روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 366
  • 798
  • 1,333,865
۲۰۰ بیمارستان مجوز جذب بیمار خارجی گرفتند

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۲۰۰ بیمارستان در کشور مجوز گردشگری سلامت و جذب بیمار خارجی گرفته اند و سالانه، صدها هزار بیمار خارجی برای درمان به ایران می آیند.
تصویر ۲۰۰ بیمارستان مجوز جذب بیمار خارجی گرفتند
محمد آقاجانی گفت: ایران از نظر خدمات پزشکی بسیار پیشرفته و در منطقه سرآمد است و بیمارستانها و مراکز درمانی خصوصی و دولتی خیلی خوبی در کشور داریم که مورد اقبال مردم هستند و کیفیت خدمات درمانی در ایران هم در بخش دولتی و هم خصوصی قابل قبول است و به همین علت هر سال صدها هزار بیمار خارجی برای درمان به ایران می آیند که البته بخش عمده و اکثریت آنها به بیمارستان های خصوصی می روند.
آقاجانی درباره تعداد بیمارستان هایی که مجوز توریسم درمانی گفت: استانداردهای خدمات توریسم درمانی حدود سه سال پیش در دولت یازدهم ابلاغ شد . بعد به همه بیمارستانهایی که مدعی ارائه خدمات توریسم درمانی بودند، ارزیاب فرستادیم و آنها را ارزیابی کردیم، اکنون حدود ۲۰۰ بیمارستان، بر اساس بررسی ها و ارزیابی های وزارت بهداشت استانداردهای لازم را برای پذیرش بیمار خارجی دارند و مجوز جذب گردشگر سلامت دارند.
معاون وزیر بهداشت درباره تعرفه خدمات توریسم درمانی گفت: تعرفه گردشگری سلامت در همه جای دنیا تعرفه رقابتی و بر اساس عرضه و تقاضاست، در ایران هم تقریبا به همین شکل است، البته بر اساس استانداردهای ابلاغ شده این قیمت ها برای هر بیمارستان باید به طور رسمی در سایت بیمارستان اعلام شود.علاوه بر اعلام تعرفه خدمات توریسم درمانی در سایت بیمارستان وقتی بیمار خارجی مراجعه می کند بیمارستان باید با او قرارداد ببندند. هزینه ها باید در همان ابتدا و هنگام پذیرش برای بیمار خارجی باید روشن شود، هم قبل از پذیرش و هم هنگام پذیرش باید به طور شفاف هزینه ها به بیمار خارجی گفته شود تا اعتمادسازی برای بیمار به منظور رونق گردشگری سلامت اتفاق بیفتد.
آقاجانی افزود: این موارد جزو استانداردها و تکالیف بیمارستانهاست ، نکته بعدی پیگیری پس از درمان است. توصیه وزارت بهداشت به مراکز و بیمارستان های توریسم درمانی این بوده است که به عنوان جزئی از استانداردهای خدمات توریسم درمانی باید وضعیت بیماران را پس از ترخیص پیگیری کنند، بیمار بعد از جراحی حتی پس از ترخیص نیاز به یکسری مراقبت ها دارد واین کار برای اینکه جامعه پزشکی ایران بیش از پیش خوشنام تر شود و گردشگری سلامت در، ایران رونق بگیرد، اهمیت زیادی دارد.
وی اضافه کرد: وزارت بهداشت پیگیری درمان بیماران خارجی را حتی در زمانی که این بیماران به کشور خود باز می گردند، هم از بیمارستانها و هم شرکت هایی که این بیماران را نقل و انتقال می کنند، خواسته است. این خدمات جزو استانداردهای خدمات توریسم درمانی در ایران است.
معاون درمان وزیر بهداشت تاکید کرد: شرکت هایی که بیماران خارجی را نقل و انتقال می کنند باید حتما مسئول فنی پزشک داشته باشند و این پزشک باید قبل از پذیرش بیمار در بیمارستان و بعد از ترخیص، روند درمان بیمار را پیگیری کند و بعد هم از طریق دفتر آن شرکت باید وضعیت بیمار خارجی کنترل شود.
آقاجانی ادامه داد: از دانشگاه های علوم پزشکی نیز خواسته ایم که وحدت رویه ای در هر استان از نظر تعرفه های خدمات توریسم درمانی وجود داشته باشد.
وی گفت: با اقداماتی که در دولت یازدهم انجام شده است، در مجموع ساماندهی گردشگری سلامت در کشور وضعیت بهتری نسبت به گذشته دارد ولی ظرفیت ایران چندین برابر وضعیتی است که اکنون با آن مواجه هستیم. البته توسعه توریسم درمانی به وضعیت کلی اقتصاد کشور هم مربوط می شود، هر زمان وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبود برود و صنعت توریست به معنای اعم آن در کشور بیشتر رونق بگیرد، طبیعی است که توریست سلامت هم در کشور بیشتر می شود و البته این روند رشد کاملا محسوس است.

ثبت نام کودکان بدون هویت
در مدارس با «کارت حمایت تحصیلی»

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت که تابستان امسال با همکاری وزارت کشور امکانی فراهم شد تا کودکان فاقد شناسنامه بتوانند با دریافت کارت حمایت تحصیلی در مدارس ثبت نام شوند.
رضوان حکیم‌زاده درباره روند ثبت نام و بازگشت کودکان بازمانده از تحصیل ایرانی که فاقد اوراق هویتی هستند اظهار کرد: امسال تعامل خوبی با وزارت کشور در این خصوص داشتیم.
وی افزود: مصوبه‌ای از دولت رسیده بود که طی آن وزارت کشور موظف شد با همکاری وزارت آموزش و پرورش برای تسهیل دسترسی آموزشی به همه کودکانی که مشکلات شناسنامه‌ای و اوراق هویتی دارند، اقدام کند. بنابراین تلاش برای فراهم کردن فرصت تحصیلی برای این کودکان شروع شد.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه تیرماه امسال ابلاغیه مصوبه مذکور از سوی وزارت کشور برای استانداری‌ها ارسال شد عنوان کرد: ما هم از طریق آموزش و پرورش اطلاع رسانی‌های لازم را انجام دادیم. بر اساس این ابلاغیه کلیه کودکان فاقد شناسنامه که اوراق هویتی ندارند می‌توانند به فرمانداری‌ها مراجعه کنند و بر اساس خوداظهاری کارت حمایت تحصیلی دریافت کنند.
حکیم زاده ادامه داد: کلیه مدارس موظف هستند با ارائه کارت حمایت تحصیلی دانش‌آموزان را ثبت نام کنند. اگر این طرح در سال‌های آینده هم خوب و درست اجرا شود فرصت خوبی را در اختیار اشخاصی می‌گذارد که به علت مشکلات اوراق هویتی دسترسی به آموزش نداشتند.
وی درباره آمارهای ثبت نامی کودکان بدون هویت گفت: آمار هنوز احصاء نشده چرا که کار ادامه دارد، اما پیش‌بینی می‌کنیم بیشترین آمارها مربوط به استان‌های مرزی باشد که شرایط خاصی دارند و ممکن است زنان با اتباع بیگانه ازدواج کنند و به علت مشخص نبودن وضعیت تابعیت، برای گرفتن شناسنامه با مشکلاتی مواجه باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز