روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 611
  • 779
  • 1,330,123
۸ درب تاریخی تبریز

تبریز در بعضی از دوره های تاریخی پایتخت بوده ,به همین دلیل مثل تمام شهر های بزرگ دنیا دروازه هایی دارد که اسامی آنها به ترتیب زیر میرسند.
۱٫سر خاب قاپیسی
۲٫باغمیشه قاپیسی
۳٫خیابان قاپیسی
۴٫نوبر قاپیسی
۵٫گجیل قاپیسی
۶٫دوه چی قاپیسی
۷٫میار میار قاپیسی
۸٫استانبول قاپیسی
اکنون از دروازه های هشتگانه تبریز به جز “درب خیابان “و یک لنگه از “درب باغمیشه”اثری از دروازه های دیگر شهر باقی نمانده است.
در حال حاضر تعدادی از این دروازه های تاریخی ,در حال احیا و بازسازی است.
هشت دروازه تبریز به عنوان نمادی از هشت بهشت، تمام ورودی‌های تبریز را تشکیل می‌دادند. دروازه‌هایی که هنوز هم نامی از آنها بر بخشی از محلات و مناطق تبریز به چشم می‌خورد. اسناد تاریخی گاه از هشت و گاه از ۹ دروازه در تبریز سخن گفته‌اند که عبارتند از:
سرخاب، شتربان، استانبول، گجیل، نوبر، میارمیار، خیابان ، باغمیشه و (ویجویه)
۲۴۰۰ سال پیش آن زمان که تبریز در مسیر جاده ابریشم قرار داشت نیاز به تامین امنیت شهر و اموال تجار سبب شد تا حاکمان وقت با حمایت خود تاجران و مردم در سه دوره تاریخی برج و باروهایی برای این شهر بسازند تا از ورود بیگانگان و تعدی کنندگان و جاسوسان به داخل حریم شهر جلوگیری شود.
اکنون با گذشت صدها سال از آن ابهت و شکوه تاریخی، دیگر از آن دروازه‌ها اثر چندانی باقی نمانده جز نام و المانی ساده! مدرنیته حضور و حیات این آثار و نمادهای تاریخی و سنتی را برنتافت بنابراین دروازه‌ها نیز به تبع گسترش راه‌ها و شریان‌های بزرگ ارتباطی اعم از زمینی و هوایی از میان رفتند.
با همه این اوصاف در آن دوران، دروازه‌ها و ورودی‌ها جایگاه و اعتبار خاصی داشتند. شهرها اغلب با نمای ورودی‌ها و اعتبار دروازه‌هایش شناخته می‌شدند. دروازه قرآن شیراز و دروازه دولت تهران نمونه‌ای از آنهاست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز