روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 1,099
  • بازدید دیروز: 1,264
  • کل بازدید ها: 843,311
سالانه ۸ هزار بیمار مرگ مغزی فوت میکنند

ســالانه در ایران ۸ هزار نفر به دلیل مرگ مغزی فوت میکنند و فقط حدود ۷۰۰ نفر از آنهــا به اهدای عضو میرســند و از ۲۵ هــزار بیمار نیازمند به عضو، روزانه ۷ تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی میمیرند. ”اهــدای عضو، اهــدای زندگی“، شــعار نام آشــنایی کــه ایــن روزها بــا تالش و زحمات شــبانه روزی بسیج جامعه پزشکی آذربایجانشــرقی درصدد اســت فقط در حد یک شعار نباشد بلکه به یک گفتمان و فرهنگ جاری و ساری در بین مردم انسان دوست و نوعدوســت آذربایجانشرقی و سراسر میهن اسالمی ایران تبدیل شود. برگزاری نمایشــگاه کتــاب تبریز فرصت مغتنمــی بــود تا بســیج جامعه پزشــکی با حضور در این نمایشگاه بینالمللی فرهنگ اهــدای عضو را بیــن مردم بــا فرهنگ و کتاب دوســت تبریز و اســتان اشاعه دهد. در ورودی نمایشــگاه بین المللــی همچنین در سالن شهریار و سالن امیرکبیر غرفههای بسیج جامعه پزشکی به چشم میخورد. اســتقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب از غرفه اهدای عضو در سالن شهریار قابل توجــه و قابل توصیف بــود به گونهای که فرمهای چاپ شــده برای ثبــت نام اهدای اعضای بدن به اتمام رســید و عالقهمندان در برگههایــی دیگر بــه تکمیل اطلاعات خود پرداختند و البته فرمهای جدید نیز از راه رسیدند. وقتی با افرادی که داوطلبانه اقدام به تکمیل فــرم اهدای عضــو میکردنــد گفتوگو کردیم آنها بســیار مشتاق بودند به گونهای که بســیاری از آنان از این که این اقدامات فرهنگســازی در کشور ما دیر آغاز شده است اظهار ناراحتی میکردند. خانم امانی یکــی از بازدیدکنندگان غرفه اهدای عضو بود که به همراه دختر و پسرش فرم اهدای عضــو را تکمیل میکردند، به خبرنــگار فارس در تبریــز گفت: در متون دینی ما به انجام عمل صالح و خیرات حتی پس از مرگ سفارش فراوانی شده است و چه خوب و نیکوســت انسان بعد از مرگ نیز منشاء خیر برای بیماران نیازمند دریافت عضو باشد.

حیف است اعضای بدن زیر خاک دفن شوند

محمدرضا الفی، یکی دیگر از شهروندان تبریزی بود که با وی همکلام شدم، او با اشاره به جزوه‌ها و بروشورهایی که در مورد اهدای عضو در میان بازدیدکنندگان منتشر شده بود، گفت: واقعا حیف است وقتی با پیوند اعضای بدن من، چند بیمار چشم انتظار به زندگی خود باز می‌گردند اعضای بدن من بعد از مرگ زیر خروارها خاک دفن شود.

وی افزود: وقتی یک بیمار مرگ مغزی با اهدای عضو و پیوند بافت‌ها خود می‌تواند ۵۳ بیمار را از معلولیت نجات دهد بنابراین هر عقل سلیمی قبول می‌کند که دفن این گوهرهای گرانقدر در وجود هر انسان کار باطل و بیهوده‌ای است.

 

 

به دانش‌آموزانم درس عملی می‌دهم

خانم پاشازاده، دبیر فرهنگی بازنشسته نیز معتقد است نجات جان یک انسان مانند نجات جان همه انسان‌هاست، ما یک عمر به دانش‌‌آموزان در مدارس درس داده‌ایم و چه بهتر است به عنوان یک معلم بعد از مرگ نیز اعضای بدنم به یک بیمار پیوند زده شود تا وقتی دانش‌آموزانم نام مرا در لیست احیاءگران سلامت می‌بینند  درس عملی بیاموزند.

دیگر جمع ما جمع شده است، خیل انبوهی از بازدیدکنندگان غرفه اهدای عضو را در محاصره خود قرار داده‌اند و به نوعی در صدد تکمیل فرم‌های اهدای عضو هستند، یک خانواده چهار نفری که اقدام به تکمیل این فرم‌ها می‌کنند در حین تکمیل پدر و مادر خانواده به فرزندان خود گوشزد می‌کنند که اگر چنانچه ما مرگ مغزی شدیم تیم پزشکی را معطل نکنید و خیلی زود رضایت‌نامه را امضا کنید چرا که ما با تمام رضایت قلبی خود  این فرم‌ها را تکمیل می‌کنیم تا بعد از مرگ نیز قلب ما در بدن یک انسان دیگر بطپد  و در آن صورت است که ما همچنان زنده‌ایم.

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز

خلفی‌زاده از دیگر افرادی بود که با تکمیل این فرم‌ها با اشاره به این بیت از سعدی شیراز (سعدیا  مرد نکونام نمیرد هرگز ، مرده آنست که نامش به نکوئی نبرند) گفت: نیک نامی و رندی در مرام ما ایرانی‌هاست و پیشقدم شدن در کار خیر وظیفه تک تک ما بوده و البته این کار نوعی باقی‌الصالحات است.

وی با اشاره به این که در کشور ما هنوز این موضوع جا افتاده نیست، اظهار داشت: مسئولان استانی و کشوری باید روی این موضوع تمرکز جدی داشته باشند چرا که به راحتی اعضای بدن خود از جمله کلیه، کبد، ریه و قلب  خود را در خاک دفن می‌کنیم در حالی که در خیلی از کشورهای دنیا این گونه نیست و آنجا عمل و جراحی پیوند اعضا خیلی پیشرفته‌تر و جلو‌تر از کشور ما هستند.

وی خاطرنشان کرد: اعضای بدن ما در خاک دفن شده و هیچ نفعی ندارند در حالی که بعد از مرگ اعضای بدن انسان‌ها باعث بهبودی و سلامت جان انسان‌های دیگر شده و یاد و نام آنها از ذهن این افراد پاک نمی‌شود و این برای من کافی است.

جای خالی فرهنگ اهدای عضو در میان مردم

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در غرفه اهدای عضو بسیج جامعه پزشکی بر ضرورت فرهنگ‌سازی در بین آحاد جامعه برای تحقق به اهداف تعیین شده اهدای اعضاء در کشور تاکید کرد.

وی ادامه داد: موضوع اهدای عضو باید به یک فرهنگ در میان مردم تبدیل شود همانگونه که در جامعه ما خیلی از آداب و رسوم جزو فرهنگ ملی و منطقه‌ای ما محسوب می‌شود موضوع اهدای عضو نیز در صورت مرگ مغزی باید به یک موضوع حیاتی در میان آحاد جامعه تبدیل شده و ضرورت آن در جامعه احساس شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس تصریح کرد: هر کدام از ما در ترویج و فرهنگ‌سازی این موضوع در دانشگاه‌ها، مساجد، مدارس و تمام نهادها و ارگان‌ها وظیفه داریم خود را در این کار سهیم بدانیم.

پزشکیان تصریح کرد: وقتی یک بیمار دچار مرگ مغزی می‌شود و تیم متخصص پزشکی تشخیص می‌دهند که این بیمار قابل بازگشت نیست چه بهتر است که اعضای بدن او در بدن یک بیمار نیازمند دیگر پیوند زده شود تا از معلولیت افراد جلوگیری کرده و جان بسیاری از انسان‌ها را نجات دهد.

سالانه۸ هزار نفر بیمار مرگ مغزی فوت می‌کنند

رسول زارع‌‌زاده، مسئول هماهنگی پیوند اعضاء بسیج جامعه پزشکی آذربایجان‌شرقی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز گفت: غرفه اهدای عضو به منظور فرهنگ‌سازی اهداء  اعضا با هدف کمک به ۲۷ هزار بیمار منتظر به دریافت عضو در کشور کار خود را از بیمارستان صحرایی بسیج آغاز کرده است.

سالانه  تنها ۷۰۰ نفر راضی به اهداء عضو می‌شوند

وی  با اشاره به این که روزانه ۷ تا ۱۱ نفر از هموطنان ما به دلیل کمبود اهداءکننده جان خود را از دست می‌دهند، اظهار داشت: در کشور ما سالانه ۵ تا ۸ هزار نفر دچار مرگ مغزی می‌شوند که از این تعداد سالانه اعضاء ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار نفر قابل اهداست اما متاسفانه ۷۰۰ نفر راضی به اهداء عضو می‌شوند.

زارع‌زاده تصریح کرد: یک بیماری که مرگ مغزی شده است با اهداء نسوج و بافت‌های بدن خود می‌تواند ۱ تا ۵۳ نفر را از معلولیت نجات دهد بنابراین بسیج جامعه پزشکی بحث فرهنگ سازی اهداء اعضای بدن را در اولویت کاری خود قرارداده و تمام سعی و تلاش خود را  به کار می‌برد تا با هماهنگی و حمایت‌های دکتر صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز به اهداف تعیین شده دست یابند.

ثبت‌نام ۷ هزار نفر برای اهدای عضو در آذربایجان‌شرقی

 

مسئول هماهنگی پیوند اعضاء بسیج جامعه پزشکی آذربایجان‌شرقی با اشاره به این که در نمایشگاه کتاب تبریز حدود یک هزار نفر در طرح ثبت نام  اهداء عضو شرکت کرده و فرم ثبت‌نام را تکمیل کرده‌اند، خاطرنشان کرد: فرم‌های تکمیل شده تاکنون  از مرز ۷ هزار نفر رد شده  و پیش‌یینی ما تا آخر سال‌جاری  ۱۵ هزار نفر  است چون ما با استقبال بی‌نظیر مردم نوع دوست شهر اولین‌ها هستیم.

برگزاری همایش حامیان سلامت در تبریز

وی در ادامه از برگزاری همایش بزرگ حامیان سلامت در تبریز خبر داد و اظهار داشت: طی ماه آینده بسیج جامعه پزشکی همایش بزرگ حامیان سلامت را برگزار می‌کند و شهروندانی که کارت اهدای عضو آنها صادر شده است به این همایش دعوت می‌شوند تا کارت خود را دریافت کنند.

زارع‌زاده با اشاره به این که زمان و مکان همایش حامیان سلامت از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد شد ادامه داد: این همایش بزرگ با دو هدف عمده برگزار می‌شود، اول اهداء کارت اهدای عضو به شهروندانی که فرم‌های ثبت‌نام در طرح اهدای عضو را تکمیل کرده‌اند و هدف دوم تجلیل از فعالان حوزه سلامت است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز