روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
۲۸۹ شهر در ایران تنش آبی دارند

تابستان امسال شرکت «آبفا» ۲۱ هزار لیتر در ثانیه کنترل فشار انجام خواهد داد.
بارش‌های اخیر این تصور را در کشور ایجاد کرده است که دیگر مشکل کم آبی وجود ندارد و هر اندازه که بخواهیم آب هست. اما آمارها این نظریه را رد می‌کنند. به طوری که در سال آبی جاری هنوز میزان بارش و نزولات جوی ۳ درصد کمتر از میانگین سال‌های گذشته است. این درحالی است که ۱۵ سال خشکسالی پیاپی منابع آب زیرزمینی را بی‌رمق کرده است و برای احیای شرایط حداقل ۲۰ سال پر بارش و همراه با مدیریت مصرف نیاز داریم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در یک نشست خبری به این موضوع اشاره کرد و گفت: اگرچه امسال هیچ یک از شهرها در وضعیت قرمز و بحرانی قرار ندارند اما چالش آتی کشور، موضوع تأمین آب شرب پایدار و با کیفیت خواهد بود. چراکه مصرف با منابع آبی همخوانی ندارد و افزایش برداشت‌ها و ورود سموم در حال افزایش آلودگی آب‌های موجود است.
حمیدرضا جانباز با بیان اینکه سهم بخش شرب از کل آب مصرفی کشور حدود ۷ درصد است اما نسبت به این بخش حساسیت ویژه‌تری از نظر کیفیت وجود دارد، ادامه داد: یکی از راه‌های مدیریت مصرف، اصلاح تعرفه‌هاست.
به گفته جانباز در حال حاضر هم ۲۸۹ شهر تنش آبی دارند و برای تأمین مصرف این شهرها در اوج بار با ۸/۸ درصد کمبود تولید آب مواجهیم. به این معنا که شرکت‌های زیرمجموعه آب و فاضلاب در تابستان با افزایش مصرف آب مجبور خواهند بود که در ساعات پیک (اوج مصرف) حدود ۲۱ هزار لیتر در ثانیه کنترل فشار انجام دهند تا با قطعی آب در هیچ یک از شهرها مواجه نشویم. وی اظهار کرد که احتمال دارد در پیک تابستان در ۶ کلانشهر دچار تنش بشویم. کلانشهرهایی همچون شیراز، مشهد، اصفهان، بوشهر، بندرعباس و کرمان که با وجود این تنش آبی جیره‌بندی آب در این شهرها در دستور کار وزارت نیرو نیست.
مدیرعامل آبفای کشور می‌گوید باید قبول و باور کنیم که اقلیم کشور در حال تغییر است و بر اساس آن باید الگوی مصرف را تغییر دهیم. او در این خصوص اذعان کرد: سال گذشته وزارت نیرو یک برنامه جامع برای تعیین الگوی مصرف در هر منطقه از کشور تهیه کرد که بر اساس آن می‌توانیم سرانه مصرف برای هر مشترک را تعریف کنیم. البته ۷۶/۵ درصد از مشترکان از الگوی مصرف پیروی می‌کنند اما باید تعرفه‌ها را برای مدیریت مصرف مابقی مشترکان نیز اصلاح کنیم.
براساس آخرین آمار ۲۵/۲ درصد آب بدون درآمد تخمین زده شده که ۱۵ درصد پرت واقعی در نظر گرفته شده است که ناشی از نشت از تأسیسات است. مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در این خصوص تأکید کرد: در شهرهایی همچون تهران، مشهد و اصفهان این عدد ۱۱ درصد و در برخی از استان‌ها پرت آب تا ۳۰ درصد نیز می‌رسد، اما به طور میانگین پرت واقعی آب در کل کشور بیش از ۱۵ درصد نیست.
وی درباره رقم تعرفه‌های آب شهری و روستایی نیز اظهار داشت: در حال حاضر ما برای آب شرب شهری ۴۵۵ تومان از مشترکین دریافت می‌کنیم که رقم واقعی آن ۱۲۰۰ تومان است و از مشترکین روستایی نیز ۲۲۰ تومان دریافت می‌کنیم در حالی که ۱۶۰۰ تومان بابت هر مترمکعب آب هزینه می‌شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز