دهستان میشاب شمالی بخش مرکزی شهرستان مرند قرارگرفته ‌است .آبشار گل ‌آخور در حوالی روستای گل ‌آخور از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان قرارگرفته ‌است .
بندر و روستای رحمان لو یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این استان است که در دهستان دیزجرود غربی بخش مرکزی شهرستان عجب‌شیر، در ساحل شرقی دریاچه ارومیه واقع‌شده است.
این استان به دلیل دارا بودن قلعه‌های متعدد یکی از نقاط بالقوه گردشگری ایران محسوب می‌شود.
قلعه ضحاک در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان هشترود در استان آذربایجان شرقی در ایران واقع‌شده‌ و این دژ تاریخی، احتمالاً بازمانده‌ای از دوران اشکانیان یا معبدی زرتشتی و یا محلی برای پادگان نظامی محلی بوده است.
قلعه جمهور معروف به دژ بابک در ۵۰ کیلومتری شمال شهرستان اهر و در ارتفاعات غربی شعبه‌ای از رود بزرگ قره‌سو قرار دارد؛ منطقه‌ای که به نام کلیبر معروف است.
دژ بابک خرم‌دین، دژی است بر فراز قله کوهستانی در حدود ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰ متر بلندتر از سطح دریا قرارگرفته و یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبای آذربایجان شرقی است.
قلعه تاریخی پشتو نیز بر روی یکی از کوه‌های بلند به نام «هشته سر» (هشت‌سر) در ۱۲ کیلومتری بخش هوراند و ۵۰ کیلومتری شمال شرقی اهر واقع است.
خانه‌های سنگی و روستاهای پلکانی در آذربایجان شرقی
کندوان در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز؛ یکی از روستاهای دهستان سهند هست که در ۱۸ کیلومتری جنوب اسکو، در دامنه سرسبز سلطان داغی واقع‌شده است.آنچه به کندوان هویت باستانی داده وجود ۱۱۷ خانوار و منزل مسکونی در درون توده‌های مخروطی و هرمی شکل صخره‌ای است.
روستای اشتبین نیز از توابع بخش سیه‌رود و دهستان نوجه مهر شهرستان جلفا واقع در استان آذربایجان شرقی است. این روستا نمونه‌ای از روستاهای کوهستانی – میان دره‌ای محسوب می‌شود.
ازنظر تقسیمات آب‌وهوایی جزو مناطق با اقلیم سرد و دارای زمستان‌های طولانی بوده و برای چندین ماه از سال پوشیده از برف است. بافت روستای اشتبین به‌واسطه احاطه باغات و سایر عوامل کالبدی نظیر ناهمواری‌ها، بستر سنگی، شیب تند اراضی و شرایط اقلیمی خاص، کاملاً فشرده و فقط در محدوده شمالی روستا امکان توسعه محدود وجود دارد.
این روستا در فهرست آثار ملی کشور ثبت‌شده است. اسناد به‌دست‌آمده از سنگ‌نوشته‌های موجود در روستا تاریخ ۸۴۳ و ۹۷۶ هجری قمری را نشان می‌دهند، ولی به نظر می‌رسد معماری موجود در برخی بناها مربوط به دوره اشکانیان است.
«ارسباران» بهشت آذربایجان
اگر آدرس جنگل‌های سبز ارسباران را بخواهید، جایی گسیخته از زمین و نرسیده به آسمان است.
جنگل‌های ارسباران یکی از بکرترین مناطق گردشگری آذربایجان شرقی است.
تالاب قوری ‎گل نیز در ۱۸ کیلومتری شمال باختری بستان‌آباد تبریز قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۹۰ متر است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز