روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 21
  • 639
  • 1,435,057
گندم و قیمت واقعی آن

قیمت خرید تضمینی گندم در سال های اخیر بخصوص با توجه به افزایش هزینه های کشاورزی، به هیچ وجه کفاف مخارج این قشر زحمتکش را نداده است . قیمت خرید تضمینی این محصول استراتزیک هر ساله توسط دولت تعیین و در قالب ردیف بودجه ای به وزرا ت جهاد کشاروزی ابلاغ می گردد.هرچند امسال یک بازیگرجدید به موضوع تعیین قیمت تضمینی گندم افزوده شده است اما تلاش های این نهاد جدید یعنی خانه گندم کاران ایران نیز تا کنون توفیری در این حوزه نداشته است. هاشم پور رییس این خانه، دو ماه پیش هشدار داده بود که قیمت تعیین شده توسط دولت یعنی ۱۴۰۰ تومان معادل ورشکستگی کشاورزان است و این قیمت حداقل با توجه به نرخ اخیر دلار و افزایش قیمت جهانی این محصول، باید حوالی ۲۰۰۰ تومان باشد در حالیکه خبرها حکایت از تعیین رقم ۱۶۰۰ تومان دارد. اکنون که موعد بررسی بودجه است نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی و هم چنین بیساری از نمایندگان شهرستانی تلاش می نمایند تا این رقم واقع بینانه تر انتخاب شود.
علی وقف‌چی عضو کمیسیون کشاورزی در خصوص افزایش قیمت خرید تضمینی گندم، گفته است: قیمت خرید تضمینی محصول گندم تولیدی کشاورزان باید کارشناسی شده باشد و به این موضوع اعتقاد داریم که قیمت گندم در سال‌های اخیر مطابق با افزایش نرخ محصول گندم حداقل باید با قیمت کارشناسی شده از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شود در غیر این صورت متضرر می شوند.اگر دولت برای سال آینده اقدام به افزایش خرید تضمینی گندم نکند در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ باید قیمت گندم حدودا ۲ هزار تومان برای هر کیلوگرم گندم مدنظر قرار گیرد.
همچنانکه دکتر هاشم پور در نشست خبری خود صراحتا اشاره نمود، دولت باید تاوان ایجاد انحصار برای این محصول را پرداخت نماید چراکه اگر دست گندم کار برای صادرات این محصول باز باشد ، با توجه به قیمت بالای جهانی ان سود خوبی بدست خواهد آورد. و یا اگر دولت تا کنون برای بهبود مکانیزم های کشت گندم در کشور ، اهتمام داشته بود ، امروز محصول به مراتب با کیفیت تر و قابل رقابت تری میتوانستیم به بازارهای جهانی صادر کنیم.
این تلاش ها و از سوی دیگر تلاش های نهادهای صنفی مانند خانه گندم که خوشبختانه ریاست آن بر عهده هاشم پور، رییس خانه کشاورزان استان آذربایجان شرقی قرار دارد ، با همراهی مسئولین ارشد استانی میتواند نوید بخش تعیین یک رقم واقع بینانه برای این محصول استراتژیک باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز