روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 175
  • 665
  • 997,583
۶۰ درصد منابع مالی کشور در تهران متمرکز است

اختیارات نظام بانکی در تهران بیش از استان‌هاست

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: ۶۰ درصد منابع مالی کشور در تهران متمرکز است.
داوود بهبودی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به کوچک‌تر شدن سهم اقتصادی آذربایجان‌شرقی در سال‌های گذشته از اقتصاد کشور اظهار داشت: مهاجرت نخبگان، کاهش نرخ رشد جمعیتی و سیاست‌های توازن و توجه ویژه به استان‌های محروم در بودجه را می‌توان از جمله عوامل این امر دانست.
وی افزود: بعضی استان‌های کشور وضعیت و مزیت مصنوعی پیدا کردند به طوریکه در تهران یک دایره به لحاظ ملاحظات محیط زیستی به شعاع ۱۲۰ کیلومتر ایجاد کرده و اعلام کردیم فعالیت‌های صنعتی در این مناطق نباید گسترش یابد.
بهبودی ادامه داد: فعال اقتصادی می‌خواهد از شعاع ۱۲۰ کیلومتر خارج شده منتهی به تهران هم بچسبد اولین جا استان‌های سمنان، قم و البرز و …است که سرریز تهران هستند، برای مثال استان سمنان به خودی خود ویژگی خاصی برای صنعتی شدن نداشته ولی به لحاظ موقعیت و مزیت نسبی نزدیکی به تهران این شرایط را پیدا کرده است.
داوود بهبودی خاطرنشان کرد: همان اتفاقی که در استان آذربایجان‌شرقی برای شهرهای بستان‌آباد، آذرشهر و شبستر افتاده و سرریز تبریز بوده و وضعیت و مزیت نسبی به لحاظ همجواری با تبریز پیدا کردند و الان صنعتی‌ترین شهرهای استان آذربایجان‌شرقی هستند؛ در حالی که این امکان برای شهرهای بزرگ همانند مراغه، مرند و میانه وجود نداشته است.
بهبودی افزود: این اتفاق در کشور هم افتاده از این رو استان‌هایی که در مرکزیت قرار داشته و در حاشیه تهران قرار دارند رشد سریعی پیدا کرده و همین امر باعث شده سهم اقتصادی آذربایجان‌شرقی در کشور کوچک‌تر شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی با اشاره به وجود مهاجرت و تراز منفی جمعیت در استان توضیح داد: سهم اقتصادی ما از ۵ درصد در سال ۷۵ به ۴ درصد در سال ۹۵ رسیده است؛ هر چند به دلیل مهاجرت سهم جمعیتی ما نیز کاهش به ۵ درصد یافته است.
داوود بهبودی با بیان اینکه ۶۰ درصد منابع مالی کشور در بانک‌های تهران قرار دارد، اظهار داشت: پس‌انداز و سپرده‌های بانکی مردم و شرکت‌ها همچنین واحدهای تولیدی بخش خصوصی در تهران است و علت این امر نظام متمرکزی است که در تهران قرار دارد به طوریکه اختیارات نظام بانکی در تهران بیش از استان‌هاست.
وی ادامه داد: گرفتن تسهیلات در بانک‌های تهران آسان‌تر از استان‌ها بوده و سرمایه‌داران علاقه دارند در بانک‌های تهران سپرده‌گذاری کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز