روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
گیوه ای که ورکشیده نشد ضعف پورمحمدی در ایجاد تعامل بین قوای مجریه و قضاییه

یکی از کسانی که نه در طول ۴ سال دولت یازدهم و نه در کوران رقابت انتخاباتی گیوه خود را برای حمایت از رییس جمهور و دولت ورنکشید، وزیر دادگستری بود، گویا از همان ابتدا اصلا گیوه ای نبوده که ورکشیده شود. پورمحمدی در طول این ۴ سال نه تنها خود را از وارد کردن به موضوع تهمت ها و پاسخ دادن به حملات تندروها علیه دولت کاملا بر حذر داشت، بلکه در حیطه وظایف خود نیز نتوانست کارنامه موفقی در حمایت از دولت یازدهم و در تعامل با قوه قضاییه برای خود دست و پا کند.
از همان ابتدا که مصطفی پورمحمدی به عنوان وزیر دادگستری دولت یازدهم به مجلس نهم معرفی شد، این سوال در ذهن برخی ناظران سیاسی ایجاد گردید که چگونه یکی از اصولگرایان که سابقه وزیر کشوری در دولت احمدی نژاد را نیز داشته، می تواند بر مشی اعتدال گرای دولت روحانی حرکت کند؟
هرچند وزیر دادگستری از سوی رییس قوه قضاییه پیشنهاد می شود، ولی در نهایت باید توسط رییس جمهور تایید و به مجلس معرفی گردد. بنابراین باید در گفتمان رییس دولت، چارچوب مشخصی برای تصمیمات و عملکرد خود قائل باشد. تحلیلگران بر این باور بودند که سابقه سیاسی و اجرایی پورمحمدی با گفتمان حاکم بر دولت سازگار نبوده و نمی تواند انتظارات را برآورده کند، از این رو وی نمی تواند انتخاب مناسبی برای وزارت دادگستری کابینه یازدهم باشد.
عملکرد پورمحمدی در ۴ سال گذشته نیز نشان داد انتقاد کارشناسان به جا بوده و پیش بینی آن ها رفته رفته به واقعیت نزدیک تر شد. وزیر کشور دولت نهم و وزیر دادگستری دولت یازدهم نشان داد چهره ای نیست که بتواند تعاملی مثبت بین قوه مجریه و قوه قضاییه ایجاد کرده و از موضع و گفتمان دولت حمایت کند.
بعد از انتخابات ریاست جمهوری و در جلسه با استانداران، رییس جمهور روحانی در دیدار با استانداران از رفتار برخی از اعضای دولت گلایه و صراحتا از عملکرد مدیرانی که برای حمایت از دولت “گیوه هایشان را ور نکشیده اند” انتقاد کرد. نمونه کم کاری وزیر دادگستری را می توان در ماجرای بازداشت حسین فریدون، دستیار ویژه حسن روحانی رییس جمهور به خوبی مشاهد کرد. پورمحمدی می توانست در تعامل با قوه قضاییه به گونه ای رفتار کند تا فشار کمتری به رییس جمهور وارد شود، اما وزیر دادگستری کاملا خود را از این موضوع و وارد شدن به آن دور نگه داشت تا بیش از پیش نشان دهد، نمی تواند وزیر مناسبی برای حضور در کابینه باشد.
نمونه دیگر را می توان در برخورد با فعالان سیاسی شبکه های اجتماعی مشاهد کرد. در حالی که رییس جمهور بر آزادی بیان و عدم برخورد جناحی و سیاسی با فعالان سیاسی در فضای مجازی اعتقاد داشته و بر آن تاکید کرده، اما همچنان فعالان رسانه ای در این فضا تحت فشار قرار داشته و برخی نیز بازداشت شده اند. اتفاقی که در آستانه انتخابات نیز تشدید شد، اما وزیر دادگستری هیچ گونه حرکتی در راستای تحقق بخشیدن به خواسته رییس جمهور و تعامل با قوه قضاییه از خود نشان نداد.
اما مهم ترین نکته این که در طول ۴ سال دولت یازدهم بعضا درگیری های لفظی بین برخی از مقامات قوه قضاییه و قوه مجریه رخ داد که اوج آن را می توان در رقابت های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و اتفاقات پس از آن مشاهده کرد، اما باز هم پورمحمدی نظاره گر ماجرا بود و علیرغم عضویت در کابینه یازدهم، هیچ گونه تلاشی برای تعامل با قوه قضاییه از خود بروز نداد و در حمایت از مواضع رییس جمهور منتخب ملت، پاشنه گیوه های خود را کاملا خوابانده بود.
با بررسی کارنامه چهارساله مصطفی پورمحمدی در قامت وزیر دادگستری دولت یازدهم به جرات می توان گفت پورمحمدی هنوز اهمیت جایگاه خود در کابینه و هیات دولت را درنیافته و اصلا مشخص نیست در کجای کار دولت قرار دارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز