روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 1,179
  • بازدید دیروز: 1,580
  • کل بازدید ها: 874,961
۴۰۰ سال کرشمه دف و نوای یا رسول الله مددی در آذربایجان غربی

اهل سنت ایران همواره عشق و ارادت خود را به نبی مکرم اسلام در زیباترین شکل به تصویر کشیده اند و اوج این ارادت را می توان در ماه ربیع الاول و آئین هایی چون مولودی خوانی و دف نوازی به نظاره نشست.
با فرا رسیدن ۱۲ ربیع الاول نوای خوش« یا رسول الله مددی» از مسجدها، تکیه ها و منازل شهری و روستایی کردنشین آذربایجان غربی یا همان« سرزمین رنگین کمان اقوام و ادیان» به گوش می رسد.
اهل سنت آذربایجان غربی سالیان متمادی است که هر ساله با شکوه ترین جشن ها و شادمانی ها را به رسم عرض ادب در برابر پیامبر بزرگ اسلام به نمایش می گذارند و بدون تردید می توان گفت که هیچ کدام از اعیاد ملی و مذهبی به اندازه میلاد نبی مکرم اسلام در بین اهل سنت از منزلت و ابهت برخوردار نیست.
به گفته یک مردم شناس، مولودی خوانی در این استان از اول ماه ربیع الاول شروع می شود و تا آخر این ماه ادامه می یابد اما اوج مولودی خوانی در دهه اول ماه ربیع الاول و دوازدهم این ماه است.
وی ادامه داد: مولودی خوانان با اشعار کردی به مدح منزلت و شخصیت پیامبر اسلام پرداخته و حاضران مجلس در بین اشعار بر پیامبر اسلام صلوات می فرستند.
مدرس مدارس علوم دینی اهل سنت ارومیه نیز اظهار کرد: مولودی خوانی و دف نوازی قدمتی ۴۰۰ ساله دارد و از سال های متمادی، اهل سنت در ماه ربیع الاول مولودی خوانی و دف نوازی کرده اند؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این مراسم با شکوه بیشتری برگزار شده است.
ماموستا عبد الرحمن محمد پور با بیان اینکه مولودی خوانی با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز می شود، گفت: مولودی خوانان با استفاده از کتاب های مولودی خوانی که توسط علمای اهل سنت نوشته شده و دارای اشعار و ذکرهایی در مدح پیامبر اسلام(ص) است، شعر سرایی کرده و مولودی خوانی می کنند.
ماموستا محمد پور افزود: مولودی خوانان از بین طلبه های علوم دینی انتخاب می شوند و در بین مردم به دینداری و تدین معروف هستند اما دف نوازان را درویش ها تشکیل می دهند؛ آنان موهای بلندی دارند و با صدای بلند ذکرهایی در شان و منزلت نبی مکرم اسلام می سرایند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز