۶۰ درصد منابع مالی کشور در تهران متمرکز است

اختیارات نظام بانکی در تهران بیش از استان‌هاست

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: ۶۰ درصد منابع مالی کشور در تهران متمرکز است.
داوود بهبودی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به کوچک‌تر شدن سهم اقتصادی آذربایجان‌شرقی در سال‌های گذشته از اقتصاد کشور اظهار داشت: مهاجرت نخبگان، کاهش نرخ رشد جمعیتی و سیاست‌های توازن و توجه ویژه به استان‌های محروم در بودجه را می‌توان از جمله عوامل این امر دانست.
وی افزود: بعضی استان‌های کشور وضعیت و مزیت مصنوعی پیدا کردند به طوریکه در تهران یک دایره به لحاظ ملاحظات محیط زیستی به شعاع ۱۲۰ کیلومتر ایجاد کرده و اعلام کردیم فعالیت‌های صنعتی در این مناطق نباید گسترش یابد.
بهبودی ادامه داد: فعال اقتصادی می‌خواهد از شعاع ۱۲۰ کیلومتر خارج شده منتهی به تهران هم بچسبد اولین جا استان‌های سمنان، قم و البرز و …است که سرریز تهران هستند، برای مثال استان سمنان به خودی خود ویژگی خاصی برای صنعتی شدن نداشته ولی به لحاظ موقعیت و مزیت نسبی نزدیکی به تهران این شرایط را پیدا کرده است.
داوود بهبودی خاطرنشان کرد: همان اتفاقی که در استان آذربایجان‌شرقی برای شهرهای بستان‌آباد، آذرشهر و شبستر افتاده و سرریز تبریز بوده و وضعیت و مزیت نسبی به لحاظ همجواری با تبریز پیدا کردند و الان صنعتی‌ترین شهرهای استان آذربایجان‌شرقی هستند؛ در حالی که این امکان برای شهرهای بزرگ همانند مراغه، مرند و میانه وجود نداشته است.
بهبودی افزود: این اتفاق در کشور هم افتاده از این رو استان‌هایی که در مرکزیت قرار داشته و در حاشیه تهران قرار دارند رشد سریعی پیدا کرده و همین امر باعث شده سهم اقتصادی آذربایجان‌شرقی در کشور کوچک‌تر شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی با اشاره به وجود مهاجرت و تراز منفی جمعیت در استان توضیح داد: سهم اقتصادی ما از ۵ درصد در سال ۷۵ به ۴ درصد در سال ۹۵ رسیده است؛ هر چند به دلیل مهاجرت سهم جمعیتی ما نیز کاهش به ۵ درصد یافته است.
داوود بهبودی با بیان اینکه ۶۰ درصد منابع مالی کشور در بانک‌های تهران قرار دارد، اظهار داشت: پس‌انداز و سپرده‌های بانکی مردم و شرکت‌ها همچنین واحدهای تولیدی بخش خصوصی در تهران است و علت این امر نظام متمرکزی است که در تهران قرار دارد به طوریکه اختیارات نظام بانکی در تهران بیش از استان‌هاست.
وی ادامه داد: گرفتن تسهیلات در بانک‌های تهران آسان‌تر از استان‌ها بوده و سرمایه‌داران علاقه دارند در بانک‌های تهران سپرده‌گذاری کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از