روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 101
  • 933
  • 1,362,033
سعید مرتضوی دم دست ترین عبرت تاریخی

سعید مرتضوی نامی است آشنا برای اهالی رسانه و سیاست. فردی که بعد از سا لها عملکرد او در دستگاه قضا و سازمان تامین اجتماعی مورد سوال قرار گرفته و
تا حدودی پرد ههای عملکرد او کنار رفته و دادستان سابق تهران را در برابر دستگاه عدالت قرار داده است.
کسی که خود سا لها حکم زندان رفتن دیگران را امضا می کرد خود حالا در راه زندان است. در کنار این زندان رفتن پرونده تاز های هم به نام قتل زهرا کاظمی خبرنگار «ایرانی-کانادایی » در ۱۴ سال قبل – ۶ سال پیش از ماجرای کهریزک – برای او باز شده است.
ناگاه بیت اول رباعی مشهور خیام نیشابوری به یاد می آید که: «بهرام که گور م یگرفتی همه عمر دیدی که چگونه گور بهرام گرفت .» عاقبت سعید مرتضوی و امثال او در سراسر جهان، آیینه ای است برای هر که اختیار و قدرتی دارد تا آن را ابدی و انحصاری و دور از نظارت نپندارد.
باید بدانیم این اسب همیشه به تاخت میرود و گاهی سوار خود را چنان به زمین می کوبد که دیگر نم یتواند قد راست کند. تمام کسانی که از زین قدرت به زمین خورد هاند هیچ گاه فکر نم یکردند روزی از پشت میل ههای زندان سر درآورند یا حتی مجازات های سنگین نر در انتظار آنان باشد.
آیه ۲ سوره حشر قرآن که در فرهنگ ما ضرب المثل شده همین معنا را به زیباترین شکل بیان می کند: فَاعْتبَرِوُا یاَ اوُلیِ الابَصَْارِ پس عبرت بگیرید ای صاحبان چشم. »
و خاقانی شروانی می سُراید: «هان ای دل عبرت بین، از دیده عِبرَ کن هان » یا از دیده نظر کن هان… تاریخ اما تنها نه برای خواندن که در همین نزدیکی است و سعید مرتضوی دمدست ترین تاریخ موجود. گفت و گو هاو مصاحبه های کسانی را که با احکام و ارادۀ او به زندان رفت هاند بخوانید.
ماشاالله شمس الواعظین روزنامه نگار کهنه کار ایرانی خاطره جالبی از برخورد با سعید مرتضوی دارد. او م یگوید: « من در دادگاه خودم که مرتضوی رئیس آن بود) اواخر آبان ۷۸ ( به خودش گفتم: “روزی در همین جمهوری اسامی فرا م یرسد که به اتهام ارتکاب جنایات علیه بشریت به زندان خواهی رفت و مرتضوی پوزخندی به من زد و
گفت: “چنین آرزویی را ب هگور خواهی برد.” » همه ما باید بدانیم چرخ این دنیا همیشه به کام ما نم یچرخد. گاهی در عرش هستیم گاهی در فرش. امام علی ع نیز می گوید: دنبا دو روز است. روزی با ما و روزی بر ما. پس جا دارد به گونه ای رفتار کنیم که اگر در عرش بودیم از ما به نیکی یاد کنند و به فرش افتادیم نیز از ما به نکویی نام ببرند.
سرنوشت قاضی و دادستان سابق که در سال ۸۹ شعب تأمین اجتماعی هم تصویر او را درقالب بنر نصب کرده بودند برای همۀ باید عبرت باشد: در سوره یوسف آیه ۱۱۱ آمده است: لَقَدْ کَان فِی قِصَصِهِمْ عِبْرَهٌ لاِوُلِی الالْبَاب. درسرگذشت آنان درس عبرتی برای صاحبان اندیشه بود. »/عصر ایران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز