روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 196
  • 721
  • 1,335,118
۴۵ درصد زنان فاقد درآمد هستند نرخ بیکاری زنان تحصیل‌کرده ۲ برابر مردان است

فهیمه فرهمندپور در نشست هم اندیشی زنان فعال اقتصادی با انتقاد از اینکه نرخ مشارکت زنان در سالهای ٩٠ تا ٩٢ نیز با کاهش رو به رو بوده است افزود: نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سال ٩٢ ١٢/۴ درصد بوده است، این درحالیست که اشتغال در بخش غیر رسمی با ۲۵ درصد هم فرصت و هم چالش برای زنان محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه زنان در بخش اشتغال روستایی در سال ٩٠ با ١١ میلیون جمعیت، ٢۵ درصد شاغلان کشاورزی را تشکیل می دادند تصریح کرد: ۸۵ درصد فعالیت‌های دامی و بخش عمده‌ای از صنایع تبدیلی نیز با حضور زنان انجام شده است.
بیش از ٨٠ درصد زنان سرپرست خانوار بالای ۵٠ سال سن دارند
فرهمند پور با انتقاز از اینکه نرخ بیکاری زنان با تحصیلات عالی ٢٣ درصد است درحالیکه این نرخ در میان مردان ١١ در صد است افزود: با وجود اینکه این فاصله درحال کاهش است اما شاخص بیکاری زنان دو برابر مردان است.
وی در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به زنان سرپرست خانواد گفت: جمعیت زنان سرپرست خانوار ۶٢/٩ درصد و دو برابر مردان است.
نسبت خانوارهای تک سرپرست ٨۵ درصد است که این میزان در مردان تنها ١۵ درصد اعلام شده است. اما مساله قابل توجه این است که شاخص سنی زنان سرپرست خانوار ۵٠ سال و کمتر تنها ١۶ درصد است. این رقم نشان می دهد بیش از ٨٠ درصد زنان سرپرست خانوار بالای ۵٠ سال سن دارند که این مساله ضرورت توجه به ارائه خدمات به این جمعیت را پر رنگ تر می کند.
۴۵ درصد زنان فاقد درآمد هستند
فرهمندپور در ادامه بابیان اینکه ۴۵ درصد زنان فاقد درآمد، ١٨ درصد درآمد زا و نسبت کل زنان سرپرست خانوار به کل خانوارها ١٢/١ درصد است تصریح کرد: از جمله اهداف اقتصاد مقاومتی می‌توان به ارتقای زمینه‌های شغلی زنان، ارائه الگوی اشتغال مبتنی بر کرامت انسانی، حمایت و توانمندسازی زنان و توانمند سازی زنان عشایر و روستایی اشاره کرد.
وی در ادامه گفت: بسته زنان و اقتصاد مقاومتی در سال ٩٠ به ٣٠ استان ابلاغ شده و از ٢٠ استان گزارش‌هایی دریافت شده است. این بسته دارای ١٠ بند شامل راه اندازی مرکز رشد و شتابدهی فعالیت زنان، در اولویت قرار گرفتن بررسی طرح های پیشنهادی زنان، تخصیص سهم مشخص از تمام تسهیلات به عنوان کف سهم زنان، پیگیری موکد ستادهای اقتصاد مقاومتی درباره بندهای قانون مشاغل خانگی، توجه به بازاریابی و اختصاص حداقل دو مرکز عرضه و فروش محصولات در هر استان، الزام واحدهای صنعتی و تولیدی به اختصاص سهم مشخص به زنان سرپرست خانوار، اولویت بخشی به مصوبات گذشته، تسریع روند اعطای مجوز به فعالیت های زنان به ویژه طرح های اشتغال زایی خصوصا با رویکردهای فرهنگی و تفریحی است.
فرهمندپور در ادامه به فعالیت‌های دولت یازدهم در اشتغال زنان اشاره و تصریح کرد: فعالیت‌هایی نظیر برگزاری نمایشگاه های ملی، منطقه ای،استانی، طرح های توانمندسازی زنان روستایی و عشایری ، پیگیری مسائل زنان سرپرست خانوار ، اجرای طرح‌های پایلوت، پیگیری شاخص‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی و جلسات هم اندیشی از جمله این فعالیتها در عمر ۴ ساله دولت یازدهم بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز