روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۱/۱۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 304
  • 469
  • 1,257,545
تقویم تاریخ ۱۹ اسفند

رحلت “سیدجمال الدین اسدآبادی” اندیشمند و مبارز مسلمان (۱۲۷۵ ش)
روحانی مجاهد، سیدجمال‏الدین اسدآبادی در سال ۱۲۱۷ش (۱۲۵۴ق) در اسدآباد همدان چشم به جهان گشود. پس از فراگیری مقدمات ، برای ادامه تحصیل به قزوین، تهران و نجف اشرف رفت. در سال ۱۲۳۲ ش به دستور شیخ انصاری عازم هند شد تا مردم آن دیار به ویژه مسلمانان را علیه استعمار انگلستان بسیج کند و در راستای این هدف به کشورهای عثمانی، مصر، فرانسه، افغانستان، انگلستان، عراق و ایران سفر نمود. از آنجا که سید، خود بنیانگذار اتحاد ملل اسلامی و وحدت شیعه و سنی بود، تعمداً ملیت خود را مخفی نگه می‏داشت. وی با مسافرت‏های متعدد خود و با ایراد خطابه‏های پرشور، از مسلمانان می‏خواست با اتحاد و همبستگی، در برابر مفاسد و حاکمیت دست نشانده و استعماری اروپاییان ایستادگی کنند. در نتیجه، وی توسط دولت‏های سرسپرده به هند، پاریس و لندن تبعید شد. همچنین سید در ایران به خواسته ناصرالدین شاه قاجار به دربار رفت ولی وقتی ناصرالدین شاه، سیدجمال را برای حکومت خود خطرناک دید، او را به مرز عثمانی تبعید کرد. سید در آنجا بود که نامه بسیار مهم و آتشین خود را خطاب به مرجع تقلید وقت، میرزا محمد حسن شیرازی نوشت و ضمن افشای فساد دربار ناصرالدین شاه، مقدمات نهضت تحریم تنباکو را فراهم آورد. در اواخر عمر به خواسته سلطان عبدالحمید عثمانی به استانبول رفت و پس از مدتی مورد سوءظن سلطان قرار گرفت. پس از قتل ناصرالدین شاه توسط میرزا رضا کرمانی که از مریدان سیدجمال‏الدین بود، فشار بر روی سید افزایش یافت و به زندان افتاد. سرانجام سیدجمال‏الدین به دستور سلطان عثمانی مسموم گشت و ۱۹ اسفند ۱۲۷۵ش در ۵۸ سالگی بدرود حیات گفت. جنازه سید را در حالی که به جز چند نفر، کسی جرأت شرکت در تشییع را نداشت در قبرستانی در استانبول به خاک سپردند. در سال ۱۳۲۴ ش سفیر وقت دولت افغانستان در ترکیه، دولت لاییک ترکیه را متقاعد کرد که قبر سید را نبش کند و سپس بقایای جسد او را در تابوتی قرار داده و به کابل بردند. تشخیص دردهای اصلی و خمیر مایه‏های عقب ماندگی جوامع اسلامی و تاکید بر ضرورت درد زدایی و جهل ستیزی از طریق درمان صحیح و ارایه برنامه‏های اصلاحی و انقلابی، عمده‏ترین بخش‏های تفکر سیاسی و نهضت سریع الانتشار سید را تشکیل می‏داد.

قانون اجازه تأسیس دانشسراهای مقدماتی و عالی در مجلس شورای ملی به تصویب رسید.(۱۳۱۲ ش)
به موجب این قانون دولت موظف شد از اول فروردین ماه لااقل تا مدت ۵ سال ۲۵ باب دارالمعلمین و دارالمعلمات مقدماتی و یک دارالمعلمین عالی در تهران و شهرستانها تأسیس و دائر نماید. تحصیل در این مدارس مجّانی و شبانه روزی خواهد بود و فارغ التحصیلان دارالمعلمین عالی با سمت دبیر در دبیرستانها تدریس خواهند نمود و فارغ التحصیلان دارالمعلمین مقدماتی معلم مدارس ابتدایی می شوند. دوره دارالمعلمین عالی سه سال با دیپلم کامل متوسطه و دوره دارالمعلمین مقدماتی دو سال با دارا بودن سیلک اوّل متوسطه است
قانون اجازه تأسیس دانشسراهای مقدماتی و عالی در مجلس شورای ملی به تصویب رسید.(۱۳۱۲ ش)
به موجب این قانون دولت موظف شد از اول فروردین ماه لااقل تا مدت ۵ سال ۲۵ باب دارالمعلمین و دارالمعلمات مقدماتی و یک دارالمعلمین عالی در تهران و شهرستانها تأسیس و دائر نماید. تحصیل در این مدارس مجّانی و شبانه روزی خواهد بود و فارغ التحصیلان دارالمعلمین عالی با سمت دبیر در دبیرستانها تدریس خواهند نمود و فارغ التحصیلان دارالمعلمین مقدماتی معلم مدارس ابتدایی می شوند. دوره دارالمعلمین عالی سه سال با دیپلم کامل متوسطه و دوره دارالمعلمین مقدماتی دو سال با دارا بودن سیلک اوّل متوسطه است

درگذشت پروفسور علی‌اصغر خدادوست، پدر چشم پزشکی ایران (۱۳۹۶ ش)
علی‌اصغر خدادوست در سال ۱۳۱۴ در شیراز زاده شد. وی دوران دبستان و دبیرستان را در شیراز پشت سر گذاشت و سپس به عنوان آموزگار در دبستان داوری داراب مشغول به کار آموزگاری شد. او در سال ۱۳۳۳ در آزمون ورودی دانشکده پزشکی شیراز شرکت کرد و با درجه ممتاز بین داوطلبان پذیرفته و در این دانشکده مشغول به تحصیل شد.
دکتر خدادوست دوره شش ساله پزشکی را با درجه ممتاز پشت سر گذاشت و پس از یک سال گذراندن دوره دستیاری چشم و گوش و حلق و بینی در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۴۱ از طرف دولت وقت برای گذراندن دوره تخصصی در آمریکا انتخاب شد.
پدرچشم پزشکی ایران به عنوان نخستین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins) در سال ۱۳۴۱ پذیرفته شد و دوران سه ساله دستیاری را به عنوان بهترین دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمر شناخته شد ودر سال ۱۳۴۶ برای نخستین مرتبه اولین پیوند موفقیت آمیز قرنیه توسط این جراح در ایران انجام شد.
دکتر خدادوست پس از پایان دوران تحصیل علی‌رغم پیشنهاد و خواست دانشگاه جان هاپکینز عازم ایران شد و تا سال ۱۳۵۹ در بخش چشم پزشکی دانشگاه شیراز مشغول فعالیت شد.
پرفسور خدادوست به طور متناوب از سوی شخصیت‌های برجسته‌ای در چشم پزشکی آمریکا به عنوان بهترین جراح پیوند قرنیه در دنیا معرفی شد است و شهرت وی علاوه بر مقالات علمی متعدد و تحقیقات گسترده درزمینه‌های مختلف و کیفیت درمان و تجربه در درمان جراحی، مدیون تحقیقات پایه‌ای در زمینه ناراحتی‌های سطح قرنیه‌است. وی در شیراز بیمارستان فوق تخصصی چشم دکتر خدادوست را بنا کرد. ایشان شامگاه ۱۹ اسفند ۹۶ به دلیل ایست قلبی دریکی از بیمارستان‌های امریکا فوت کرد.

عملیات بزرگ بدر در هورُالهویزه با رمز یا فاطمه الزهرا (۱۳۶۳ ش)
عملیات بزرگ بدر با رمز یا فاطمهالزهرا(س) از روز نوزدهم اسفند سال ۱۳۶۳ در جبهه جنوب واقع در هورالهویزه در وسعت تقریبی ۱۱۰۰ کیلومتر مربع با اهداف انهدام وسیع نیروهای دشمن و تصرف و تأمین هورالهویزه و کنترل جاده بصره – العماره و پاسخ به حملات دشمن به مناطق مسکونی ایران انجام گرفت و تا ۲۶ اسفند به طول انجامید. نتایج عملیات بزرگ بدر: تلفات نیروی انسانی: ۳۲۰۰ نفر اسیر، حدود ۱۵۰۰۰ نفر کشته و زخمی؛ سایر نتایج: انهدام هفت لشکر دشمن و آزادسازی بخش دیگری از منطقه هورالهویزه به وسعت ۸۰۰ کیلومتر مربع؛ تجهیزات و امکانات: تانک و نفربر: ۲۵۰ دستگاه انهدامی، هواپیما: ۶ فروند انهدامی، هلیکوپتر: ۴ فروند انهدامی، انواع توپ: ۴۰ قبضه انهدامی، ۵ قبضه اغتنامی، خودرو: ۲۰۰ دستگاه انهدامی، رادار رازیت: ۴ دستگاه اغتنامی. عملیات بدر علاوه بر آن که جایگاهی ویژه در ارتقاء و رشد ابعاد فکری و عملی سازمان رزم جمهوری اسلامی در برداشت، دورنمایی را ترسیم کرد که بعدها، فتح فاو، بخشی از حاصل و ثمره آن بود. اما آن چه در عملیات بدر برجستگی داشت عمدتاً عبارت بود از: تصمیم و عزم راسخ جمهوری اسلامی جهت تهاجم به دشمن و ادامه نبرد تحت هر شرایطی مبتنی بر رهنمودهای فرماندهی کل قوا و توانایی و جسارت در بهره‏گیری از تدابیر و راه‏کارهای جدید و درهم شکستن خطوط دفاعی دشمن در خط و عمق.

در دانشگاه تهران بمب منفجر شد و خسارات زیادی وارد کرد(۱۳۵۰ش)

شیخ محمدخیابانی روزنامه ای به نام تجدد در تبریز انتشار داد (۱۲۹۵ش)

بانک ایران و انگلیس با سرمایه دویست میلیون ریال آغاز بکار کرد. (۱۳۳۷ ش)
۵۱ درصد سهام این بانک بوسیله سرمایه‌داران ایرانی و چهل و نه درصد آن متعلق به دو بانک انگلیسی است

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز