آذربایجان‌شرقی رتبه چهارم را در تعداد واحدهای صنعتی در کشور دارد

مدیرکل صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که ارتقای جایگاه حوزه صنعت و معدن یکی از اهداف بلند مدت اداره کل صمت استان است، گفت: در حال حاضر از لحاظ تعداد واحدهای صنعتی رتبه چهارم کشور را در اختیار داریم ولی به دلیل خصوصی بودن بخش صنعت از نظر حجم سرمایه‌گذاری در جایگاه هشتم قرار داریم.

محمدجعفر عظمایی امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: تلاش می‌کنیم در بخش های صنعت و معدن جایگاه استان در تولید ناخالص داخلی افزایش یابد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در بخش معدن در چند سال گذشته اقدامات خوبی انجام شده و سهم ارزش افزوده در این بخش از ۵ درصد به ۷ درصد و در برخی از سال‌ها به ۱۰ درصد نیز افزایش یافته که افزایش این آمار به ۱۵ درصد جزو برنامه‌های بلند مدت در این حوزه است.

وی ارتقای ارزش افزوده بخش صنعت و معدن از طریق تکمیل زنجیره ارزش تولید را از برنامه های میان مدت این اداره کل دانست و گفت: به منظور تکمیل زنجیره ارزش، حلقه‌های مفقوده در بخش صنعت شناسایی می شود برای مثال در صنایع لوازم خانگی به دنبال تکمیل زنجیره تولید مواد اولیه مورد نیاز در این بخش هستیم.

مدیر کل صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی ادامه داد: حفظ وضعیت موجود واحدهای صنعتی و ایجاد سرمایه‌گذاری‌های جدید و پیگیری راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام از جمله برنامه های کوتاه مدت این حوزه است که در این زمینه طرح‌های استان به صورت مستمر رصد می‌شود و از سرمایه‌گذاری‌های بزرگ حمایت‌های ویژه‌ای انجام می‌شود.

عظمائی با بیان این که تمام موانع و مشکلات واحدهای صنعتی در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید پیگیری می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر مهم‌ترین مشکلات بخش صنعت و معدن استان موضوع ناترازی‌ها است که عمده ناترازی‌ها در تامین انرژی آب، برق و گاز است که این موارد متناسب با تعداد واحدهای تولیدی و طرح‌های در حال اجرا نیست.

وی گفت: دستگاه های متولی باید برای رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی در خصوص تامین انرژی های مورد نیاز، همت ویژه ای داشته باشند.

ناترازی‌ها در سیستم بانکی

مدیر کل صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به موضوع ناترازی‌ها در سیستم بانکی نیز افزود: با توجه به افزایش نیاز واحدهای صنعتی به تامین نقدینگی، میزان تسهیلاتی که از سوی سیستم بانکی پرداخت می‌شود متناسب با نیاز بخش صنعت استان نیست بنابراین بانک ها باید در کنار بخش تولید باشند تا بتوانیم بخشی از نیاز حوزه صنعت را رفع کنیم.

عظمائی اضافه کرد: نیاز به نقدینگی و سرمایه در گردش بخش صنعت نسبت به گذشته حداقل پنج برابر افزایش یافته که بر اساس آمار اعطای تسهیلات به بخش صنعت پنج برابر افزایش نداشته است که این موضوع باعث مقداری رکود در این بخش شده است.

مدیر کل صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: برای خروج از این وضعیت باید نقدینگی مورد نیاز به بخش صنعت استان تزریق شود.

About Author