۲۴۰ کیلومتر رودخانه در آذربایجان غربی نیازمند لایروبی است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۲۴۰ کیلومتر رودخانه در این استان شناسایی شده که نیازمند لایروبی است. به گزارش ساقی آذربایجان، یاسر رهبردین در جلسه بررسی وضعیت رودخانه‌های استان اظهار کرد: شرکت آب منطقه‌ای اقدامات لازم در خصوص لایروبی‌های مورد نیاز مجاری آبی و آزادسازی حریم رودخانه‌ها را اعمال […]

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۲۴۰ کیلومتر رودخانه در این استان شناسایی شده که نیازمند لایروبی است.
به گزارش ساقی آذربایجان، یاسر رهبردین در جلسه بررسی وضعیت رودخانه‌های استان اظهار کرد: شرکت آب منطقه‌ای اقدامات لازم در خصوص لایروبی‌های مورد نیاز مجاری آبی و آزادسازی حریم رودخانه‌ها را اعمال کنند.
وی با بیان اینکه برای لایروبی این میزان رودخانه ۴۳۰ میلیارد ریال اعتبار لازم است، اظهار کرد: تاکنون ۳۲ کیلومتر لایروبی رودخانه در استان انجام گرفته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی بیان کرد: همچنین ۱۲۸ کیلومتر رودخانه منتهی به دریاچه ارومیه ساماندهی و لایروبی شده است.
رهبردین با اشاره به اراضی رفع تصرف شده نیز، اظهار داشت: طی امسال ۲۵ هکتار از اراضی بستر و حریم رودخانه‌های استان رفع تصرف شده است.
وی افزود: آذربایجان غربی از جمله استان‌های موفق در حوزه لایروبی رودخانه‌ها در کشور بوده به طوری که همین امر از بروز مشکل جدی در سیل سال ۱۳۹۸ در این استان جلوگیری کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی همچنین به وضعیت منابع آبی و سدهای استان گفت: امسال به دلیل کاهش ۵۰ درصدی بارش برف در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و ۷۲ درصدی در حوضه ارس از یک سو و افزایش دما از سوی دیگر ورودی سدهای استان کاهش پیدا کرد.
رهبردین افزود: با وجود همه این اتفاقات بوسیله مدیریت عقلانی منابع و مصارف سدهای استان، در تأمین آب شرب مردم استان‌های آذربایجان غربی از بروز مشکل جلوگیری بوجود آمد.