روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۴/۲۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 131
  • 416
  • 1,296,522
SPV در اغما

از برجام، تقریبا چیز چندانی باقی نمانده است. این شاه بیت اظهارات اغلب مسئولین ارشد کشوری است ، چه آنهایی که توانستند اجماع ملی برای پذیرش برجام را پدید بیاورند و چه آنهایی که همواره منتقد و بلکه مخالف جدی برجام بوده اند . اما با خروج بی هنگام ترامپ از برجام هر دو دسته عملا در برابر یک وضعیت آچمز سیاسی قرار گرفتند . موافقان که ادعا می کردند با برجام حتی موضوع آب خوردن مردم نیز حل خواهد شد و چه مخالفان برجام که آنرا گلستان و ترکمانچای میدانستند، هیچ کدام برای حذف برجام پیشقدم نشدند.
دولت اما وضعیت ویژه ای داشته و دارد ، هرچند دولتی ها نمی توانستند بدلیل تعهدات قانونی خود از برجام خارج شوند ، اما به یک رویداد بی سابقه سیاسی چشم دوخته بودند تا همچنان برجام را زنده نگه دارد . روحانی ، اختلاف بوجود آمده بین اروپا و آمریکا را یک دستاورد مهم برای برجام میدانست چرا که اروپا همچنان مدافع برجام باقی مانده و در مقابل خروج یک جانبه گرایانه ترامپ از این پیمان بین المللی ایستاده بود. اما به اذعان خود دولتی ها مانند ظریف هرچند اروپا در سمت صحیح سیاسی ایستاده است اما متاسفانه اقدامات مناسب و قابل قبولی برای مقابله با تحریم های ظالمانه امریکا انجام نداده است و یا نمیدهد .
وعده اروپا
اروپائیان البته قبل از موعد فرا رسیدن خروج آمریکا از برجام وعده داده بودند که مسیر انتقال ارزی مشخصی برای دور زدن تحریم ها ایجاد خواهند نمود اما آن روز این اتفاق نیفتاد و مسئولین ارشد اروپا مسائل فنی را دلیل عدم تحقق این مسیر مالی که به SPV موسوم است را عنوان نمودند. البته فضای یاس و سرخوردگی موافقان حفظ برجام را تا حدود زیادی فرا گرفت.
اما چند روز پیش عراقچی خبر یک رویداد خوش را به رسانه ها کشاند. توئیت او در روز دوشنبه حکایت از دو اتفاق مهم در زمینه برجام بود که با گذشت یک روز، مشخص گردید موضوع مورد اشاره عراقچی، همکاری آلمان و فرانسه برای میزبانی از SPV بود.
عباس عراقچی معاون وزارت خارج ایران که روز دوشنبه در بروکسل و در سومین سمینار همکارهای ایران و اروپا حاضر شده بود، گفت: «با اعمال مجدد تحریم های آمریکا، مزایایی که ایران از برداشته شدن تحریم ها به دست می آورد به صفر نزدیک شده است.» عراقچی از اینکه اتحادیه اروپا راهکار عملی برای بهره بردن ایران از مزایای برجام انجام نداده است، شکایت کرده بود.
وال‌استریت‌ژورنال نوشته، این موضوع باعث شده که اکنون فرانسه و آلمان پا پیش بگذارند. دیپلمات‌ها می‌گویند، مقام‌های انگلیسی در حال ارزیابی برای تصمیم‌گیری درباره همراه شدن با فرانسه و آلمان هستند.
مالکیت این ساختار را مستقیم دولت‌های اروپایی مشارکت‌کننده در این طرح به عهده خواهند داشت. هدف از این اقدام این است که دولت آمریکا نتواند آن را مستقیم تحریم کند.
امیدواری
وال‌استریت‌ژورنال نوشته، ساختار پیشنهادی اروپا ظاهراً منابع چندانی در اختیار نخواهد داشت. حامیانش پذیرفته‌اند تأثیر اقتصادی آن هم محدود خواهد بود، با وجود این، واشنگتن خواستار جلوگیری از تشکیل آن شده است. این نوشته وال استریت را باید صحیح ارزیابی نمود چرا که اتحادیه اروپا با آمریکا حجم تجارتی بالغ بر ۷۸۰ میلیارد دلار دارد و این در حالی است که حجم تجارت اروپا با ایران به ۲۰ میلیارد دلار میرسد و یقینا اروپا اگر مجبور به انتخاب باشد ، مشخصا آمریکا را برخواهد گزید.
بنابراین به نظر میرسد ، سهم ایران از برجام همچنان که عراقچی به اعتراض در بروکسل گفت، تقریبا به صفر دارد میرسد و همچنین اگر برجام بهم بخورد، امنیت منطقه درخطر خواهد بود ، این در حالی است که چشم خود را بر روی همه معایب برجام بسته است . باید گفت برجام ، در روزهای اغمای کامل خود قرار دارد .
نشانه های این اغما را میتوان علاوه بر صحبت های عراقچی در اظهارات تند دیروز صالحی رییس سازمان انرژی اتمی کشور دید که گفته است بهره مند نشدن ایران از برجام عواقب ناگواری خواهد داشت و شرایط غیرقابل پیش بینی خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز