روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۱/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 158
  • 501
  • 1,256,090
هر سال درختکاری و هرسال نابودی باغات تبریز

15 اسفندماه روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی

امروز ۱۵ اسفندماه روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی در تقویم تاریخ ایران عزیزمان نامگذاری گردیده است.در این روز شهرداری های کشور اقدام به توزیع رایگان نهال یا به تعبیر درست تر ، حیف و میل نهالهای خریداری شده و نیز درختکاری نمایشی و فرمایشی می نمایند که بنا به تجربه ، اکثر این نهالهای کاشته شده تشریفاتی توسط مسئولان کت و شلواری ، خشک می شوند.
روزگاری نه چندان دور و همین دو سه دهه اخیر مسیر چای کنار حد فاصل سربالایی ولی عصر تا میدان آذربایجان باغات وسیع و زیبا چشم هر شهروند تبریزی را می نواخت و کمربند سبزی شده بود و طراوت و شادابی را به هوای تبریز به ارمغان آورده بود .
امّا این شادابی و نشاط سال به سال جای خود را به کسالت و بی رونقی داد و در سالهای اخیر این تغییر حالت، شدت و حدّت بیشتری به خود گرفت تا بدانجا که امروز بغیر از دو سه باغ خشک و نابود شده و یا در شرف نابودی هیچ اثری از این باغات نمانده است و جای خود را به ساختمانهای بی‌روح و برج های بلند و سر به فلک کشیده داده اند .
اما به چه قیمتی ؟
در بررسی علل و عوامل این جریان مخرّب و ویرانگر که صد افسوس به نام عمران و آبادانی و توسعه شهر صورت پذیرفته است ، دلایل مختلفی قابل تأمل است .امّا آنچه بیش از همه مورد توجه و تأمل بیشتر می باشد ضعف مدیریت شهری در ۵ دهه اخیر و بی توجهّی انجمن شهر و شورای اسلامی شهر تبریز به مقوله باغات و ضرورت حفظ و حراست از آنها می باشد .
یقیناً توسعه و عمران شهری از جمله ضروریّات انکار ناپذیر در اداره هر شهر بوده و شهروندان انتظار دارند پولهایی که بعنوان عوارض یا خرید تراکم به شهرداری می پردازند در این راستا هزینه شود امّا بدلایل مختلف که عمدتاً ناشی از سوء مدیریت می باشد ، هزینه های بسیاری که به جهت کم تجربگی یا خود شیفتگی یا سیاسی کاری ، بر دخل و خرج شهرداری تحمیل می شود ، درآمدهای حاصله از پرداخت های مردم کفاف این هزینه ها را نمی کند و شهرداری به اجبار و خودآگاه و ناخودآگاه به حراج زمین و آسمان شهر روی می آورد .ساده ترین و راحت ترین روشی که انتخاب می شود تا به سرعت حساب های بانکی شهرداری پُر شود تا بتواند از عهده هزینه های جاری و پرسنلی خود بر بیاید . هزینه هایی که عمدتاً به سلیقه و اختیار مدیریت عالی شهری و مجموعه مدیریت زیر مجموعه آن صرف می شود و هیچگاه ضابطه و مقرراتی برای کیفیت این هزینه ها وجود نداشته است و همواره موضوع حسابرسی و نظارت و بازرسی بر روی نحوه هزینه ها از لحاظ کمیّت بوده و نه کیفیّت !
از سوی دیگر ورود بی رویه و بی حساب و کتاب نیرو به بدنه شهرداری تبریز در سال های گذشته ، این نهاد خدماتی را از حالت یک مجموعه فعال و به روز به یک مجموعه عظیم و گسترده از لحاظ پرسنلی تبدیل نموده که باز در این حوزه نیز کمیّت بر کیفیّت چیرگی داشته و ماه به ماه به جهت ورود این نیروها به بدنه شهرداری که عمدتاً بدون طی روال قانونی مشخص و عمدتاً براساس ارتباطات عرفی و گروهی و فامیلی و خانوادگی و شورایی و … انجام شده میزان هزینه های جاری و پرسنلی شهرداری را بالاتر می برد و شهرداری بناچار می بایست برای اینکه ازعهده این هزینه های مضاعف و تحمیلی برآید اقدام به فروش آسمان شهر و فروش تراکم و حراج اراضی با کاربری عمومی و تغییر کاربری فضای سبز و باغات و … می نماید و بدینگونه امروز مثلاً در خیابان ۱۷ شهریور جدید ، آن همه پروانه ساختمانی که صادر شده و عوارض کسری پارکینگ دریافت و صرف حقوق پرسنل و پذیرایی و تبلیغات و خودشیرینی های سیاسی و سایر مصارف بیهوده شده ،‌پارکینگ مناسب برای خودروها وجود نداشته و یا ترافیک سنگین شهر در همه ساعات روز به کلاف سردرگم در مدیریت شهری امروز کلانشهر تبریز تبدیل شده و یا کمبود فضاهای سبز از لحاظ بازده اجتماعی که ناشی از تغییر گسترده کاربری های فضای سبز و نابودی تعمّدی باغات برای استفاده تجاری و مسکونی از آنها در اقصی نقاط شهربخصوص در مسیر چای کنار و ورودی های شهر شده است .
به هرحال امروز باغات چای کنار تبریز و نیز پیرامون شهر در ورودی های نابهنجار کلانشهر تبریز نابود شده اند و چند موردی که باقی مانده اند در معرض نابودی کامل قرار دارند و شهرداری هم در سال های گذشته هزینه این نابودی ها را گرفته و خرج کرده و تمام شده است و اینک تبریز مانده و تنها اسمی از باغشهر قدیمی این کلانشهر که باغات توصیف شده آن را باید در تصاویر بجا مانده در لابلای کتاب ها و اسناد تاریخی دید امّا یقیناً آیندگان خاطره خوشی از مدیریت شهری این کلانشهر از این حیث نخواهند داشت ! و اگر اعتقادی به حسابرسی به مثقال ها و ذره ها در سرای باقی باشد ، قطعا همه شهرداران تبریز در این ۵۰ سال و اعضای شورای شهر آن هم شورای شهر اسلامی ! که نقش تعیین کننده در سرنوشت همه جانبه شهر دارند در پیشگاه الهی شرمنده و مغضوب خواهند بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز