گفتگوی ملی زنانه

معصومه ابتکار معاون امور زنان رییس جمهور یک روز میهمان آذربایجان شرقی بود تا پیام گفتگو را در تبریز به مسئولین استان، امام جمعه محترم و نخبگان سیاسی اجتماعی فعال در حوزه بانوان استان ابلاغ نماید.
گفتگوی محله محور عنوان طرحی است که این معاونت ریاست جمهوری در نظر دارد تا با محوریت آن به مقابله با آسیب های اجتماعی بپردازد.
ابتکار معتقد است یکی از زمینه های بروز این ناهنجاری ها در همه ابعاد مربوط است به نبودن زمینه گفتگو .
او گفتگو را برای پر کردن شکاف خطرناک بین نسلی موجود لازم و ضروری می داند.
در نشست اول آمارهایی از وضعیت زنان در استان آذربایجان شرقی اعلام و مورد بررسی قرار گرفت.
صادق زاده مدیرکل امور بانوان استانداری با اذعان بر اینکه ۴۹ درصد جمعیت استان را بانوان تشکیل می دهند افزود : ۴۰ درصد جمعیت دانشجوئی استان، ۱۸ درصد از اساتید دانشگاه های دولتی و ۲۰ درصد اساتید دانشگاه آزاد ، ۴۰ نفر از دهیاران و ۱۱ درصد کارآفرینان استان را زنان تشکیل میدهند.
همچنین آمار مربوط به آسیب های اجتماعی را ارشد زاه مدیرکل بهزیستی استان اینگونه بیان نمود : ۱۸۳ هزار زن سرپرست خانوار هستند که ۱۰ درصد این جمعیت را مطلقه ها تشکیل می دهند و ۳۰ درصد این جمعیت تحت پوشش حمایت های سازمانی قرار دارند.
کودک همسری موضوع دومی بود که مورد بحث قرار گرفت . ارشد زاده تعداد کودکان ازدواج کرده زیر سن قانونی را ۴۰۰۰ نفر اعلام نمود که بیشتر این افراد ساکن روستاها هستند.
طلاق سومین چالش زنان استان بود که حسب اظهار مدیرکل بهزیستی استان ، رتبه استان ما در کشور، عدد دوازده را در میزان شیوع نشان میدهد.
وی عوامل طلاق را به ترتیب : عوامل اجتماعی با ۴۰ درصد ، شخصی با ۳۴ درصد ، اقتصادی با ۱۳ درصد ، فرهنگی با ۱۰ درصد ذکرنمود.
ارشد زاده خواستار حمایت قانونی از دخترانی شد که با پدر خود زندگی می کنند و محروم از داشتن مادر هستند .
همچنین وی تصویب لایحه حمایت از خانواده های دارای فرزند چندقلو راهم مورد تاکید قرار داد.
مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی در پایان این نشست با اشاره به مزیتهای رویکرد کاهش آمار افراد نیازمند حمایت اظهار داشت باید تلاش کنیم سال به سال از تعداد افرادی که نیازمند حمایتها دولتی ، بیمه و .. هستند کاهش یاید .
معصومه ابتکار در این نشست با اشاره به انواع عدالت ، ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه را ضامن تامین عدالت جنسیتی خطاب و گفت : شبکه ارتباطات اجتماعی بخصوص در خانواده ها و جامعه تخریب شده و نیازمند گفتگو هستیم .
وی همچنین تاکید نمود با گفتگو می توان این آسیب ها را به حداقل رساند.
دراین نشست هیچ سخنی در خصوص موضوعاتی مانند سهمیه برابر زن و مرد در کنکورهای مختلف دانشگاهی ، سهم زنان از انتصابات سیاسی ، موضوع چالشی حجاب و .. به میان نیامد.
ابتکار معاون رییس جمهور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار روزنامه ساقی آذربایجان در مورد طرح خدمت وظیفه اجباری زنان نیز اظهار داشت من از این موضوع کاملا بی اطلاعم و اکنون از زبان شما میشنوم.
وی در پاسخ به سئوال دوم ساقی آذربایجان در مورد سهم زنان از کیک قدرت سیاسی کشور اظهار داشت طرح سهمیه بندی ۳۰ درصدی در ۴ سال گذشته خوب اجرا شد و امسال نیز در بدنه دولت به خوبی مورد توجه قرار گرفت و از این بابت کاملا رضایت مندی وجود دارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از