۳ شرط مهم IOC برای ماندن وزنه برداری در المپیک ۲۰۲۴

کمیته بین المللی المیک سه شرط را برای وزنه برداری در نظر گرفته که در صورت عملی شدن آنها سایه حذف از المپیک می تواند از روی سر این رشته برداشته شود. به گزارش ایسنا، کمیته بین المللی المپیک قرار است در تاریخ ۲۹ ژانویه تا اول فوریه ۲۰۲۲ (۹ تا ۱۲ بهمن) رشته های […]

کمیته بین المللی المیک سه شرط را برای وزنه برداری در نظر گرفته که در صورت عملی شدن آنها سایه حذف از المپیک می تواند از روی سر این رشته برداشته شود.
به گزارش ایسنا، کمیته بین المللی المپیک قرار است در تاریخ ۲۹ ژانویه تا اول فوریه ۲۰۲۲ (۹ تا ۱۲ بهمن) رشته های حاضر در بازی های المپیک ۲۰۲۴ را تایید نهایی کند.
وزنه برداری با توجه به رسوایی های دوپینگ و فسادهای مالی که داشته و مهمتر اینکه مسئولان آن در این فساد ها دست داشته اند، در بحرانی ترین شرایط خود به سر می برد. اولتیماتوم های کمیته بین المللی المپیک هم باعث شده این رشته برای حضور در بازی های المپیک۲۰۲۴ کاملا بر لبه تیغ قرار داشته باشد و خطر حذف از المپیک همچنان این رشته با قدمت را تهدید می کند.
نکته مهم این است کمیته بین المللی المپیک سه شرط اساسی برای وزنه برداری گذاشته تا در المپیک باقی بماند. اولین شرط آن ایجاد مدیریت جدید در فدراسیون جهانی است. شرط دوم پاک بودن این رشته در بازی های المپیک توکیو بود و شرط سوم تغییر پرسنل است تا افرادی که قبلا در دوران فساد فدراسیون جهانی در راس کار بودند دوباره امور را به دست نگیرند.
فدراسیون وزنه برداری در حال حاضر نتوانسته تمام شروط کمیته بین المللی المپیک را عملی کند و حتی اکنون بحث این مطرح شده کمه احتمالا انتخابات آن به تعویق بیفتد. با توجه به مدت زمان کمی که باقی مانده تا IOC مهر تایید نهایی روی رشته ها المپیک ۲۰۲۴ بزند، وزنه برداری روزهای حساسی را پیش رو دارد و اگر شروط را عملی نکند ممکن است مجبور به وداع با المپیک شود.
انتخابات فدراسیون جهانی قرار بود اواخر آذر در تاشکند ازبکستان برگزار شود اما هنوز کاندیداها تایید صلاحیت و معرفی نشده اند از این رو این احتمال وجود دارد انتخابات به اواخر ماه ژانویه ۲۰۲۲ موکول شود. پیش از این نیز قرار بود انتخابات قبل از المپیک توکیو برگزار شود و حتی ثبت نام ها انجام شد اما کمیته بین المللی المپیک به ماجرا ورود کرد و این اتمام حجت را با وزنه برداری داشت که اول باید اساسنامه اصلاح شود سپس انتخابات برگزار شود.
در صورتی که انتخابات طبق تاریخ تعیین شده برگزار نشود برای دومین مرتبه است که به تعویق می افتد.