روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 304
  • 814
  • 1,336,040
۳۰ درصد فوتی‌های هنگام زایمان ، زنان بالای ۳۵ سال می باشند

رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت تاکید کرد: ۳۰ درصد فوتی‌های هنگام زایمان را مادران بالای ۳۵ سال تشکیل می‌دهند.
دکتر فرحناز ترکستانی در دومین نشست مدیران سلامت، جمعیت و خانواده در تبریز اظهار کرد: اداره سلامت مادران وظیفه‌ کاهش عوارض ناشی از بارداری و تامین سلامت مادران تا شش هفته پس از حمل وضع را عهده‌دار است.
وی افزود: نسبت مرگ مادران بر اساس نظام مراقبت مرگ مادر در ۱۰ سال اخیر در کشور ما ۱۸/۱ درصد بوده است که این میزان تا پایان سال ۲۰۳۰ باید به ۸/۷ درصد برسد.
وی بیان کرد: از ۴۰۰ مورد مرگ مادر گزارش شده به اداره‌ سلامت مادران، ۲۷۷ مورد مطابق با تعریف سازمان بهداشت جهانی بوده است.
ترکستانی با اشاره به شاخصه‌ منطقه سکونت مادران فوت شده، گفت: مادران فوت شده به ترتیب مادران ساکن مناطق شهری، حاشیه شهر و روستا بوده‌اند.
وی عنوان کرد: در ۶۰ درصد موارد مرگ مادران مراقبت پیش از بارداری نداشته‌اند و ۷۳ درصد نیز یک فاکتور در معرض خطر داشته‌اند.
ترکستانی تاکید کرد: ۱۲ درصد از مادران فوت شده در منزل، ۳/۵ درصد در بین راه و ۶۱ درصد در بیمارستان‌های آموزشی درمانی فوت کرده‌اند.
وی با اشاره به موارد فوت شده بر اساس علل فوت و عامل زمینه‌ای گفت: عوارض غیرمامایی، خونریزی مامایی، سایر عوارض مامایی و اختلالات افزایش فشار خون به ترتیب عمده‌ترین علل فوت مادران به شمار می‌آیند.
وی خاطرنشان کرد: نشان‌دار کردن مادران پرخطر که مبتلا به بیماری مزمنی بوده که در حال حاضر تحت درمان هستند یا عوارض حین بارداری و عوامل خطر اجتماعی دارند و برگزاری کلاس‌های آمادگی برای زایمان از جمله اقدامات در راستای افزایش سلامت مادران باردار به شمار می‌آیند. همچنین به منظور کاهش مرگ و میر مادران ناشی از خونریزی باید غربالگری آنتی بادی برای تمام زنان باردار انجام شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز