روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
۶۵۰ سمن و تشکل مردم‌نهاد در استان فعالیت می‌کند

در نشست اعضاء کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با فعالان اصحاب فرهنگ و هنر، سمن‌ها و مؤسسات فرهنگی و هنری و قرآنی استان آذربایجان‌شرقی برگزار شد،
«شاهرخ پناهی» نماینده انجمن موسیقی تبریزاظهار کرد: در زمانی قرار داریم که صف‌آرایی جنگ کلاسیک جای خود را به جنگ نرم داده است.
وی با بیان اینکه فطری بودن و تنوع موسیقی یکی از سلاح‌های مبارزه با جنگ نرم است،گفت: طبق تاکیدات مقام معظم رهبری، موسیقی راه مبارزه با نفوذ فرهنگی است.
پناهی در ادامه تاکید کرد: موسیقی هنری قدیمی با قدمت زیادی است که تا فارغ‌التحصیلی مدرک دکترا دانشجو دارد.
وی تاکید کرد: هنر حلال و حرام وجود دارد و می‌توان با انتخاب موسیقی حلال مخاطب را به زیباترین شکل اتصال داد.
نماینده انجمن موسیقی با اشاره به اختصاص ردیف بودجه‌ای برای موسیقی بیان کرد: از کمیسیون مربوطه درخواست می‌کنم در اجرای عمومی با مجوز عنایت داشته باشند.
در ادامه جلسه «محمدحسن حسن‌زاده» نماینده سمن‌ها بیان کرد: ۶۵۰ سمن و تشکل مردم‌نهاد در استان فعالیت می‌کند.
وی با بیان اینکه تشکل غیردولتی تهدیدی برای دولت نیست بلکه فرصتی برای توسعه جامعه است، گفت: در تمام کشورها یک دیپلماسی عمومی وجود دارد که فرصت‌ها در جامعه را بیان می‌کند و سمن‌ها در کشور ما فرصتی برای بیان فرصت‌هاست.
حسن‌زاده به تصویب قانون برای فعالیت مؤسسات غیردولتی اشاره کرد و افزود: وظیفه دولت برای معرفی و ایجاد تعاملات نیاز به سیاست دارد که از عهده دولت خارج است.
وی افزود: برای شناختن ایده‌ها و تعامل با دیگر کشورها نیاز به سمن‌هاست که متاسفانه ۹۵ درصد تشکل‌های فعال به فراتر از منطقه و ملی فکر نمی‌کنند ولی ظرفیت وجود دارد و نیاز به یک حمایت قانون‌مدارانه دارد.
حسن‌زاده نقش تشکل‌های مردم‌نهاد را برای تعاملات با کشورها فرصتی مناسب دانست و گفت: شیب صعودی نفوذ در جهان فراتر شده و امید است به عنوان نقش مهم در مقابله با نفوذ در جامعه از ظرفیت سمن استفاده شود.
«یدالله نوعصری» نماینده سینماگران و فیلم‌سازان استان نیز به نقش موثر سینما در ایران که قدمت یک قرن دارد، اشاره کرد و گفت: سینمای ایران مورد توجه فستیوال ها و کشورهای پیشرفته است.
وی با بیان اینکه تبریز در حضور سینمایی شهری مطرح است، تاکید کرد: هنرمندان زیادی را به جامعه هنر تحویل داده‌ایم که به جایگاه بالایی رسیده‌اند.
نوعصری به امکانات ناچیز و شرایط مادی محدود فیلم‌سازان استان اشاره کرد و گفت: سینما یک هنر پرهزینه و گران است و خیل عظیمی از سینماگران که توانایی دارند ولی سرمایه‌ای ندارند، هیچ سرمایه‌گذاری به آنها کمک نمی‌کند.
وی بیان داشت: جوانان زیادی وجود دارند که به علت محدودیت مالی، سینما را رها کرده به سراغ یک کار دیگر می‌روند.
نوعصری با بیان اینکه هنرمند نگران آینده مبهم است و امید ندارد،نمی‌تواند درست کار کند، گفت: هنرمندان زیادی را می‌شناسم که سال‌های زیادی را برای ارتقای فرهنگ گذاشته‌اند که اکنون در گوشه گوشه شهر بدون سرپناه رها شده و به سختی روزگار سپری می‌کنند.
وی افزود: در مقابل هنرمند واقعی، هنرمندنماهایی داریم که به ریش هنرمندان در برج‌های بلند خودشان می‌خندند.
نوعصری یادآور شد: بارها این مشکلات گفته ‌می‌شود ولی هیچ‌کس توجه نکرده و از این رو از اعضای کمیسیون فرهنگی می‌خواهیم برای این مشکلات ما که صادقانه گفتیم، راهی پیدا کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز