روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 582
  • 693
  • 1,436,731
۴۰درصد از کفاشان تبریز به حالت نیمه‌تعطیل درآمده‌اند

بین مهر تا آذر امسال بازار کفش تبریز رونق داشت

جباریان فام گفت: حدود ۴۰درصد از واحدهای صنف کفاشان تبریز به حالت نیمه‌تعطیل درآمده‌اند. چند روزی کار می‌کنند و چند روز تولید ندارند. این درحالی است که به‌علت نزدیک شدن به عیدنوروز باید شبانه‌روز کار کنیم. تولید به‌شدت کاهش یافته است.
علیرضا جباریان فام رئیس اتحادیه کفاشان تبریز،با اشاره به وضعیت بازار کفش تبریز گفت: حدود ۴۰درصد از واحدهای صنف کفاشان تبریز به حالت نیمه‌تعطیل درآمده‌اند. چند روزی کار می‌کنند و چند روز تولید ندارند. این درحالی است که به‌علت نزدیک شدن به عیدنوروز باید شبانه‌روز کار کنیم. تولید به‌شدت کاهش یافته است. از عید نوروز تا شهریور و از ابتدای دی رکود زیادی در بازار کفش تبریز اتفاق افتاد.
وی اظهار داشت: در ابتدای سال کمبود مواد اولیه داشتیم و درحال‌حاضر با گرانی مواد اولیه روبه‌رو هستیم. بین مهر تا آذر امسال بازار کفش تبریز خیلی خوب بود و صادرات زیادی به کشور‌های عراق، افغانستان و جمهوری آذربایجان داشتیم اما پس از اینکه نرخ دلار پایین آمد، ۷۵درصد مشتریان خارجی که در این مدت از ما خرید می‌کردند، خریدشان را متوقف کردند. وی بیان کرد: این اتفاق به این دلیل رخ داده که زمانی که دلار در ایران گران‌تر بود، نرخ کفش‌های ایرانی برای کشورهای منطقه بسیار ارزان تمام می‌شد. از این جهت اقدام به خرید کفش‌های ایرانی می‌کردند اما درحال‌حاضر با کاهش نرخ دلار، نرخ کفش ایرانی که با مواد اولیه گران تولید می‌شود برای کشورهای دیگر به‌صرفه نیست. به بیان دیگر می‌توان گفت با کاهش نرخ دلار، هم نرخ مواد اولیه کاهش پیدا نکرد و هم صادرات از رونق افتاد.
جباریان‌فامخاطر نشان کرد: ما همان زمان تولید می‌کردیم و به کشورهای همسایه می‌فروختیم. در آن زمان هم تولید گران تمام می‌شد اما در فروش به کشورهای همسایه هم آنها سود می‌کردند و هم تولیدکنندگان تبریزی به سودی منطقی می‌رسیدند.
وی افزود: درحال‌حاضر تمامی مواد اولیه کفش‌های دست‌دوز و ماشینی چرم و غیرچرم از جمله چسب، مواد پی‌یو و چرم گران هستند و برخی از آنها در طول سال ۹۷، تا ۳ برابر افزایش نرخ داشته‌اند. بیش از ۵۰درصد مواد اولیه کفش وارداتی است. چرم داخلی است اما مواد اولیه آن وارداتی است و به همین علت چرم ۲ تا ۳برابر گران شده است.
وی بیان داشت: نرخ کفش بالا رفته و قدرت مردم کاهش یافته و همین موجب رکود شده است. در چند ماه گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت و شخص وزیر (رضا رحمانی) که اشراف کامل به حوزه کفش دارد، تلاش‌های زیادی برای رفع مشکلات کفاشان کرده‌اند و مشکل کمبود مواد اولیه را برطرف کردند. سال پیش نرخ دلار ۳۷۰۰تومان بود. درحال‌حاضر دولت به صنعت کفش ارز نیما می‌دهد. نرخ ارز نیما نسبت به دلار ۳۷۰۰تومانی حدود ۳برابر است. دولت نمی‌تواند ارز ۴۲۰۰تومانی به کفش اختصاص دهد چراکه این ارز را باید برای کالاهای اساسی هزینه کند و نرخ ارز نیما هم در شرایط فعلی نمی‌تواند پایین‌تر بیاید. به این دلیل نرخ مواد اولیه کفش بالا است. البته برخی از مواد اولیه به‌دلیل کسادی بازار تا حدودی ارزان‌تر از قبل شده اما باز هم گران است. به‌عنوان نمونه، چرم گاوی و مواد پی‌یو ۵تا ۱۰درصد ارزان شده‌اند. وی گفت: اگر توان خرید مردم بالا برود، صنف و صنعت کفش هم از رکود خارج خواهد شد و مشکلاتی که وجود دارد، رفع می‌شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز