روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۷/۲۵
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 60
  • بازدید دیروز: 1,235
  • کل بازدید ها: 831,945
۱۱۰ درصد اضافه برداشت از آب های زیرزمینی

کلانتری خبر داد:

۱۱۰ درصد اضافه برداشت از آب های زیرزمینی

گفتگو اختصاصی با عیسی کلانتری
دبیر و مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد: برداشت از آب های زیرزمینی کشور ۶۱ میلیارد مترمکعب است در حالی که ۲۹ میلیارد مترمکعب آب به آبخوان های کشور برمی گردد.

به نقل از روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه در جمع خبرنگاران گفت: با اشاره به اینکه وزارت نیرو برای اولین بار در مرداد ماه سال گذشته حقابه طبیعت را ۱۱.۸ میلیارد مترمکعب تعیین کرد که سهم دریاچه ارومیه از آن ۲ میلیارد و ۵۸۰ میلیون متر مکعب است، گفت: سازمان محیط زیست باید این حقابه را از وزارت نیرو بگیرد.

کلانتری افزود: یکی از مشکلات جدی ما در ۲ سال گذشته تغییر مسیر حرکت دستگاه های اجرایی بود؛ یعنی وزارت نیرو به جای عرضه محور، تقاضامحور باشد و وزارت جهاد کشاورزی هم دست از سیاست های توسعه ای خود بردارد.

کلانتری با بیان اینکه در زمینه وضعیت آب و دریاچه ارومیه مردم مقصر نیستند، گفت: در مرحله اول عامل خشک شدن دریاچه ارومیه دستگاه های اجرایی و حاکمیتی هستند.

وی تاکید کرد: الان ۸۸ میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیردداریم، درحالی که ۹۷ میلیارد مترمکعب آب مصرف می کنیم؛ یعنی نزدیک ۱۱۰ درصد از منابع آبی کشور به جای ۴۰ درصد استفاده می شود.

افزایش فشار خون مردم حوضه دریاچه ارومیه با تنفس نمک

رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه اکنون مردم آگاه شده اند و بسیاری داوطلبانه وارد کار می شوند، گفت: فشار خون مردم حوضه دریاچه ارومیه بیش از گذشته بالا رفته است چون نمک تنفس می کنند.

وی تاکید کرد: دریاچه از نظر حق وحقوق، دولتی و برداشت برای حکومت و سازمان محیط زیست به عنوان نماینده حکومت است؛ محیط زیست باید فعال باقی بماند تا وزارت نیرو حق نداشته باشد بیش از ۴۵ درصد آب را بفروشد.

کلانتری ادامه داد: با نمونه عینی که ما در میاندواب کار کردیم مشخص شد با ۲ هزار و ۴۰۰ متر مکعب آب در هکتار با سیستم های غیرسنتی می توان ۲ برابر سیب موجود را تولید کرد؛ سیستم قطره ای ۹ هزار متر مکعب آب مصرف می کند اما غرقابی ۱۷ هزار متر مکعب آب مصرف می کند. تمام این اقدامات نیاز به سرمایه گذاری زیربنایی دارد که وظیفه دولت است.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یکی ازدریاچه های درحال خشک شدن است، تصریح کرد: اکنون ۶۳۰ دریاچه زیرزمینی در حال خشک شدن داریم و آبخوان های زیر زمینی در حال ازبین رفتن هستند.

کلانتری ادامه داد: برداشت در کشور از آبهای زیرزمینی ۶۱ میلیارد متر مکعب است؛ آبی که در زمین فرو می رود در سال ۱۹ میلیارد متر مکعب است، بازچرخانی آن کمتر از ۱۰ میلیارد متر مکعب است؛ یعنی ۲۹ میلیارد متر مکعب تزریق می کنیم اما ۶۱ میلیارد متر مکعب برداشت می کنیم.

وی تاکید کرد: روند رشد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی منفی است بنابراین آب هدر خواهد رفت، شاید جمعیتی بیکار شوند اما آب شوخی بردار نیست.

کلانتری اظهار کرد: چغندر در حوضه دریاچه ارومیه کشت و به اصفهان ارسال می شود؛ ۲۲ میلیون دلار درسال فقط هزینه حمل ۴۰۰ هزار تن چغندر به اصفهان، مشهد و شهرکرد است، کل ارزش شکر تولیدی ۱۸ میلیون دلار است در حالی که ۶۵ میلیون متر مکعب آب اضافه مصرف می شود.

کلانتری ادامه داد: کشور باید در بخش کشاورزی تصمیمات بسیار سختی اتخاذ کند، ۱۲ درصد شاغلان کشور کشاورز هستند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز