روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۹/۲۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 176
  • 840
  • 1,188,170
Fatf، تسویف و ترس از مسئولیت پذیری

منصوری(Financial Action Task Force) درواقع یک کارگروه مالی است که در سال ۱۹۸۹ به ابتکار کشورهای عضو گروه «جی ۷» تشکیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی را در سرتاسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند.
البته از تاریخ تاسیس تا کنون مواقف تاریخی زیادی بر سر این کارگروه اتفاق افتاده و هم به لحاظ شکلی و هم به لحاظ محتوایی تغییرات مهمی در وظایف و حیطه اختیاراتش رقم خورده است.
در سال ۲۰۰۹ این رویداد جهانی، در فرم و محتوای جدیدش وارد مرحله جدی تری از تاثیرگذاری درروابط بین الملل میشود.
در سال ۸۷ بصورت جسته گریخته بحث ورود ایران در دولت نهم مطرح می گردد و مجلس نیز مصوبه ای برای تسهیل ورود ایران، تصویب میکند.
در دولت یازدهم وزیر اقتصاد وقت موافقت نامه اصولی پیوستن ایران به Fatf را در پاریس امضا میکند. اما هیچ کدام از این اقدامات نه رسانه ای میشود و نه تمرکز مطالعاتی و پژوهشی بر روی آن انجام می پذیرد. گو اینکه همه نهادهای مسئول در یک خواب خرگوشی با این موضوع ، مواجهه نموده اند.
القصه، اکنون بررسی تاثیرات احتمالی پیوستن یا عدم پیوستن ایران به این کارگروه، ابعاد و زوایای(هم منافع هم مضرات) بسیار زیادی دارد که خارج از حوصله این نوشتار است. اما آنچه مورد اهتمام این مقاله است رخوتی بنام تسویف و هم چنین ترس از مسئولیت پذیری است که ترکیب این دو، موجب آشوب ذهنی و روانی زیادی در بین مردم و فعالین اقتصادی کشور شده است.
تسویف به حالتی در انسان اشاره میکند که فرد میخواهد کاری انجام دهد اما گویی توان تصمیم گیری و اقدام کردن را از دست داده است و هرگاه تصمیم به اقدام می گیرد، وسوسه می شود که هنوز فرصت بسیار است و انجام آن کار را به وقت دیگری موکول می کند.
تسویف البته مختص انسان ها نیست و در رفتار دولتها نیز میتوان مصادیقی از آن را یافت. بخصوص در کشورما که دولت ها در قبال رفتارها و عملکردهای کلان خود چندان پاسخگوئی ای ندارند و از این قاعده به کرات استفاده میکنند تا دولت بعدی را در مخمصه تصمیم گیری گرفتار کند.
دولت قبل هرچند بدنبال بدست گرفتن مدیریت جهانی با نظم مطبوع خود بود معلوم است که دستگاه دیپلماسی اش نه فرصت و نه اجازه ای برای دخالت در تصمیم سازی های جهانی اینچنینی در آن ۸ سال را نداشته است .
دولت تدبیر و امید هم از همان مهر ماه ۹۲ ، تمام هم و غم خود را معطوف به برجام کرده بود و غفلتی نابخشودنی در این موارد از خود نشان داده است .
این فرصت سوزی ها و تسویف کار را به جایی رسانده است که اکنون ، در این مملکت احدی جرات قبول مسئولیت در قبال این موضوع را ندارد.
نمایندگان مجلس که همگی در بیرون صحن و در مقابل دوربین رسانه ها و تریبون های شهرستانی خود Fatf را ترکمانچای می خوانند، در هنگام رای گیری با رای نه چندان قوی ، پیوستن ایران به این کارگروه را به تصویب می رسانند هرچند با جرح و تعدیلی که معلوم نیست مورد موافقت Fatf قرار گیرد یا نه؟
سخنگوی شورای نگهبان از ترس اینکه بعدها مسئولیت عدم پیوستن ایران به این کارگروه بر دوش آنها نیفتد کاملا زیرسیبیلی با این قضیه مواجه میشود و توپ را به زمین مجمع تشخیص می اندازد که مجمع بررسی کرده و نتیجه را به مجلس گزارش کرده است .
هم چنین در حالیکه مقام معظم رهبری رییس جمهور را برای اجرای مصوبات سران سه قوه ماذون کرده اند، اما درخواست رییس جمهور برای تصویب Fatf برای مقابله با آشفتگی های روانی جامعه پاسخ منفی داده میشود.
مجمع بارها و بارها عدم تائید Fatf را تکذیب میکند و توپ را به زمین مجلس وشورای نگهبان می اندازد.نمایندگان اصولگرا رهبری را مخالف با تصویب آن میخوانند و رییس اصولگرای مجلس از عدم صحت این گزاره که رهبری مخالف تصویب آن در مجلس هستند خبر میدهد. عده ای دنبال استمزاج مجدد از رهبری هستند و عده ای میگویند نماینده رهبری به آنها متذکر شده است که ایشان در امورات اجرایی قوای سه گانه رهبری دخالت نمیکند.
بازهم باید به دو سئوال بسیار ساده بازگردیم. ابتدا اینکه چرا در زمان هایی که فرصت کافی برای بحث و بررسی در خصوص این موضوعات بسیار مهم وجود داشته اقدامات کاملی صورت نگرفته است و این مسائل تعیین تکلیف نشده ، مسئول این تسویف چه کسی بوده است و چه برخوردی با او صورت خواهد پذیرفت؟
دوم اینکه ، اکنون با این وضعیت بحرانی اقتصاد که بسیاری از اجناس سوپرمارکت ها ، بصورت هرچند ساعت یک بار افزایش قیمت دارند و نرخ دلار هر چند ثانیه یک بار توسط فعالین اقتصادی چک میشود، چرا کسی شجاعت مسئولیت پذیری ندارد و چرا باید خروجی این تسویف و بلاتکیلفی ناشی از آن، دغدغه دیگری باشد برای توده های مردم ؟
به نظر میرسد اکنون نوبت استفاده از حکم حکومتی برای تعیین تکلیف این مساله است .

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز